Klopp, “Bu maç gelecek sezonu etkilemeyecek”

Şampiyon unvanıyla sahaya çıkacak olan Liverpool bu akşam en yakın rakibi Manchester City ile karşı karşıya gelecek. Önemli maç öncesi Liverpool menajeri Jürgen Klopp maçı ve rakibini değerlendirdi.

Liverpool’un 30 yıllık hasretini sonlandıran takımın mimarı olan Jürgen Klopp, karşılaşmanın Manchester City için önemli olduğunu belirtti. Oynanacak maçın Manchester City’nin kendini kanıtlaması için büyük fırsat olduğunu belirten Klopp, “Sanırım bir ya da iki yıl önce Manchester City’i 4-3 yenerken aynı durumda sahaya çıktık ve bu bizim için kendimizi kanıtlama maçıydı. O zaman onların 20 puan gerisindeydik ve kazanmak istedik. Birinci olmak gibi bir durumumuz olmamasına rağmen onlara karşı ciddi bir rakip olduğumuzu göstermek istemiştik. Manchester City’nin bunu göstermesi için bir maça ihtiyacım yok. Onların zaten kaliteli ve güçlü bir rakip olduğunun farkındayım. Bunu hep biliyordum ve bu maç her iki takım için zor olacak. Güzel bir maç bekliyorum” dedi.

Liverpool’un gelecek sezon planlarına da değinen Alman teknik adam, takımının sadece unvanı korumak için sahada olmayacağını geliştirecek daha birçok şeyin olduğunu vurguladı. Klopp, “Manchester City maçının skoru gelecek sezonun bir işareti olmayacak çünkü her ikimiz de farklı farklı zorluklarla karşılaşacağızdır. Bunları söylemek için erken olduğunu düşünüyorum. İnsanlar ne derse desin, gelecek sezon için önemli olmayacak, çünkü ikimiz de hazır olmalıyız. Örnek vermem gerekirse United’ı kimse ciddiye almadı ama neler yapabileceklerini şimdi daha iyi görüyorsunuz. Bir ya da iki oyuncu takviyesiyle farklı bir boyuta ulaştılar. Eminim gelecek sezon daha da iyi olacaklardır. Şampiyonluk yarışı son iki senedir Manchester City ve bizim aramızda oluyor. Bundan önce 4-5 yıl sadece Manchester City konuşuluyordu. Hep böyle olmayacak, diğer takımları yoksayamayız” dedi.

“KENDİMİ ASLA EFSANELERLE KIYASLAMAM”

Tarihi zaferin ardından birçok isim ve taraftar topluluğu tarafından övülen Klopp, kendisini asla Liverpool efsaneleri Dalglish ve Shankly ile kıyaslamayacağını söyledi. Bob Paisley ve Joe Fagan’dan sonra Anfield’da hem Avrupa Kupası’nı hem de lig şampiyonluğunu kazanan üçüncü Liverpool yöneticisi olan Klopp, “Kenny’nin kazanamama nedenlerini biliyorum fakat Bill’in tam olarak neden kazanamadığını bilmiyorum. Ama önemli değil. Kendimi asla onlarla karşılaştırmam. Aslında kimse bunu yapmamalı. Farklı zamanlardı, kulübü inşa ettiler ve büyüttüler” dedi.

“HENDERSON’IN KİTABI OLMALI!”

Jürgen sözlerine kaptan Henderson ile devam etti. Liverpool kaptanı Jordan Henderson’ın kitap yazması gerektiğini belirten Klopp, “Onlarla birlikte beklentileri olan insanlar hakkında konuşursak, Hendo ve muhtemelen onunla ilgili bir kitap yazabiliriz ve o yazmalı çünkü buraya geldiğimde başarmamız gereken çok şey vardı. Şimdi muhtemelen şimdiye kadarki en iyi yerde ve iyi bir durumda. Sadece şu anda değil, elbette büyük olmaya devam edecek” diye belirtti. Kaptan Henderson, menajeri Klopp gibi tarihi bir listeye adını yazdırdı. Jordan elde edilen başarılarla hem Premier League’i hem Avrupa Kupası kazanan sayılı kaptanlardan biri oldu.

Leave a Comment