Mourinho, “Arteta iyi olmasaydı Arsenal’de olamazdı”

Hafta sonu oynanacak olan Kuzey Londra derbisinin heyecanı her geçen dakika artarken Tottenham patronu Jose Mourinho, rakibini ve geçmiş istatistikleri değerlendirdi.

Arsenal’e karşı Chelsea, Manchester United ve Tottenham ile kendi evinde 10 kez sahaya çıkan Jose Mourinho, henüz yenilgi tadı almadı. Çıktığı 10 iç saha maçında altı galibiyet alan Portekizli menajer, kalan dört maçta ise puanları paylaştı. Elde edilen bu istatistiğin elbet bir gün bozulacağına vurgu yapan Mourinho, böyle verilere kendini kaptırmadığını söyledi. Mourinho, “Bunlar oyun için hiçbir şey ifade etmiyor, sadece tarih ve bu kadar, gerçekten umrumda değil. Mesela Newcastle’a en son gidişim bir örnek, kariyerimde hiç orada kazanmamıştım ve bunu da gerçekten umursamamıştım. Bunların önemli olduğunu düşünmüyorum. Tamamen farklı etkenleri olacak” dedi.

“ARSENAL’DE ÇALIŞMAK İÇİN İYİ OLMALISIN”

Son zamanlarda eleştirilen ve oynattığı futbol ile tepkilere neden olan Arsenal menajeri Mikel Arteta hakkında da düşüncelerini dile getiren deneyimli menajer, meslektaşının şimdiden önemli işler başardığını belirtti. Mourinho, “Hepsini bilmiyorum, bu yüzden bunu söylemek çok zor. İyi bir koç mu? Yetenekli bir koç mu? Kariyerinin ilk birkaç ayında çoktan önemli bir rekabeti kazandı. Bunu inkar edemeyiz ve Arsenal’de olmak için iyi olmalısın ve eğer değilsen o zaman orada olamazsın. Yani evet, Mikel Arteta iyi bir koç ama diğerlerine, özellikle de iyi tanımadıklarım ve muhtemelen çok yetenekli olanlara da saygı duymak istiyorum” dedi.

Tottenham forması giyen başarılı oyuncu Eric Dier da yaptığı açıklamalarda Mikel Arteta’nın yaşadığı zorlukların üstesinden geleceğine inandığını söyledi. Dier, “Zor bir dönemden geçiyorlar, ancak bu böyle maçlarda masada kimin nerede olduğunun bir önemi yoktur. Ne kadar zor bir maç olacağını biliyoruz. Masadaki pozisyon önemsiz. Her iki takım için de sezonun başlarındayız. Takımlarında çok kalite oyuncuları var. Çok heyecan verici genç bir menajerleri var. Avrupa’nın en heyecan verici genç menajeri kesinlikle Arteta. Onun tarzını, göründüğü şekliyle seviyorum. Emin ellerde olduklarını düşünüyorum” dedi.

2000 taraftarın hafta sonu stadyumlara dönmesini ise olumlu karşılayan Mourinho, gelecekte ise futbolu normale döndürmek istediklerini vurguladı. Mourinho, “Bu anın bir ayrıcalık olacağını düşünüyorum. 2.000 taraftar kendilerini ayrıcalıklı hissedecekler ama bu sadece ilk adım. Mümkün olan en kısa sürede futbolu normale döndüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.skysports.com