Klopp: “Derbiyi diğer maçlardan ayırmıyoruz!”

Merseyside derbisi için saatleri sayan Liverpool patronu Jürgen Klopp, oynanacak maç için düzenlenen basın toplantısında özel açıklamalarda bulundu.

Sözlerine ilk olarak derbi hakkında gelen soruyu yanıtlayarak başlayan Klopp, maçın üzerine konuşulan tüm anlamlara rağmen Everton mücadelesini diğer maçlardan ayırmadıklarını vurguladı. Klopp, “Derbilerle ilgili bazı özel şeyler var, bunları hepimiz biliyoruz, ancak her şeyden önce bu bir futbol maçı. Merseyside derbisini diğer karşılaşmalardan ayırmıyoruz, diğerlerine baktığımız gibi bakarak hazırlanıyoruz. Taraftarımızın ne istediğini, onların ruhunu biliyoruz. Onların hayallerini, isteklerini gerçekleştirerek derbi maçlarını kazanmaya çalışıyoruz ama bizim açımızdan bu bir futbol maçı, tekrar ettiğim gibi diğerlerinden farksız bir maç” yorumunu yaptı.

Merseyside derbisine anlam yüklemediklerini vurguladıktan sonra yıldız oyuncusu Mohamed Salah’ın Ballon d’Or sıralamasında yedinci olmasını değerlendiren Klopp, oyuncusunun aldığı sonuca şaşırdığını söyledi. Klopp, “Evet, dürüst olmak gerekirse bu biraz beni şaşırttı. Ama benim elimde değil. Ballon d’Or gazetecilerin oyuyla mı alınıyor? O zaman evet, bunları bana sormayın. Bu soruyu soranlar olarak bu sizin hatanız! Onun daha üst sıralarda olması gerektiğini düşünüyorsan, meslektaşlarını ikna etmelisin. Sahip olduğu kariyer için Lionel Messi’ye verebilirsiniz, ancak tüm bunları kazanmak elbette kolay değil. Robert Lewandowski bu ödül için favori gözükmesine rağmen başaramadı, gerçekten bu ödülleri almak hiç kolay değil. Her şeye rağmen Mo Salah sıralamada kesinlikle daha yukarılarda olmalıydı” dedi.

Kişisel yorumlarının ardından kendisine yöneltilen diğer soruya geçen Alman menajer, takımının oynadığı futboldan ne derece keyif aldığını açıkladı. Klopp, “Gol atarken takımınıza görmek elbette keyif verici ama skor daha azken ve futbol maçının içindeyken bunu düşünmek pek kolay değil. Maçları tekrar izlediğimde keyif alıyorum ama o an sahada canlı takip ederken bu biraz gergin oluyor. Futbol maçlarında neşe aramıyorum, evet bazı goller elbette çok eğlenceli ancak bunlara bakmıyorum. Maçtan sonra izlerken keyfine varıyorum. Oynadığımız futbolu seviyorum ve beğeniyorum ama maç esnasında ben de bir oyuncu gibi sahada yer alıyorum ve maçı yaşıyorum. Gerçekten oyunun içindeyim, böyle bir zihniyete sahibim” diye konuştu.

Son olarak rakibine göre takımının form durumunu kıyaslayan Klopp, formun çok önemli bir etken olduğunu söyledi. Klopp, “Form gerçekten önemli bir etken ve çok önemli. Şu an için gayet formda gözüküyoruz ve maç için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. İyi futbol oynuyoruz ve yarın gece yapmamız gereken de tam olarak bu. Bunu yaparsak işler bizim için kolaylaşır, planımız bu yönde” dedi.

Kaynak: https://www.liverpoolfc.com/