Sterling, “Irkçılığın cezası daha ağır olmalı!”

Manchester City’nin bu sezon harikalar yaratan yıldız ismi Raheem Sterling, ırkçılık karşısında seslerinin daha iyi duyulması gerektiğini vurguladı. Sterling, göstermiş olduğu dik duruşla büyük övgüler aldı. Yıldız isim İngiliz futbolunun gelişmesine rağmen ada basınının siyahi futbolcuları tasvir etme şeklini kınadığını belirtti.

İngiltere’nin mart ayında karşılaştığı Karadağ karşılaşmasında kadroda yer alan siyahi İngiliz oyunculardan biri olan Sterling o maçta karşılaştığı ırkçılığı unutmayacağını söyledi. Sözlerine devam Sterling, ırkçılığa başvuran taraftarların daha ağır cezalara çarptırılması gerektiğine dikkat çekti.

Irkçılık karşısında kendisini bir lider olarak görmediğini belirten yıldız isim, kendisine gelen övgülere teşekkür etti. Açıklamalarına devam eden Sterling, “Beni bir yol gösteren ya da o yolda insanları toplamam gereken bir insan olarak görmeyin, ben bu konuşmaları bunun için yapmıyorum. Kendimi bu konuda bir lider olarak görmek istemiyorum. İnsanların beni anlamasına ve benden aldıkları bilgiyi başkalarına aktarmasından dolayı çok mutluyum” dedi.

Sterling açıklamalarının ardından Manchester City’nin şampiyonluk yolunda neler yaşadığı hakkında sorulan bir soruya düşüş döneminin hayatının en zor dönemi olduğunu söyledi. Raheem, “Liverpool’un o zamanlar ne kadar gerisinde olduğumuzu bilmek bizi üzüyordu. Maçları nasıl kaybettiğimizi düşününce hala zorlanıyorum. Maçları oynuyorduk ve geride kalıyorduk. Neler olduğunu anlamamıştık. İşte bu yüzden herkes Premier Lig’i izliyor. Sadece büyük takımlar küçük takımları yenmiyor, herkes herkesi yenebiliyor” dedi.

İngiliz oyuncu bu sezon takımı ve milli takımı adına gösterdiği performansla dünyada ne çok konuşulan oyunculardan biri oldu. Liverpool yıllarında yoğun eleştirilere maruz kalan yetenekli isim adeta Guardiola ile başka bir seviyeye çıktı.

Kaynak: www.skysports.com

Leave a Comment