Mikel Arteta soru işaretlerini ortadan kaldırdı!

Uluslararası aranın nihayet sona ermesiyle medyanın karşısına çıkan Arsenal patronu Mikel Arteta, takımının durumu ve oyuncuları hakkında açıklamalarda bulundu. İspanyol teknik adam, geçmişte yardımcılığını yaptığı Pep Guardiola’nın yeni sözleşme imzalamasını da değerlendirdi.

Uluslararası ara öncesi Aston Villa karşısında ağır bir mağlubiyet alan Arsenal‘de Mikel Arteta, hafta sonu oynanacak olan Leeds United maçı öncesi basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın toplantısında birçok konuya değinen genç teknik adam, sözlerine uluslararası maçların yarattığı salgın tehlikesiyle başladı. Arteta, “Sıradışı ve zor bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir salgın varken dünyanın dört bir tarafında oynayan oyunculara sahibiz ve onlara en uygun ortamı yaratmak için çaba gösteriyoruz. Birçok pozisyonda birden fazla opsiyonunuz olduğu zaman içiniz rahat olabilir ve bunu sağlamaya çalışıyoruz. Olduğum yerde olmaktan çok ayrıcalıklı hissediyorum çünkü yaptığım şeyi çok seviyorum, bu futbol kulübünü temsil etmeyi ve bu oyuncularla ve personelle vakit geçirme fırsatına sahip olmayı seviyorum. Burada olmayı benim kadar seven insanları korumalıyız. Bu konuda dikkatli olmaya devam etmeliyiz. Birkaç oyuncumuzun bu konuda canı yandı ve bunların olmaması için çaba göstermeye devam edeceğiz. Herkes bu işin ciddiyetinin farkında” ifadelerini kullandı.

“PARTEY VE DİĞERLERİ SAHADA OLMAK İÇİN ÇOK ÇALIŞIYOR”

Sözlerine oyuncularını değerlendirerek devam eden Arteta, Partey’in yaşadığı sakatlığa ve ona olan güvenine dikkat çekti. Arteta, “Aston Villa maçının henüz başlarında bir darbe aldı ve bunun ciddi olduğunu düşünüyorduk fakat o oynamak istedi ve kendini denedi. Bu konuda çok deneyimli ve istekli bir adam. Ona geldiği günden itibaren güveniyorum ve hayranlıkla takip ediyorum. Çok fazla çalışıyor ve her zaman hazır olduğunu göstermek için üstüne gidiyor. Umarım yakında tekrar sahada görebiliriz, onun sakatlığı konusunda dikkatli davranıyoruz. Pablo Mari ise şu anda iyi görünüyor ve bizimle çalışmalara başladı. Onu yakından takip ediyoruz. Cedric, Chambers, Martinelli hepsini yakından takip ediyoruz ve gelişme gösteriyorlar. Söyleyebileceğim şey, bu oyuncuların yaklaşımı ve ellerinden gelenin en iyisini yapmak için çalışma biçimlerinin her durumda olağanüstü olduğu. Saka’nın durumunu henüz tam olarak bilmiyorum fakat onu incelememiz gerekiyor. Açıkçası, o 19 yaşında bir çocuk ve son birkaç ayda çok futbol oynadı ve onu korumalıyız. Chilwell’in sakatlığından dolayı çok fazla süre aldı, bence bunu planlamıyorlardı. Onun geleceği için doğru şekilde kararlar almaya devam etmeliyiz” dedi.

“ONLARIN ARASINDA HERHANGİ BİR PROBLEM YOK”

Geçtiğimiz gün medyada yer alan ve gündemi sarsan Ceballos ile David Luiz arasındaki gerilimi de yanıtsız bırakmayan Mikel Arteta, “Antrenmanlar her zaman serttir, böyle şeyler sürekli olur ve bunlar hemen çözülür. Aralarında hiçbir problem yok. Bunu kesinlikle söyleyebilirim. Sadece o anın verdiği gerginlik ve sertlikten kaynaklanan bir sürtüşme. Kesinlikle başka bir şey yok” dedi. David Luiz ile tartışan ve sert tavırlarıyla dikkat çeken Dani Ceballos, sezonun ilk haftasında Fulham ile oynanan karşılaşmada da genç oyuncu Eddie Nketiah ile yumruk yumruğa gelmişti.

“WILLIAN İLE KONUŞTUM, İSTEKLERİMİ VE BEKLENTİLERİMİ HATIRLATTIM”

Geçtiğimiz yazın gündem yaratan transferlerinden biri olan Willian’a özel bir parantez açan Mikel Arteta, oyuncunun beklentilerin altında kaldığını kabul etti ve kendisiyle görüştüşünü dile getirdi. Arteta, “Bir konuşma yaptık ve ne beklediğimi anlattım. Şu anda pek çok kişisel faktör var ve bizim açımızdan onların yerinde olmamız gerekiyor. Birçok oyuncu, dışarıdaki herhangi biri gibi farklı sorunlar yaşıyor ve bazen o anın ihtiyaçlarına veya insanların onlardan ne beklediğine göre kararlar veriyorlar. İster doğru ister yanlış olsun, tartışmamız gereken bir konu. Ama doğru şekilde ele alındı, o yüzden devam edelim. Beklediğimiz seviyeye çıkacak ve o zaman kendini gösterecek” diye belirtti.

“LEEDS HER ZAMAN YAPTIĞINI YAPACAK”

Hafta sonu oynanacak olan Leeds deplasmanı ve takımının Aston Villa karşısında alınan ağır mağlubiyet karşısında verdiği reaksiyona da değinen Mikel, “Açıkçası, bu acı verici bir hafta oldu, çünkü genellikle evde bir yenilgiye uğradığınızda, hemen yeni bir oyuna ihtiyacınız vardır. Durum böyle değildi ama bu arayı neden olduğunu analiz etmek için ne yaptığımızı düşünmek için kullandık. Son 25 veya 30 dakika içinde oyunu nasıl bitirdiğimize hepimiz şok olduk, bundan önce tamamen farklı bir oyundu ama yine de birçok alanda geliştirmemiz gerekiyor. Bu tutarlılık, Old Trafford’daki iyi sonuç ve parlak performanstan sonra çok daha iyi olmamız gereken bir şeydi, bu kaybın herkes için sistem için bir şok olduğunu elde ettik. Her şeye rağmen pozitifleri çıkaralım, öğrenelim ve devam edelim. Leeds… Her zaman olduğu gibi tam gaz gidecekler ve oyuna hazırlanmak için iki hafta geçirdiler, bizim kadar çok uluslararası arenada oynayan oyuncuya sahip değiller ve çok fazla değişmelerini beklemiyorum. Prensiplerine, oyun tarzına çok sadıklar ve her oyuna aynı şekilde yaklaşıyorlar, yani top ile veya topsuz çok agresif olmak ve kazanmaya çalışmak istiyorlar. Nerede oynadıkları önemli değil, geçen sezon onlarda ne gördüğüm önemli değil, kime karşı oynadıkları değil, ne yaptıkları önemli” dedi.

“PEP İÇİN MUTLUYUM, ONUN YOLUNDA ŞAMPİYONLAR LİGİ VAR”

Son olarak geçtiğimiz sezonun ortasına kadar Manchester City’de yardımcılığını yaptığı Pep Guardiola’nın yeni sözleşmesini de değerlendiren Mikel Arteta, “Onu, hırslarını ve ne kadar rekabetçi olduğunu bilmek, bitmemiş iş demek, her yıl her yarışmayı kazanmak istediği anlamına gelir. Kesinlikle. Dört yerel kupayı tekrar kazanması gerekiyorsa ve bunu yapabilirse, eminim bunu yapmaya çalışacaktır. Açıkçası, Avrupa çok büyük bir şey ve gerçekten kulübü Şampiyonlar Ligi galibiyetine doğru ilerletmek istiyor ve bu onun yolunda gözüküyor. Bence orta ve uzun vadeli, başarmak istediği şeylerden biriydi, bu yüzden bir odak noktası olacağından eminim. Onun adına çok mutluyum. Onun burada kalması sadece Manchester City için değil futbol için de iyi bir haber. Sevinçliyim” diye konuştu.

Kaynak: https://www.arsenal.com/