Klopp: “Oyuncuları nedense kimse düşünmüyor!”

Liverpool patronu Jürgen Klopp, Leeds United maçı için düzenlenen basın toplantısında düşüncelerini paylaştı. Alman menajer, oyuncuları ve uluslararası ara hakkında açıklamalarda bulundu.

Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayarak basın toplantısına başlayan Alman menajere, uluslararası göreve giden oyuncuların durumu soruldu. Kendisine iletilen soruyu cevaplayan Klopp, “Bobby (Firmino) hafta sonu için müsait olmayacak ama bunun nedeni son maçtaki sakatlığı. Uluslararası ara gerçekten zor geçti ve özellikle tüm kulüpler ve oyuncular için gerçekten zordu. Oyuncular hem kendi ülkeleri adına hem takımları adına oynamak istiyor. Kulüpler çeşitli çağrılarda bulundu fakat yaşanılan süreç böyle ilerliyor. Gerçek ceza oyuncular içinmiş gibi görünüyor çünkü istedikleri gibi oynayamıyorlar. Yaptıkları şey bu, yapmayı sevdikleri şey bu. Bu gerçekten kimse için iyi değil. Dünya hala bir pandemi içinde ve bunu sürekli hatırlıyoruz. Oyuncular, toplumdan tamamen farklı bir şekilde seyahatler ediyorlar ve her hafta işlerini yapıyorlar. Brezilyalı oyuncular hakkında herhangi bir gelişme yok. Bize oyuncuları oynatamayacağımız söylendi. Maç için elimizde neler var neler yok kesin bir şekilde bilmiyoruz. Bu durumu araştırıyoruz ve sadece kadromuza bakıyoruz” dedi.

Brezilyalı oyuncularının ardından Hollandalı Virgil van Dijk’a değinen Klopp, milli takımda sakatlık yaşayan oyuncusunun ciddi bir probleminin olmadığını söyledi. Klopp, “Gördüm ve endişelendim. Asistanımla temas halindeydim ve ona iyi olup olmadığını sordum, bana mesaj attı. Dışarıdan bakarsak iyi bir an değildi ama maçtan sonra Virgil ile konuştum ve bana herhangi bir sorununun olmadığını söyledi. Ona neden topalladığını sorduğumda ise aynı şeyi eşinin de sorduğunu belirtti. Yüzde yüz hiçbir problemi yok, gayet iyi durumda” diye konuştu.

Uluslararası aranın gündem yaratan konusu olan iki yılda bir Dünya Kupası olasılığını da yorumlayan Klopp, oluşacak takvimi düşünmek istemediğini söyledi. Futbolun en yoğun takvime sahip takım sporu olduğuna dikkat çekerek sözlerine başlayan Alman menajer, “Dünyada bu kadar amansız bir takvime sahip başka bir spor yok. Böyle bir fiziksel spor yok. Atletizm ve maraton gibi daha zorlu sporlar var ama bunlar 20’yi koşmuyor ya da yılda 30 veya 40 koşuyorlar. Hepimiz bunun neden olduğunu biliyoruz. İnsanlar bunun farklı ülkelere fırsatlar vermekle ilgili olduğunu söylese bile sonuçta her şey parayla ilgili. Bu işler tamamen bununla ilgili. Düşünce herhangi bir sorun yaratmıyor. Ama eninde sonunda, bir noktada birileri bu harika oyunun en önemli bileşenleri olan oyuncuları hatırlamalı. Onlar olmadan oynayamayacağımızı anlamaya başlamalılar. Hiç kimse oyunculardan daha önemli değildir. İki yılda bir Dünya Kupası olduğunu ve iki yılda bir Avrupa Şampiyonası olacağını hayal edin. Bu, birinci sınıf oyuncular için her yıl büyük bir turnuva oynadıkları anlamına gelir. Hiçbir zaman dinlenemeyecekler” dedi.

Sözlerine devam eden Klopp, “Yeni fikirler her zaman daha fazla maç sayısıyla ilgili olduğu için son birkaç yılda bu fikir ortaya çıktı. Uzun vadede bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Açıkçası ne söylediğim önemli değil, sadece takvime bakmak yeterli oluyor. Bizim maç takvimimizde oynanacak maçların günleri neden böyle bilmiyorum, kaç gün ara vereceklerini, oyuncuların ne kadar dinleneceğini hiç düşünmüyorlar. Ben 54 yaşındayım ve böyle bir şey olursa hayatta olup olmayacağımdan bile emin değilim. Sadece futbolcuların neler yaşadığına daha yakından bakmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Son olarak hafta sonu oynanacak Leeds United maçına değinen Klopp, “Herkes bana oradaki atmosferin kesinlikle olağanüstü olduğunu söylüyor, bu yüzden sabırsızlıkla bekliyorum. Bize Milly (James Milner) gibi oranın nasıl olacağını söyleyebilecek insanlar var ama oyunun kendisi zaten zor, onlara karşı oynadığımız son iki maçta bunu gördük. Onlarla oynamak gerçekten heyecan vericiydi. Gerçekten iyi bir futbol takımı ve orada bir şeyler elde etmek için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız” diye konuştu.

Kaynak: https://www.liverpoolfc.com