Tuchel: “Bizim işimiz futbola odaklanmak!”

Burnley deplasmanı için hazırlıklarını sürdüren Chelsea menajeri Thomas Tuchel, maç öncesi katıldığı basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Kulübün satışı ve oyuncuların durumu hakkında Thomas Tuchel: “Her şeyi biliyorlar, maçtan bir gün sonra burada oyuncular da dahil olmak üzere binadaki herkese hızlı bir bilgi veren ve durumu açıklayan Petr’den (Cech) bir brifing aldık. Zaten bilmediğimiz şeyler çok fazla değildi, bu yüzden bu durumda yaşamak zorunda olduğumuzun farkındayız. Çok fazla endişelenmek mantıklı değil çünkü çok fazla etkimiz yok, hatta bu duruma herhangi bir etkimiz yok. Futbola odaklanmamıza ve futbola odaklanmak için elimizden gelenin en iyisini yapmamıza izin veriliyor. Yalnızca ekip değil, bu açıklama tüm personel içindi. Bizim yapmaya çalıştığımız şey bu, binaya girdiğinizde kendinizi güvende hissedeceğiniz, sakin hissedeceğiniz bir atmosfer yaratmak. Çünkü bunu günlük olarak yapıyoruz, şimdi ise durumla ilgili yardımlaşıyoruz. Tabii ki tüm insanlarda olduğu gibi çaresiz bir belirsizlik yaşıyoruz, burada neredeyse 100 kişi var ve herkes bu konuda farklı farklı hissedecek. Bazıları korkacak, bazıları üzülecek ve bence her birey için her düşünceye izin var ama biz, kendi üzerimize düşeni rahat rahat yapabiliriz. En çok sevdiğimiz şeye odaklanmamıza izin vermeliyiz, bu futbol.”

Abramovich’in yokluğunda geleceği hakkında konuşan Thomas Tuchel: “Burada kalmanın tam tersi bir sorunum var. Premier Lig’de ve İngiltere’de çalışmayı seviyorum. Buradaki spor geleneğini ve sevgisini hissediyorum. Gerçekten bulunmak için harika bir yer. Benim açımdan Chelsea mükemmel bir uyum. Burada olmayı ve kulüple ilgili her şeyi seviyorum. Umarım böyle devam eder. Bir belirsizlik var ama her zaman bir futbol menajeri olarak bu olacak değil mi? Yani farklı seviyelerde bununla yaşamak için eğitildim ve bu oldukça yüksek bir seviye. Dürüst olmak gerekirse bunları zaten herkesle paylaşıyorum. Ama ne olacaksa olsun olumluyum, umarım her şey güzel ilerler.”

Kulübün el değiştirmesinin oyuncu sözleşmeleri üzerindeki etkisi hakkında Thomas Tuchel: “Buna yardım edemeyiz, şu an için olan şey bu. Belki müzakereler üzerinde olumlu bir etkisi olabilir, belki de olumsuz bir etkisi vardır, bunu asla bilemezsiniz. Neler olacağını tahmin edemiyoruz ve senaryoları tahmin etmeye başlamak istemiyoruz. Yine de olumlu bir sonuç almayı umuyorum ve yine de Chelsea’nin güçlü bir kulüp olduğunu, güçlü bir kulüp olarak kalacağını düşünüyorum. Sahibimiz kulübü satmaya karar verdi ama en üst düzeyde güçlü, sağlam ve çok iyi organize edilmiş bir kulüp satıyor. Eminim, bulunduğumuz yere göre hareketlilik olacaktır.”

Yaz transfer planları hakkında Thomas Tuchel: “Dürüst olmak gerekirse, yaz için Marina (Granovskaia) veya Petr (Cech) ile herhangi bir görüşme olmadı. Şu an bunun için çok erken ama bu konuyla ilgili her zaman farklı fikirler ve yeni düşünceler vardır, ancak son birkaç haftadaki tüm gürültüden biraz uzaklaşmamız gerekiyor. Sürekli gelişmek için hala yapacak işlerimiz var. Ama şu anda iyi bir yerdeyiz. Takımın büyüdüğünü ve gitgide daha iyiye gittiğini hissediyorum. Yani özellikle bu durumda yaza kadar endişelenmeyin. Daha gidilecek çok yol var.”

Sakatlıklar hakkında Thomas Tuchel: “Yeni bir sakatlık yok ama yine de fitness koçları ve doktorlarla konuşmam gerekiyor. Azpi (Cesar Azpilicueta) dün antrenman yapmıyordu, bu yüzden onun için oynaması biraz zor gibi duruyor. Hakim (Ziyech) antrenmandaydı, iyi görünüyordu, umarım takıma geri gelebilir. Reece (James) dün antrenman yaptı ve şu an onun için herhangi bir risk olduğunu düşünmüyoruz. Trevoh (Chalobah) ve Thiago (Silva) gibi hafif sakatlıklar nedeniyle Luton’da bizimle olmayan oyuncular dün antrenmana geri döndüler, herkes iyi görünüyordu.”

Roman Abramovich hakkında Thomas Tuchel: “Takımı, kulübü ve performansı kişisel olarak önemseyen, çok ender ve onu çok özel yapan çok tutkulu bir kulüp sahibiydi. Gerçekten öyleydi. Bir sonraki kulüp sahibi bu kadar başarılı olacak mı? 20 yıl sonra konuşalım ve neler olduğuna bakalım, beraber göreceğiz. Chelsea’yi kim alırsa alsın buna sahip olduğu için şanslıdır.”

Kaynak: https://www.chelseafc.com/