Sarri: “Hazard sahte 9 olarak savunmaya yardımcı oluyor”

Maurizio Sarri, Chelsea savunmasında daha iyi denge kurmak için Eden Hazard’ı sahte dokuz olarak kullanmayı sevdiğini söyledi.

Chelsea’nin tehlikeye olan bağımlılığı, Cumartesi günü Newcastle’ı 2-1 geçtikleri galibiyette tekrar kendini belli etti. Chelsea adına goller Pedro ve Willian’dan gelmişti. 

Maviler, son 11 Premier Lig maçında sadece 13 gol attı. Sarri, kabul görmüş forvetler Oliver Giroud ve Alvaro Morata’dan daha çok Eden Hazard’ı hücumun odak noktası haline getirmenin yollarını arıyor.

İtalyan çalıştırıcı yaptığı açıklamada, “Şu anda savunma aşamasında çok iyi gidiyoruz ve bence bunun nedenlerinden biri, Eden’in sahte dokuz konumunda oynaması” dedi.

Geçtiğimiz sezonda Hazard, Antonio Conte yönetiminde sahte dokuz pozisyonunda oynamak konusunda hayal kırıklığını ifade etmişti. Ancak Sarri, 28 yaşındaki yıldızın Aralık ayındaki Manchester City galibiyetinde önemli rol oynaması sonrası bu pozisyonda ısrar etti. 

Tüm bu yaşananlar arasında Hazard’ın Haziran 2020’de sözleşmesinin bitmesi ve “rüya”sı olan Real Madrid’e gidip gitmeyeceği ise gizemini koruyor.

Newcastle maçı sonrası açıklamalarda bulunan Maurizio, “İkinci yarıda benim hissim zevk almış olmasıydı. Onu orada oynattım çünkü çözümü üç küçük oyuncuyla görmek istedim. Şu anda bunun çok iyi bir çözüm olduğunu düşünüyorum çünkü ofans konusunda daha az tehlikeli değiliz. Ve savunma aşamasında daha da dengelendik. Son altı maçta sadece üç gol yedik aynı zamanda bunların biri penaltıydı” şeklinde konuştu. 

Newcastle maçında oldukça zorlanan Jorginho ile ilgili de konuşan İtalyan teknik adam, yorgunluğun olabileceğini fakat Fabregas şayet yedek kulübesinde olsaydı ikinci yarıda Jorginho yerine oyuna girebileceğini belirtti. Ethan Ampadu’nun bu mevkide bir alternatif olup olamayacağı konusuna ise “İleride neden olmasın? Fakat bizim orta sahamızda oynamak kolay değil. Bunun için de daha çok çalışması gerekiyor fakat bunun üstesinden gelebilecek kapasiteye sahip” dedi. 

Kaynak: https://www.skysports.com