Nuno Espirito Santo genç oyuncularla çalışmaktan memnun!

Wolverhampton menajeri Nuno Espirito Santo, Chelsea maçı öncesi düzenlediği basın toplantısında genç oyuncuların gelişimine katkı sağlamalarından dolayı duyduğu sevinci dile getirdi.

Sözlerine Chelsea maçını değerlendirerek başlayan Nuno Espirito Santo, “Çok iyi bir takım, yetenekli bir takım, pek çok iyi oyuncuları var ve bazıları zaten sahip oldukları bazıları ise bu yaz satın aldıkları. Frank çok iyi bir iş çıkarıyor. Yarın çok zor bir maç olacak. Premier League’deki tüm kadrolar gerçekten güçlü. En iyi oyuncuları ve en iyi takımları içeren en iyi rekabet Premier Lig’de, buna gerçekten inanıyorum. Hafife alabileceğiniz bir takım yok. Geçen sezon oynadığımız maç bizim için zor bir maçtı, sanırım iyi oynamadık ve Chelsea’nin iyi bir oyun oynadığını, bizim için birçok sorun yarattığını ve ağır bir sonuç yarattığını hatırlıyorum. Ancak referans geçen sezonla ilgili değil, Chelsea’nin şu anda ne olduğu, geçen hafta nasıl performans gösterdiği ve önceki maçlarla ilgili. Dikkatlice analiz ettiğimiz şey tamamen bu çünkü her şey takımların sahip olduğu ivmeyle ilgili” dedi.

Chelsea değerlendirmesinin ardından rotayı genç oyuncularına çeviren Portekizli teknik adam, geçtiğimiz hafta sonu Aston Villa‘ya karşı alınan mağlubiyetin telafi edilebileceğini söyledi. Alınan mağlubiyete rağmen forma giyen genç oyuncuları Fabio Silva ve Pedro Neto’nun performanslarından memnun kaldığını belirten Santo, genç yeteneklerden en iyi şekilde yararlanmak için sıkı çalışma ve sabıra ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

Fabio Silva’nın durumunu ve performansını değerlendiren Portekizli menajer, “Elimizde zaten iyi bir oyuncu var, o çok genç bir çocuk ama kesinlikle gelişecek, çok yetenekli. Bir oyuncuyu ilerletmek ve geliştirmeye devam etmek istiyorsanız, onun için en iyi yol, rekabetçi dakikalara sahip olmasıdır. Onun için iyi, faydalı ve bence gerçekten iyi bir oyun çıkardı. İyi çalıştı ve artık takım arkadaşlarını daha iyi tanıyor, takım arkadaşları onun niteliklerini anlıyor ve karar vermek bize kalmış. Gelişim ve performans her zaman oyuncuya yardım etmekle ilgilidir. Düşünebileceği en son şey goller, gol atmak ve buna takıntılı olmamaktır; ancak iyi pozisyonlar almak, görevlerine bağlı kalmak, oyunda ilerleme, bağlantı kurmak, savunma görevleri yapmak ve ardından son dokunuşlar orada olacak. Bu geliştirmemiz ve üzerinde çalışmamız gereken bir şey, onunla mutluyum” dedi.

“BENİM İŞİM SUÇ ORTAKLIĞI KURMAK”

Genç oyuncuların gelişiminde görev almanın kendisini nasıl hissettirdiği sorusuna ise Nuno Espirito Santo, “İşimden çok zevk alıyorum, antrenman sahasında olmaktan gerçekten zevk alıyorum ve oyuncuları iyileştirmenin ve daha iyi olabilmeleri için oyuncuları geliştirmenin her menajerin ve her teknik personelin işi olduğunu düşünüyorum. Bundan zevk alıyorum ama her ikisi de bu sürecin bir parçası olmak zorunda. Daha çok çalışmalı, daha çok zaman ayırmalı ve defalarca antrenman tesisine gitmeliler. Biz genç bir takımız, bir süredir genç bir takımız ve önemli olan oyuncuları geliştirmek, onları eğitmek; böylece takım için daha iyi seçenekler üretebilirler. Benim işim suç ortaklığı kurmak. Tek başına bir oyuncuyla ilgili değil, en iyi oyuncuya sahip olmakla ilgili değil; en iyi hücuma, en iyi orta sahaya, savunmada en iyi şekle sahip olmakla ilgili. Hepsi bununla ilgili” yanıtını verdi.

“OYUNCULAR İÇİN ÇOK ZORLAYICI BİR DÖNEM”

Premier Lig’in Aralık fikstürünün yoğunluğuna da dikkat çeken Santo, “Çok zor, çok talepkar ve aynı zamanda zorlayıcı. Ama birçok kez yaptığımız bir şey, özellikle de geçen sezon. Maçlar arasında sadece birkaç gün oluyor. Normalde antrenman sahasında yaptığınız gibi bir sonraki maça hazırlanırken aynı zamanda düzgün bir iyileşme gerçekleştirmek zor olur. İstediğiniz eylemlere yoğunluk veremezsiniz, bu yüzden her şeyi kurtarmaya çalışmak ve ardından görüntüleri kullanarak iyi bir toplantı yapmak, oyunculara maç ile ilgili bilgi vermek için elinizden gelen tüm kaynakları kullanmaya çalışırsınız. Bunun sonunda olacağını biliyorduk ancak tüm takımlar için çok zorlu. Kısa bir sezon öncesi, birçok uluslararası ara ve şimdi Aralık ayı herkes için çılgınca geliyor. Premier Lig oyuncuları ve yöneticileri için çok talepkar bir dönem” dedi.

Kaynak: https://www.wolves.co.uk