Neville, “VAR olumlu ama geliştirilmeli”

Eski futbolcu Gary Neville, YouGov’un Video Yardımcı Hakem teknolojisi hakkında yayınladığı anketi değerlendirdi ve görüşlerini belirtti.

Gary Neville, VAR teknolojisinin oyun içindeki doğruluk payını geliştirdiğini söylemesine rağmen teknolojinin daha iyi kullanılması için değiştirilmesi gerektiğini vurguladı. Özellikle İngiliz futbolunun diğer ülkelerin futbollarından ayrılması için teknolojinin kullanımı açısından yenilikler beklediğini söyledi. Neville, “VAR’ın futbolu mahvettiği fikrine katılmıyorum. Olan şey şu ki, VAR biraz türbülans yaşıyor. Yılın başlarında Stockley Park’a gittiğimde, diğer ülkelerden daha iyi yapabileceğimizi düşündüğüm bazı endişelerim vardı. Denendi, kullanıldı ve test edildi. Hakemin monitöre geçmesine izin vermeyerek daha iyi yapabileceğimizi düşündük, çünkü hakemin duygusal karar verebileceğinden korktuk. Oysa biz taraftarlar o duygusallığı istiyoruz. Son kararı hakemin vermesini görmek istiyoruz. Arka taraftan gelen karar ekranlar sayesinde izlenebiliyor fakat insanlar gözleri görmek istiyor. Bu sezon Şampiyonlar Ligi maçlarında hakemlerin saha ekranına doğru yürüdüğünü izledim, taraftarlar neler olduğunu biliyor ve karanlıkta kalmıyorlar. Onlardan duyduklarım ve kendi düşüncelerim ile söylüyorum. Eğer hakem son kararı verecekse, kendisi izlemeli ve değerlendirmeli.” diye konuştu.

Sözlerine devam eden Neville, VAR tarafından ofsayt kullanımının eleştirisinin tuhaf olduğunu düşündüğünü ve ofsayt çizgisinin değiştiği söylentilerinin hiçbir önemi olmadığını söyledi. Neville, “Sorunu ofsaytla anlamıyorum. Her seferinde ofsaytın ölçüldüğü bir nokta olmalı. Çizgi iniyor ve sen ya açık ya da kapalısın. İnsanlar şöyle soruyor: ‘Nasıl olabilirsin?”. Her seferinde aynı metodoloji ve prensip kullanılırken, tutarlılığınız olur. Tüm hakemlerin yapması istendi, tutarlılık sağlamalılar. Sahip olduğumuz en tutarlı ofsayt uygulamasına sahibiz ve insanlar şikayet ediyor.” dedi.

VAR’ın başarılı olup olmadığı sorusuna ise Neville şu cevabı verdi: “Kesinlikle başarılı fakat taraftar deneyimini yoksayamazsınız. VAR, özellikle ofsayt ve cezalar konusunda bir başarı oldu. Doğruluk arttı ve VAR olumlu, ancak kullanımının değişmesi gerekiyor. Sanırım zaman alacak. Zaman alması doğal bu futboldaki en önemli değişiklik. İlk geldiği zamanlar zorluk çektim. “Vay be” dediğimi hatırlıyorum.”

Kaynak: www.skysports.com

Leave a Comment