Jamie Carragher ve Eddie Howe, Liverpool savunmasını inceledi

Eski Liverpool kaptanı Jamie Carragher ve eski Bournemouth baş antrenörü Eddie Howe, Sky Sports ekranlarında Liverpool’un Virgil van Dijk olmadan savunma dizilişini ve taktiksel planlarını inceledi.

Dün gece yayınlanan Monday Night Football programında Jürgen Klopp’un Liverpool‘unun en önemli savunma silahı olmadan nasıl bir planla sahada olduğunu inceleyen deneyimli futbol adamları, Liverpool’un başarısının sırrını araştırdı.

Liverpool ne yaptı?

Premier League’nin beşinci haftasında oynanan Merseyside Derbisi’nde savunmanın en önemli ismi olan Virgil van Dijk’ı kaybeden Liverpool, o tarihten bugüne tüm kulvarlarda sadece üç gol yeme başarısı gösterdi. Şampiyonlar Ligi dahil 7 resmi maça çıkan ve kalesinde sadece üç gol yeme başarısı gösteren Liverpool’un Hollandalı savunma oyuncusunun ağır sakatlığından sonra taktiksel anlamda değişiklik yapması ve bunun sonucunda ağır yaralar alması bekleniyordu.

Geçtiğimiz hafta sonu oynanan ve Virgil van Dijk’tan ziyade Joe Gomez ve Trent Alexander Arnold’dan da yoksun bir şekilde Leicester karşısına çıkan Liverpool, sahadan 3-0 galibiyetle ayrıldı. Fabinho ve Joel Matip ikilisini merkez savunmada oynatan Klopp, Jamie Vardy’li Leicester karşısında büyük bir meydan okumayı başarıyla sonuçlandırdı.

Leicester galibiyetini kısaca özetleyen Jamie Carragher, “Bu gerçekten sahada olan oyuncular için inanılmaz bir sonuç. Onlar için olağanüstü bir iş oldu” ifadesini kullandı.

Liverpool bunu nasıl başardı?

Yüksek Savunma Hattı

Liverpool‘un Leicester karşısında farklı bir taktikle sahada olacağını düşünenleri üzdüğünü belirten Carragher, “Bugüne kadar birçok Klopp’un Liverpool’unu izledim ve sürekli savunma hattını yüksek bir konumda, ileride tutuyordu. İnsanlar Leicester karşısında Liverpool’un bunu değiştireceğini düşündü ve savunma hattını geride planlamasını bekledi. Virgil yokken bazı şeylerin değişmesini beklemek doğal fakat Klopp vazgeçmedi. Vardy’ye karşı nasıl oynadıklarını analiz ettim ve hiç kimse bana Liverpool’un Van Dijk olmadan 10 veya 15 yarda düştüğünü söyleyemez. Hâlâ yüksek bir çizgide oynuyorlardı, ancak fark Fabinho gibi oyuncuların benimsediği vücut pozisyonu. Evet, onun orta saha oyuncusu olduğu hakkında konuşabiliriz, ancak olağanüstü işler yapıyor. Yaptığı şey yüksek bir çizgide oynamaktı ama top başının üzerinden geçtiği gibi geri koşmaya hazırdı. Geri koştu ve onunla başa çıktı. Vardy’yi asla yalnız bırakmadı” ifadelerini kullandı.

Geri Koşular ve Doğru Eşleşmeler

Virgin van Dijk’ın Liverpool’a kattıklarından bahsederek sözlerine başlayan Carragher, “Virgil’in son yıllardaki inanılmaz işlerin merkezinde olduğunu hatırlatmadan başlamayalım. Van Dijk hakkında konuştuğumuzda, son birkaç yıldır ligdeki en iyi savunma rekorunu elinde tutan oyunculardan biri olduğunu unutmayalım. Eminim bu sezon olsaydı yine bunu yapacaktı. Ancak, Liverpool’un sezon başında büyük sorunlar yaşadığına hiç şüphe yoktu. Leeds’ten kendi sahalarında üç gol yemişlerdi ve sonra Aston Villa’ya karşı olanlar oldu. Böyle şeylere rağmen neler yaptığını veya yapabildiğini bildiğiniz bir savunma hattı hakkında konuşmak gerçekten zor” dedi.

Sözlerine devam eden Carragher, “Bazen Leicester hücum yaparken, savunma çizgisine bakıp geri dönmeleri aklımdan geçti. Liverpool bu konudaki eksiklerini kesinlikle Aston Villa maçında anladı. Zaman zaman hattın ne kadar önde olduğuyla ilgili değildi düşüncelerim, sadece Liverpool stoperlerinin gerçekten geri koşacak bir konumda olmaları gerektiğini her zaman hissettim. Sadece geri koş ve koşuyu eşleştir. Onlar topla oynarken çizgiyi koru ve top kalktığı zaman koşacağın mesafeyi iyi ayarla. Savunma hattını sadece önde tutmak önemli değildir, koşulacak mesafeyi planlara dahil etmek gerekir” dedi.

Derin Toplara Hazırlık

Savunma hattındaki ikilinin planlarını dile getiren Carragher, “O büyük deneyime sahip olduğunuzda, belli bir pozisyonda bakarsınız ve dışarıdaysa, devreye girmek başkalarına kalır. Bazen birden fazla oyuncu bunu yapabilir, üç veya dört, evet. Şu anda gördüğümüz şey, belki de diğer insanlardan çok daha fazla liderlik olabileceği. Çizgi üstünde planlanan koşu mesafesi ve alan paylaşımı. Herkes neler olabileceğinin farkında ve olması için bekliyor. Her şey planlarla ilerliyor. Vardy’nin bunu ne kadar iyi yaptığını biliyoruz ve bunu kovalıyor. Liverpool savunma hattı ise onun neler yapabileceğinden ziyade adım atmasını bekliyor” diye belirtti.

Oyuncular yeni, plan eski!

Jamie Carragher’ın ardından mikrofonun başına geçen ve Liverpool’un başarısının antrenman sahasından geldiğine dikkat çeken Howe, “Van Dijk’in sakatlanması nedeniyle olanlardan sonra savunma hattında yer alan oyuncularına baktılar ve bir şeyler yapmaları gerektiğini gördüler. Muhtemelen elindeki oyuncuları bir araya getirmeyi ve birbirleriyle uyum yakalamalarını sağlamayı düşündüler. Bu konuştuklarımız çoğu antrenman sahasında oynanıyor ve çalışılıyor. Arka dörtlü ile doğru sonucu elde etmek için yoğun bir mesai harcıyorlar ve meyvelerini alıyorlar. Sahada yer alan dörtlü yeni fakat temeller basit ve eski. Plana sadık kalarak uyumu artırıyorlar. Olması gerektiğinden fazlasını alıyorlar. Bu kadar iyi olmasını kimsenin beklediğini sanmıyorum fakat Leicester gibi bir rakibe karşı, bu oyunu seven bir forvete karşı bunu başardılar” dedi.

Kaynak: www.skysports.com