Klopp sezon öncesi kampını değerlendirdi!

Liverpool patronu Jürgen Klopp, takımının geçireceği antrenman kampı için hedeflerini ve planlarını sıralarken yeni sezon öncesi beslediği olumlu ruh halini değerlendirdi.

Klopp, ekibi ve oyuncuları, önümüzdeki 10 aylık rekabetçi futbolun temellerini atmak için önümüzdeki haftalarda uzun bir süre birlikte kalacak. Avusturya’da geçen antrenman kampı hakkında bilgiler veren Klopp, “Sezon öncesi planlama inanılmaz derecede zordu. Crystal Palace’a karşı oynadığımız son maçtan sonra ayrıldığımızda, bizim için hemen hemen her şey halledildi; ne yapmak istediğimizi, nereye gitmek istediğimizi ve ne zaman oynamak istediğimizi biliyorduk. Ve sonra yaz tatilinde her şey değişti, gerçekten zordu. Ray Haughan’ın o dönemde yaptığı iş kesinlikle inanılmazdı, bunu söylemeliyim. Buraya gelebilmek için Avusturya hükümetiyle çok yakın çalışmaya çalıştık, içeri girmemize izin verildiğinden emin olduk. Bu gerçekten önemliydi ve onlar sayesinde buradayız. Ama sorun şuydu, buradayken ne yapabiliriz? Buradan nereye gidebiliriz? Bu net değildi. İspanya’daki sıcaklık nedeniyle mükemmel olmayan başka seçeneklerimiz de vardı” dedi.

“RUH HALİNİ YÜKSEK TUTMAK ZORUNDAYIZ”

Sözlerine devam eden Klopp, “Sezona yaklaşık dört hafta uzaktayız ve bu gerçekten çok garip. Bunu daha önce hiç yapmadım. Bir turnuva oynadığınızda durum farklıdır; örneğin, bazı oyuncular bunu açıkça yaptı, Euro, Dünya Kupaları veya Afrika Kupaları ya da her neyse. Benzer durumların olduğu açık ama bu bir sezon sonrası kısa bir süre için yapılan bir hazırlık. Bu bir antrenman kampı kültürü. Uzun bir sezon için uzun bir aradan sonra hazırlanıyoruz. Yani eğitim belirli bir bakış açısından gerçekten yoğun olacak. Şimdi içinde bulundukları nedenden dolayı zaten her şey yoğun. Bu yüzden yaratıcı olmalıyız ve ruh halini yüksek tutmaktan herkes sorumlu olacak. Hiç böyle bir durum yaşamadım, 28 gün gerçekten çok uzun. Ama aynı zamanda iyi” diye belirtti.

Klopp, “Antrenman yapmak ve konuşmak için yeterli zamanımız var. Euro’dan veya Copa’dan oyuncular geri döndüğünde onları karantina gibi bu tür şeyler olmadan takıma getirmeyi umuyoruz. Hepsi bu kadar önemliydi. Sürecin içinde birlikte olabilmemiz çok önemli, çünkü İngiltere’ye birlikte uçabilmemiz ilgi bekliyor orada karantinaya alınmak zorunda kalmayalım. Bu zor bir durum, ancak bir süredir uzakta olmamızın nedeni tam olarak bu” dedi.

“TÜM OYUNCULAR YAŞADIĞIMIZ DURUMDAN SORUMLU OLACAK”

Uzun bir kamp dönemi geçirmelerinde oyuncuların psikolojik durumlarının ne derece etkili olduğu sorusuna da karşılıksız kalmayan Klopp: “Evet, bundan eminim günde yaklaşık dört, beş veya altı saat çocuklar antrenman yapıyorlar ve sıkılmıyorlar, muhtemelen sadece yorgunlar! O zaman bu tür şeylere sahip olduğunuzda, sadece öğleden sonra uyumak istersiniz. Bu böyledir ve bunun yapılması iyidir. Ama sonra evet, erkeklerin bizi eğlendirmediği anlar var; şöyle söyleyeyim, o zaman özel karakterlere ihtiyacınız var. Hepsinin harekete geçmesi gerekiyor, bu sabah çocuklara hepsinin sorumlu olduğunu söyledim. Sadece yaşlılar değil, sadece deneyimliler değil; burada iyi bir ruh halinden herkes sorumludur. Ve hepsine “Herhangi bir sorun olursa bana gel, bunu konuşabiliriz, hallederiz ve oradan devam ederiz” dedim. Bu özel bir şey ve her şeyi deneyeceğiz; ama sonra yine pandemi hala ortalıkta olduğu için sorun yaşamamaya çalışacağız. Bu yüzden sadece ‘Tamam, bir süreliğine oraya git’ diyemeyiz. Hala mükemmel değil, ama elde edebileceğimizin en iyisi bu ve bu konuda gerçekten mutluyum. Burada olmaktan gerçekten mutluyum; bunu yapmak için büyük bir destek aldık ve şimdi mümkün olduğunca iyi davranmaya çalışıyoruz. Kendimizi mümkün olan en iyi şekle getirmek için mümkün olduğunca sık sık antrenman yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.liverpoolfc.com/