Manchester City’den cinsel istismara uğrayan mağdurlara tazminat!

Manchester City, altyapısında cinsel istismara uğrayan çocuklara tazminat olarak milyonlarca sterlin teklif ediyor. City cephesi, tarihinde kara bir leke olan çocuk istismarı konusunda ödeme planı başlattı.

BBC kaynaklarına göre kulüp geçmiş dönemlerde kulüp bünyesinde yer alan ve istismar gören çocuklara 6 rakamlı ödemeler teklif ediyor. Yapılan açıklamada “İstismara uğrayanlar ayrıca kıdemli bir kulüp görevlisinden kişisel bir özür alacaktır” ifadesi de yer aldı.

Kulübün eski gençlik koçu Barry Bennell, 1979-1990 yılları arasında Manchester City ve Crewe Alexandra’da çalıştığı süre zarfında 12 eski genç oyuncu ile ilgili 43 suçlamadan geçtiğimiz yıl mahkum edilmişti. Suçlamalar sonucu Bennell 31 yıl ceza almıştı. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen mahkeme sonrası 86 kişi daha kendisine yönelik cinsel istismar şikayetinde bulundu.

Manchester City, eski profesyonel futbolcu Andy Woodward’ın Bennell tarafından cinsel istismara maruz kalmasını açıklamasının ardından diğer mağdurların da sessiz kalmamasını istedi. Tazminat fonuna başvuran yaklaşık 40 potansiyel davacı bulunuyor ancak kulüp daha fazla başvuru için destek olacağını duyurdu.

BBC’de yer alan haberde, gelen iddiaların dörtte üçünün Bennell ile ilgili olduğunun Manchester City tarafından farkında olduğu yazıldı. Geri kalan iddialar için ise bir başka isim ortaya çıktı. 1960’larda kulübün altyapısında çalışan John Broome’nin ise hayatta olmadığı belirtildi.

2016 yılında Bennell hakkında şikayet talebi oluşturan bir mağdur ise kulübün o zamanlar bu durumu bildiği halde sessiz kaldığını söyledi. Gary Cliffe, “Bizi hayal kırıklığına uğrattılar, ona meydan okumadılar. Kim olduğunu biliyorlardı ve sonuç ürettiği için devam etmesine izin verdiler. O takımları çalıştırmaya devam etti” dedi.

Manchester City tarafından yayınlanan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı: “Kulübün incelemesi devam ediyor. Tüm mağdurlar ve çocuklar yaşadıkları ve maruz kaldıkları zararlar için tam koruma hakkı kazandılar”

Yaşanan ve yaşatılan zararlar nedeniyle hem Manchester City hem Crewe Alexandra çalışmalarını hızlandırdı. Dönemin futbolcuları da o yıllarda yaşadıklarını belirterek konu hakkında desteklerini sürdürüyor.

Leave a Comment