Neville, “Futbol festivali düzenlenebilir”

Sky Sports yorumcusu Gary Neville, coronavirüs nedeniyle askıya alınan Premier Lig’in tamamlanması için “futbol festivali” önerisinde bulundu. Bir futbol festivali düzenlenmesi gerektiğini belirten Neville, bu organizasyonun virüsün ardından topluma neşe katacağını belirtti.

Geçtiğimiz gün alınan karar ile Premier Lig’in 30 Nisan’a kadar ertelenmiş olmasına rağmen virüsün yayılma hızı ile bu süreden daha uzun bir süre lige ara verilecek gibi duruyor. Durumu değerlendiren Neville, “Endişelendiğim son şey takımların tabloda sıralamalarını düşünmek. Futbol sağlıktan daha önemli değil ama ligi tamamlamak istiyorlarsa gerekirse her gün maç yaparak kalan haftaları tamamlayıp futbol festivali düzenlenebilir hatta düzenleyebilirlerdi. Bu muhteşem bir şey olurdu. Nihayet bu krizden çıktığımızda futbol ülkeye umut ve sevinç getirebilir. Ligin iki hafta içinde bittiği bir futbol festivali yapmak, Şampiyonlar Ligi bir hafta içinde bitirilir ve FA Kupası dört günde bitirilirse oldukça özel bir şey olabilir. Bunların uyulması gereken örnekler olduğunu söylemiyorum, ancak bu kriz bittikten sonra futbol taraftarlarının bir araya gelmesiyle ilgili oldukça muhteşem bir şey olabilir. Futbol pek çok insanı etkilediğinden ulusa biraz sevinç getirecektir. Manchester United’da oynarken ayda 8-9 maç yapmışlığımız var. Daha fazla maç oynamaktan şikayet etmemeliler. Oyuncular, kulüpler, menajerler ve doktorlar önümüzdeki sezon koşullar nedeniyle fikstür tıkanıklığından şikayet edemeyeceğinizi anlayacaklar. Bu küresel bir kriz ve futbolun tepki vermesi ve uzlaşması gerekiyor” diye belirtti.

“FUTBOLDAN DAHA ÖNEMLİ ŞEYLER VAR”

Diğer bir Sky Sports yorumcusu eski Liverpoollu Jamie Carragher ise Liverpool’un şampiyon olmasından daha önemli şeyler olduğunun altını çizdi. Carragher, “Hepimiz Liverpool’un devam edeceğini ve ligi kazanacağını biliyoruz. Sadece bir veya iki maç kazanmaları gerekiyor. Futbol şu an olmaması beni rahatsız etmiyor. Bu sezona pek çok insan tarafından bu kadar çok şey eklendiğini hissediyorum, bunu nasıl durdurabileceğinizi bilmiyorum. Hiçbir şey sağlıktan ve koronavirüsü yenmekten daha önemli değil, ama futbolun bizim için ne kadar önemli olduğunu, insanların futbol tutkusunu gizlemenin anlamı yok. Lig bu şekilde bitirilerse Liverpool şampiyon olacaktır ve bu normal. Fakat her zaman yanlış konuşmalar ortaya çıkacaktır. Mesela bir alt ligde olan Leeds bu sezon Premier Lig’e çıkamazsa belki gelecek 4-5 yılını kaybedebilir. Belki hocalarını kaybedebilirler. Bu yüzden Liverpool’un en önemli şey olmadığını söylüyorum. Tamamen farklı bölümlerde büyük miktarlarda para kaybedecek olan takımlar var. Ne zaman futbol oynamaya müsait bir an olur, bu lig o zaman oynanarak tamamlanabilir” dedi.

Leave a Comment