Sergio Agüero, Jesus’u gölgede bırakmak için evrim geçirdi!

Sergio Agüero, Manchester City takımındaki yerini 18 ay önce Gabriel Jesus’a kaptıracak gibi görünüyordu. Nick Wright, Agüero’nun Pep Guardiola için oyununu nasıl uyarladığını inceledi.

Manchester City’nin 6-1’lik Southampton galibiyetiyle Agüero tarihe adını yazdırmaya devam etti. Arjantinli, Premier Lig tarihinde 150 gole ulaşan dokuzuncu oyuncu oldu.

İngiliz futboluna yaptığı katkı daha da net ortaya çıkan Agüero, 2011’de Atletico Madrid’den Manchester City’ye gelmesinden bu yana yedi Premier Lig sezonunun beşinde 20 golü aştı ve tekrar bu başarıya ulaşmak için gollerine devam ediyor. Pazar günü kaydettiği golle Agüero 11 maçta 7 gole ulaşmış oldu.

“İlk baskıda bize yardım etmeli ve çok koşmalı”

Gabriel Jesus, Ocak 2017’de Palmeiras’tan gelişinin ardından ilk 11 oyuncusu olarak görülmedi ancak birkaç hafta içinde Brezilyalı genç oyuncu Agüero’nun takımdaki yerini aldı ve Pep Guardiola tarafından “kulübün geleceği” olarak tanımlandı. Agüero için gelecek aniden belirsizleşmişti. Arjantinli forvet, sezonun ilk yarısında 22 maçta 18 gol attı, ancak Guardiola için bu yeterli değildi. Pep ağustos ayında “İki maçta beş gol atmak iyi bir istatistik.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Ama bize yardım etmeli. Takım arkadaşlarından topu almak için yeterli değil. İlk baskıda bize yardım etmeli ve çok koşmalı.”.

Mesaj açıktı ve Agüero hocasına yanıt vermeye başladı. Jesus’un sakatlanmasından kısa bir süre sonra şanslı konuma gelen Arjantinli oyuncunun uzun vadede yerini korumak için çaba göstermesi gerekiyordu. Akıllara iki soru gelmişti. Oyununu Guardiola’nın taleplerini karşılamak için uyarlayabilir mi? Hedef golcüden daha fazlası olabilir mi?

Sergio zaten 29. yaş gününe yaklaşan Manchester City ikonuydu ama onun profesyonelliği her zaman aynıydı. 18 aylık Guardiola döneminde baştan aşağıya değişime girmişti. Artık Guardiola, Agüero’nun geleceğiyle ilgili soruları unutup, Jesus’un onun veliahttı olup olamayacağını düşünmeye başlamıştı.

Agüero’nun topsuz koşularındaki artış en dikkat çekici değişikliklerden biri oldu. 30 yaşındaki yıldız oyuncu, daha büyük bir güçle cepheden bastırmaya başladı ve rakamlar bunu her geçen gün kanıtlamaya devam ediyor. Premier League izleme verilerine göre, Manuel Pellegrini yönetiminde 90 dakika başına 9 km’lik bir mesafeyi koşan Arjantinli oyuncu, Guardiola yönetiminde 90 dakika başına koşusunu 10 km’ye çıkardı.

“O inanılmaz durumda. Toplu ve topsuz, keskin ve zeki”

Agüero, formunu diz ameliyatı öncesi yıllarındaki en iyisi olarak tanımlamıştı. Guardiola, “Buraya geldiğimden beri, onu hiç böyle görmemiştim.” dedi. Guardiola, Sky Sports’a yaptığı açıklamada “O inanılmaz durumda. Toplu ve topsuz, keskin ve zeki.” diye belirtmişti.

Agüero, bu sezon hiçbir Premier League maçını kaçırmadı, Jesus onu izlemeye devam ediyor. Geçirdiği evrimi sadece hızıyla ve fiziksel yapısıyla kıyaslayamayız. Agüero, topsuz olduğu kadar topla da City’e daha fazlasını getiriyor. Geçtiğimiz hafta oynanan Southampton maçı güzel bir örnek oldu. Hedef oyuncu olmak, onun en önemli özelliğiydi, ancak yanında iki yardımcı da vardı.  Agüero şu an toplu koşularda Premier Lig’de sadece Sterling, Benjamin Mendy ve Ryan Fraser’ın gerisinde kaldı. Bu sonuçlar tesadüf değil. Agüero oranlarını katlamaya devam ediyor. Ağustos ayında Guardiola, Agüero için “Şans yaratır, hareket eder, asist yapar ve geçer. Asla durmaz.” demişti.

Agüero, Manchester City’nin zirvede olmasında fazlasıyla etkili bir güç. Sergio, oyunu her zamankinden daha etkili bir şekilde birleştiriyor, çok yönlü oyununun evrimi dakika-gol oranlarında gerilemesine rağmen o, daha etkili bir silah olma yolunda devam ediyor. Geçen sezon her 94 dakikada bir gol atarak 25 maçta 21 Premier Lig golüne ulaşmıştı. Bu oran bu sezon her 116 dakikada bir gole yükseldi, ancak bu rakamın altında yatan gerçekler gelecekte ön plana çıkmaya başlayacak. Agüero, 90 dakikada 5,7 şut deniyor ve bu rakam her zamankinden daha fazla. Sayılar Guardiola için toplanıyor ve onlar da Sergio için iyi sonuçlar üretiyor. Agüero’nun yükselişi Manchester City’nin yükselişi ile aynı grafikte devam ediyor. Yıldız oyuncu belirsizliği sonlandırıp Manchester City sözleşmesini eylül ayında 2021’e kadar uzatmıştı.

Kaynak: www.skysports.com