Moshiri: “Bizi başarıya götürecek en doğru isim Benitez”

Everton‘ın sahibi Farhad Moshiri tepkilere neden olan Rafael Benitez hamlesinin nedenlerini açıkladı. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Moshiri’nin ardından Rafa Benitez de düşüncelerini ifade etti.

Düzenlenen basın toplantısında taraftarların sert eleştirilerine rağmen tercihinden vazgeçmeyen Moshiri, birçok neden ifade ederek süreci değerlendirdi. Moshiri, “Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, yeni bir yönetici için çok kapsamlı bir araştırma yaptık ve çok güçlü birkaç rakiple görüştükten sonra, en iyi aday olarak öne çıktı. En üst düzeyde yönetim tecrübesine sahip, başarı sağlama konusunda güçlü bir geçmişe sahip, bünyemizde çalışabilen ve gelecek vizyonumuza tam anlamıyla sahip çıkan bir yönetici istedik. Rafa tüm bu beklentileri karışılıyor. Tutkusu, hırsı ve vizyonuyla görüşme sürecinde bizi etkiledi. Diğer kulüplerden başka teklifler aldığını biliyorum ama bize buradaki iş için gerekli kimlik ve niteliklere sahip olduğunu kanıtlamaya odaklanmıştı. Bu rol için bu tutku ve kararlılık her şeyi ortaya koydu. Burada başarılı olmak istemesi bizim gözümüzde gerçekten parladı” dedi.

Kendisine yöneltilen başarılı bir teknik adamla imzalamanın yarattığı his hakkındaki soruyu yanıtlayan Moshiri, “Avrupa kupalarında oynamak ve hem yurtiçinde hem yurtdışında kupalar için mücadele etmek istiyoruz. Bu nedenle, orada bulunan ve bu başarı seviyesine ulaşmak için ne gerektiğini anlayan bir menajerimizin olması hayati derecede önemliydi. Rafa, büyük beklentileri olan kulüpleri yönetti ve oyundaki en büyük kupalardan bazılarını kazandı. O kendisini kanıtlanmış bir kazanan. Kazanan zihniyetinin bize Everton’da başarı getireceğinden eminiz” yanıtını verdi.

Son olarak Rafa Benitez’den etkilenme sürecine de değinen Farhad Moshiri, “Dünya futbolunun en etkileyici özgeçmişlerinden birine sahip. Kazanan futbol takımları kurmayı biliyor. Örneğin Valencia’da yaptığı işe bakın. Real Madrid ve Barcelona’nın küresel süper yıldızlara büyük yatırımlar yaptığı bir zamanda, her şeye rağmen Valencia’yı 31 yıl sonra ilk La Liga şampiyonluğuna götürdü ve ardından başka bir La Liga şampiyonluğu ve bir UEFA Kupası ekledi. Bir dizi kulüpte, bir sonraki adımı atmalarına ve en üst seviyeye çıkmalarına yardımcı olabileceğini gösterdi. Aramamız sırasında oyundaki birçok kişiyle konuştuk ve Rafa hakkında aldığımız geri bildirimler son derece olumluydu. Oyundaki en iyi taktik zekaya sahip biri olarak kabul ediliyor ve bence onun deneyimi ve bilgisi bizim Avrupa’da yer almamıza yardım etmede çok önemli olacak. Onunla yaptığımız kişisel görüşmelerde, bu engin bilgi birikimi ve futbol zekası çok açıktı ve çok etkileyiciydi. Zaman ayırıp doğru kişiyi bulmak bizim için önemliydi. Aradığımız nitelikleri belirledik ve ardından çeşitli adaylarla görüştük. Kapsamlı bir süreçti. Gerekli özeni göstermeye, kulüp vizyonumuza uyan güçlü adaylardan oluşan bir kısa liste belirlemeye ve nihayetinde doğru adamı atamaya kararlıydık ve bunu yaptığımıza inanıyorum” diye belirtti.

Moshiri’nin ardından basının karşısına geçen Benitez ise Everton’a katılmaktan dolayı duyduğu mutluluğu vurguladı. Benitez, “Everton’a katıldığım için çok mutluyum. Bu süreç boyunca, kulübün üst düzey temsilcilerinin gösterdikleri hırs ve bu tarihi kulübe başarı getirme arzularından çok etkilendim. Bu büyük kulübün hedeflerine ulaşmasına yardım etmede büyük bir rol oynamaya kararlıyım” dedi.

Kaynak: https://www.evertonfc.com