Neville, “Klopp, Ferguson’un yaptığını yapmak istiyor”

Sky Sports Futbol Uzmanı Gary Neville, Jürgen Klopp’un yorgunluk ve maç saatleri hakkındaki endişelerini sorguladı, her şeyin Sir Alex Ferguson örneğindeki gibi psikolojik bir avantaj elde etmekle ilgili olduğunu iddia etti.

Geçtiğimiz cumartesi günü oynanan Brighton maçının ardından BT Sport’a sert açıklamalarda bulunan Jürgen Klopp, tecrübeli oyuncusu James Milner’ın da sakatlar kervanına katıldığını doğrulamıştı. Olaylı maçın ardından bu hafta içi Liverpool‘un durumunu ve Klopp’un fikirlerini sorgulayan Gary Neville, Sky Sports ekranlarında düşüncelerini ifade etti.

“LIVERPOOL YENİ MANCHESTER UNITED OLUYOR”

Machester United‘da 27 yıl görev alan ve kulüp tarihinin en büyük efsanesi konumunda yer alan Sir Alex Ferguson ile Jürgen Klopp’un benzerliklerinin olduğunu belirten Neville, Alman menajerin Ferguson’un taktiklerine benzer taktikler kullandığını vurguladı. Neville, “Jürgen Klopp’un sezon öncesi veya maçlar özelinde yorgunluk konusunda bir olumsuz fikrinin olduğunu sanmıyorum. Benim görüşüme göre, kazanan bir yönetici olduğunuzda ve Sir Alex’in geldiği konum burasıdır, uzun yıllar boyunca kazanmanın zorluğunu ve değerini anlarsınız. Klopp, Liverpool ile bu sezon yine şampiyon olmak istiyor ve bunun için gücü var fakat onları bu yolda zedeleyen birkaç şey olabilir. Birkaç oyuncunun sakatlığı, yoğun fikstür gibi detaylar onları bu hedeften koparabilir. Böyle anlarda aynı Ferguson’un yaptığı gibi oyuncularınızın zihnine bir şeyler yerleştirmek zorundasınızdır. Klopp’un bunu yaptığını düşünüyorum ve psikolojik anlamda üstünlük kurarak eksilerden uzaklaştıklarını görüyorum. Alex Ferguson bunu 15 veya 16 yıl boyunca yaptı” dedi.

Sözlerine devam eden eski Manchester United kaptanı, “Klopp son birkaç yıldır röportajlarda en iyi menajer oldu, sahadaki en iyi menajerdi, taraftarlarla herkesten daha iyi bağlantı kurdu, futbol stili harika; ancak Cumartesi günü bir röportajda her şeyi bitirdi ve bu çok nadirdir. Hikayesini doğru anlamadı ve onu destekleyecek kanıtı yok. Her şeyden önce bu özel oyunu kaybetti. Sonuç almak için bir avantaj elde etmeye çalışıyor, hepsi bu. Sir Alex Ferguson gibi bir menajer için oynadım ve bu alıntılardan yüzlerce var. Bu psikolojik baskı kurmak için atılan bir adım ve bunu sağlamak zorundaydı. Her sezon bu avantajı istiyordu. Daha fazla iyileşme, farklı zamanlarda oynama yeteneği istiyordu, bu yüzden Manchester United’a uygundu ve Klopp şimdi Liverpool için bunu istiyor. Klopp’un son üç yılda Liverpool’da yaptığı şey inanılmaz, ancak bu sezon kadrosu o üç yıldır yaşadıkları gerçekler yüzünden biraz soluyor” dedi.

“BU SEZONUN BİR FARKI YOK!”

Fikstürün yoğunlaştırılmış olmasından ve sık sık maç yapılmasının olumsuz bir etkisi olmadığına inandığını da söyleyen Neville, “Bunun istisnai bir sezon olduğunu sanmıyorum. Oyuncuların daha önce hiç olmadığı kadar fazla dinlenmeleri olağanüstü. Mart ayından Haziran ayına kadar üç ay istirahat ettiler, ardından dokuz maç oynadılar, Klopp ligi kazandıklarında bile en iyi oyuncularının hepsini oynattı ve ardından beş hafta izin aldılar. Bir Dünya Kupası veya Avrupa Şampiyonası’nda oynadığım herhangi bir sezonda zaten sadece üç veya dört hafta tatil yapardım. Bu yıl futbol tarihinde herhangi bir yıldan daha fazla dinlenme şansı var. Bunun eşsiz bir sezon olduğu fikrine kapılmıyorum. Taraftarlar stadyumlarda değil, tek sorun bu. Oyuncular için yeteri kadar duygu orada değil” ifadelerini kullandı.

“SÖYLEDİĞİ SORUNLAR UZUN YILLARDIR VAR”

Klopp’un Brighton maçının ardından maç saatini eleştirmesine de somut kanıtlarla cevaplar veren Neville, “Premier League, Asya pazarına el koymak için böyle bir plan yaptı ve bu yaklaşık 18 yıldır var. Geçmişten günümüze kadar birçok hafta sonunun maç programlarını inceledim ve birçok erken maç oynandığını gördüm. Klopp’un şikayet ettiği sorun burada tam 18 yaşında. Bunun farkında olması gerekiyordu. Bu sadece ona göre değil birçok takıma karşı oluşan bir zorluk. Daha sonra Liverpool’un oynadığı oyunların hacmi hakkında düşünmeye başladım ve son birkaç yılda çok sayıda maç oynadıklarını düşünerek; Şampiyonlar Ligi’nde başarılı oldular, City ile ligde sonuna kadar gittiler. Maç başına günlere yani yine geçmişe bakarsanız, şu anda her 5,4 günde bir oynuyorlar. Manchester United 98/99 sezonunda bu raklamlarla sahaya çıkıyordu. Bu sezon tüm kulvarlarda her şey yolunda giderse Liverpool 4,5 günde bir sahaya çıkacak. Bundan dolayı bazı şeyler zor olacak ama bunlar zaten burada olan gerçeklerdi” diye konuştu.

“KLOPP LIVERPOOL’DAN FAZLASINI DÜŞÜNÜYOR”

Gary Neville’ın ardından mikrofonu alan ve kendi düşüncelerini ifade eden eski Liverpool kaptanı Jamie Carragher ise Jürgen Klopp’un samimi bir şekilde davranışlarını medyaya sunduğunu söyledi. Carragher, “Sezon olarak bu yılın farklı olmadığını inkar edemezsiniz. Normal bir sezon olduğunu nasıl söylersin? Her yerde Covid var. Üç ay tatil yapan futbolculardan bahsediyorsun ama sezonun ne zaman başlayacağını kimse bilmiyordu. Oyuncular kapalı değildi, sadece yetersiz antrenmanlar yaptılar. Unutmayalım, bu tartışma ilk önce Ole Gunnar Solskjaer ile başladı. Çarşamba günü İstanbul’da oynadıktan sonra Cumartesi günü öğle yemeği saatinde Everton ile oynadılar. Dışarı çıktı ve ‘Otorite bizim başarısız olmamızı istiyor’ dedi. Buna baktım ve düşündüm; hayır, katılmıyorum. Televizyondayız ve insanların nereye gitmesi gerektiğini anlıyoruz. Bence Liverpool menajeri sadece Liverpool’u düşünmekle kalmayıp samimi davranıyor. Buna gerçekten inanıyorum” diye konuştu.