Manchester City’e ağır ceza!

Premier Lig’in son şampiyonu Manchester City, UEFA’nın verdiği karar ile sarsıldı. Bu sezon Premier Lig’de Liverpool’un altında kalan ve Şampiyonlar Ligi için ligdeki konumunu korumak isteyen Manchester City, UEFA tarafından para cezası ve Avrupa’dan men cezası aldı.

UEFA, Manchester City’nin Finansal Fair Play (FFP) kurallarına uymadığı gerekçesiyle 2 yıl boyunca Avrupa kupalarından men edildiğini ve kulübün 30 milyon Euro’luk para cezasına çarptırıldığını açıkladı.

UEFA’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, FFP’ye uymayan Manchester ekibinin 2020-2021 ve 2021-2022 sezonlarında Avrupa kupalarında yer alamayacağı kaydedildi.

UEFA yaptığı açıklamada, City’nin “hesaplarındaki ve 2012-2016 yılları arasında UEFA’ya sunulan başabaş bilgilerdeki sponsorluk gelirini abarttığını” söyledi.

Öte yandan, Manchester City’nin Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) itiraz etme hakkı bulunuyor.

Manchester City ise şu açıklamayı yaptı: “Manchester City, bugünkü UEFA Yargılama Dairesi tarafından yapılan duyurudan dolayı hayal kırıklığına uğradı, ancak şaşırmadı. Kulüp, kapsamlı bir şekilde tarafsız bir şekilde düşünmek için bağımsız bir organ ve süreç arama ihtiyacını her zaman tahmin etti. Konumunu destekleyen çürütülemez kanıtlarımız bulunmaktadır. Aralık 2018’de UEFA Baş Müfettişi, herhangi bir soruşturma başlamadan önce Manchester City’ye teslim etmeyi planladığı sonucu ve yaptırımı kamuoyuna açıkladı.”

Kaynak: www.skysports.com

Leave a Comment