Merson’dan Aubameyang değerlendirmesi

Son zamanlarda transfer dedikodularına fazlasıyla adı karışan Aubameyang için Paul Merson geniş bir değerlendirme ile soruları cevapladı. Merson, oyuncunun Manchester United’a katılması halinde United’ın harika bir ivme yakalayacağını vurguladı.

Geçtiğimiz yazdan itibaren adı Barcelona ile anılan Aubameyang için transfer döneminin yaklaşması ile Manchester United söylentileri de hızlandı. Sözleşmesini 2021 yılında tamamlayacak olan Gabonlu yıldız isim için Manchester temsilcisinin 50 milyon poundu gözden çıkardığı haberi bu hafta The Sun’da yer aldı.

Aubameyang’ın olası Manchester United transferini değerlendiren Merson, “Onlar sezonda kendilerine 20-25 gol atacak bir golcü için şu an resmen ağlıyorlar. Aubameyang bunların fazlasını onlar için karşılayabilir. Düşünün ileride Auba, arkasında Grealish takviyesi gelmiş ve yanında Bruno oynuyor. Hücum hattı harika gözüküyor. Manchester için tek eksik parça şu an için belki gerçekten Aubameyang. O bir golcü ve golcüler paha biçilemez. Manchester City karşısında United’ın neler yapabildiğini gördüm, bazı şeyler değişiyor. Yetenekli hücum oyuncuları ile imzalamaları gerekiyor. Aubameyang Manchester için ter dökmeden 25 gol atabilecek bir yıldız” diye konuştu.

Ayrılık için doğru zaman mı?

Aubameyang’ın ayrılış nedeni hakkında tahminler yürüten Merson, oyuncunun başarı için değil ancak Manchester’a para için gideceğini vurguladı. Merson, “Auba artık 31 yaşında olacak ve bu seviyede tahminim son imzası olacağı yönünde. Manchester United kupalar kazanmak için doğru adres mi? Cevabı çok basit, hayır! Arsenal ile aralarında bir fark yok iki ekip toparlanmak için savaşıyor ve zamana ihtiyacı var. Arsenal ile Manchester United’ın bir farkı olduğunu sanmıyorum. Sadece belirli dönemlerde kendilerini iyi gösteriyorlar ve tekrar yapılanma süreci yaşıyorlar, bunları yaşamaları doğal. Auba kesinlikle para için Manchester’ı tercih edecektir. Başarı için Manchester United doğru adres değil” diye konuştu.

Arsenal ayrılık sonrası neler yaşar?

Aubameyang’ın ayrılığını düşünerek Arsenal’i de değerlendiren Merson, “Kesinlikle bir vahim olacaktır. Takımın kaptanı ve en golcü oyuncusunu rakibinize kaptırıyorsunuz. Van Persie olayının tekrarını yaşamak istemezsiniz. Haftalık 300 bin sterlin verebilirler mi? Mesut Özil’in Arsenal’de kaldığı süre boyunca böyle sorunlar yaşamaya devam edecekler. Bunu her zaman söylemiştim. Aubameyang’ı korumak istiyorlarsa ona büyük para ödemek zorunda kalacaklar. 3 yıllık yeni bir sözleşme yaparlarsa, o yaşlara geldiğinde bu maaşla nasıl bir oyuncu olacak bunları da düşünmeleri gerek. Arsenal, Premier Lig hasretine son vermediği her sene böyle sorunlar yaşanacak. Yıldız oyunculara sadece para değil başarı da gerekiyor” dedi.

Liverpool düşünmez mi?

Paul Merson, Aubameyang ile adı anılan diğer kulüplerin dışında gözlerin Liverpool’da olması gerektiğini savundu. Dortmund yıllarında Klopp ile olan dostluğun başka bir boyuta evrilebileceğini belirten Merson; “Onu herkesten iyi tanıyan bir menajer var. Manchester City’nin böyle bir hamle yapacağını sanmıyorum ama Premier Lig’deki neredeyse her takım onun peşinde olur. Onun durumunu, sözleşmesini biliyorlar ve gelecekte Klopp, oturup düşünmek isteyebilir. Kendi takımından birçok oyuncu için dünya devleri takipte. Bunun sonucunda her şeye hazırlıklı olmak gerekir. Liverpool hem başarıya sahip hem paraya diyebiliriz. Güvenilir ve tanıdık bir hoca, oyuncuyu ikna edebilir” diye belirtti.