İşte Sarri’nin Sky Sports’a verdiği röportaj!

Sky Sports tarafından gelen röportaj talebini reddetmeyen Sarri, Premier Lig ve İngiliz futbolu hakkındaki görüşlerini açıkladı. İtalyan futbolu ve İngiliz futbolu arasındaki farklara değinen İtalyan çalıştırıcı kendi yaşadığı geçiş sürecini de dile getirdi.

Özellikle “Sarri-Ball” kavramıyla ön plana çıkan Maurizio Sarri son dönemde birçok eleştiriyle baş etmek zorunda kalmış, Stamford Bridge’de taraftarlardan bile tepki görmüştü. Premier Lig’de altıncı sırada yer alan ve sert bir kış geçiren Chelsea ile birlikte menajer de büyük bir fırtına ile mücadele etmişti. İşte İtalyan menajerin Sky Sports’a verdiği röportajın tamamı:

Rakiplere göre tarz (taktik) değiştirmediğiniz için eleştiriliyorsunuz…

Sarri (S): Bence sistemim hakkında konuşuyoruz. Çünkü ben her zaman aynı sistemle oynamayı severim fakat her maç neredeyse her şeyi değiştiriyoruz. Oyunun savunma ve hücum kısmında, özellikle de savunma oyuncularıyla bir aksiyon başlatma gereği duyduğumuzda.

Ben basının sadece sistemi ele aldığını düşünüyorum. Biz oynama tarzını her maçta değiştiren bir takım değiliz. Tabii ki rakipler üzerine çalışıyoruz, çünkü rakibimizin oyun tarzına göre oyunumuzun özellikle savunma kısmında bazı değişiklikler yapmak zorundayız.

Sizce eleştiriler nasıl olmalı?

S: Tepkisizim çünkü aklımda tamamen oynatmak istediğim oyunu doğru bir şekilde oynayabilmek var. İlk hedef doğru şekilde oynayabilmek, başarılı bir organizasyona ulaşmak, sahadaki tüm sorunlarla başa çıkabilmek ve tüm bunlar olmadan, oynatmak istediği futbolu takımım mükemmel bir şekilde oynamadan sistemi değiştirmek istemiyorum.

Geçtiğimiz sezon Napoli’de Milik’in sakatlıktan dönüşü sonrası maçların belli bölümlerinde 4-2-3-1 oynamıştık ancak o takım geride kalan 3 sezonun ardından bu değişime hazırdı.

Peki bahsettiğiniz “Mükemmel”e ulaşmak ne kadar zaman alacak?

S: Bu yanıtlaması mümkün olmayan bir soru. Bazen altı ay yeterli olur, bazen bir sezon veya bir buçuk sezona ihtiyaç duyarsınız. Eğer ülke değiştiriyor, başka bir futbola geçiş yapıyorsanız bence bu daha da çok zaman alır.

Şu an İngiltere’deki ilk sezonumdayım ve bazı şeyleri anlamaya başladım, ancak henüz her şeyi değil. Şu an fark ediyorum ki bu daha çok zaman alacak ve daha zor. Çünkü zihniyet çok farklı.

Örneğin, İngiliz bir oyuncuyla yoğun bir antrenman yapmak kolay fakat sadece taktikler hakkında toplantı yapmak çok zor. İtalya’da ise durum tam tersi, taktik çalışmak çok daha kolay fakat yüksek yoğunlukta bir antrenman yapmak hayli zor. Bu yalnızca bir fark, ne kötü bir ne de iyi bir durum, sadece aradaki farklardan biri bu.

İngiliz oyuncular ve tabii ki diğer oyuncularımızın çoğu bu ülkede uzun zaman geçirmiş isimler. Doğal olarak mevcut düşünce tarzı İngiliz zihniyeti. Bunu anlamalıyım ve bu düşünce tarzını özümsemeliyim. Bence bu konuda gelişme kaydediyorum!

Kepa halen ilk tercihiniz mi?

S: Tabii ki, Kepa ilk tercihim. Çok genç, gelişme gösteriyor ve biliyoruz ki ilerleyen süreçte Avrupa’nın en iyi kalecilerinden biri olacak fakat şu noktada Caballero’da gayet iyi bir iş çıkartıyor. Willy, takımımız ve soyunma odamız için çok önemli bir role sahip, bu yüzden onu da göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Yaşananlar takımı daha da yakınlaştırdı mı?

S: Zorlu bir durumun ardından takımımız tabii ki aynı durumda değil. Şu an daha iyi bir ekip olmak için fırsatımız var ve bunu değerlendirmek zorundayız.

Leave a Comment