Smith: “Leicester gücünü herkese kanıtlamış bir takım”

Aston Villa baş antrenörü Dean Smith, Premier Lig’de karşılaşacakları Leicester City maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında takımı ve rakibi hakkında açıklamalarda bulundu.

Online olarak düzenlenen basın toplantısında birçok soruya yanıt veren Dean Smith’e ilk olarak takım içindeki sakatlık sorunu soruldu. Takımdan ayrı kalan oyuncularına tek tek değinen Smith, “Kortney Hause şu an ayağa kalktı. Önümüzdeki bir veya iki hafta içinde bunun değişmesini bekliyorum. Onun yakında takıma döneceğini düşünüyoruz. Wesley ise geçen hafta dizinde bir ağrı hissetti ve şu an çok daha iyi görünüyor. Zaten bizimle birlikte antrenman sahasındaydı, bizimle olmaya devam edecek. Wes ile ilerlemekten umutluyum. Matty Cash’in ise diz arkası gerginliği var ve üç ya da dört hafta takımdan ayrı kalmasını bekliyorum. Yorgunlukla ilgili bir sakatlık değildi, dizinin arkasına bir darbe aldı ve sakatlandı. Genel olarak durum bu şekilde” diye konuştu.

Sakatlık değerlendirmesinin ardından takımının formu hakkında gelen soruya geçen Dean Smith, gösterdikleri performansın sezon başına oranla daha düşük bir seviyede kaldığına dikkat çekti. Smith, “Performansımızın sezonun başlarında olduğu kadar tutarlı olmadığını düşünüyorum. Bunun birçok nedeni var. Yılbaşı Günü Manchester United’a karşı bir maç oynadık ve ardından COVID-19 salgını nedeniyle antrenman alanını kapatmak zorunda kaldık. On gün boyunca hiç kimse antrenman yapmadan bekledi. Geri döndük ve 18 günde yine sıfır antrenmanla altı maç yaptık. Oldukça fazla kurtarma stratejisi planladık ve bununla birlikte bazı tutarsızlıklar yaşadık. Her şeye rağmen bu sürecin içinde çok iyi performanslar oldu. Bence açlık ve iyi oynamaya devam etme arzusu herkesin görmesi için sahadaydı. Arsenal ve Brighton ile oynadığımız son iki maçta gol yemedik ve dört puan aldık, bu yüzden kesinlikle bulunduğumuz konum için kötü şeyler değil. Sadece yaşadığımız sürecin cezasını çektik. Sezon başında gösterdiğimiz performans şu ana kıyasla daha tutarlıydı” diye belirtti.

Hafta sonu oynanacak Leicester maçı özelinde karşı karşıya gelecek olan Jack Grealish ve James Maddison ikilisinin kıyaslamasına da yorum yapan Smith, her iki oyuncunun da kaliteli isimler olduğunu vurguladı. Smith, “Onları karşılaştırmıyorum. İkisi de çok yetenekli oyuncular. Bu sezon ürettikleriyle Jack hakkında çok şey söyledim. Golleri ve asistleri açısından sayıları artıyor. Aynı iddiayı buradan Coventry’de çok uzak olmayan saflardan gelen James Maddison’a da yapabilirsiniz. Premier Lig’i adeta kendisi ele geçirdi, çok yaratıcı bir güç ve kendisi gol atıyor. İkisi de çok iyi oyuncular ve Gareth Southgate bu tür oyunculara sahip olduğu için şanslı olmalı” dedi.

Düzenlenen basın toplantısında son olarak oynanacak olan maç öncesi rakibini de değerlendiren Smith; “Bence en büyük kulüplerden biri haline geldiler. Birkaç yıl önce Premier Lig’in kazanılması onları bu gruba fırlattı. Geçen yıl geçirdikleri sezonla birlikte ilk dördü kaçırmaları çok talihsizdi. Lockdown’a girmemiş olsaydık başaracaklardı. Bu sezonu etkilemeye devam ettiler ve bu beni şaşırtmadı. Onları kesinlikle büyük altıya giren takımlardan biri olarak oraya koyardım” diye belirtti.

Kaynak: https://www.avfc.co.uk