Hoca! Penaltı yok mu hoca? #9

Premier Lig’de bir hafta daha geride kalırken tartışmalı pozisyonlara Dermot Gallagher’ın gözünden bakmaya devam ediyoruz. Özellikle bariz gol şansının engellenmesi protokolleri hakkında tartışmalara sebep olan haftanın ardından, kurt hakemin yorumları İngiltere’de büyük merak uyandırdı.

SkySports’un Ref Watch yazı dizisinden uyarlanmıştır.

Aston Villa – West Ham / Hakem: Chris Kavanagh

Henüz ikinci yarının başında Ezri Konsa, Jarrod Bowen’ı ceza sahasının hemen dışında çekerek yere düşürdü ve oyundan atıldı. Uzun süren bir VAR incelemesinin sonunda hakem Chris Kavanagh, kenar monitöründen deb destek alarak Konsa’ya kırmızı kartını gösterdi.

Dermot Gallagher’a göre karar doğru ve net bir kırmızı kart; “Öncelikle sormamız gereken soru ‘Eğer Bowen topu kontrol etseydi ne olurdu?’ sorusu olmalı. Topu alır almaz doğrudan bir gol şansı yaratacak mıydı? Evet top çok uzağa gitti fakat bunun sebebi o anda kendisine faul yapılmasıydı. Eğer faule maruz kalmasa kaleye 15-16 metre mesafede topu kontrol edecekti ve direkt olarak golle burun buruna kalacaktı.”

Gallagher, Ashley Young’ın pozisyondaki yerine de açıklık getirirken; “Ashley’nin onu yakalayabileceğini sanmıyorum. Öyle olmadığını farz ediyorum. Bu durum önemli bir kriteri karşılıyor. Bowen çok net bir gol şansına sahipti ve karşısında kaleye doğru giden temiz bir yol vardı. Bana kalırsa hayli net bir pozisyonda kalacaktı çünkü yetişecek herhangi biri yoktu.” diyor.

“VAR sisteminin zorluğu, göz önüne alınması ve kontrol edilmesi gereken çok fazla detayın olmasında yatıyor. Bu açıdan bakıldığında pozisyonu değerlendirebilmek için zamanı kullandılar. Ardından pozisyonu Chris Kavanagh’da izledi. Belki ilk bakışta topun Bowen’dan uzaklaşıyor olması sebebiyle oyuncunun kontrol edemeyeceğini düşünmüş olabilir ama VAR hakemi Stuart Atwell burada inanılmaz bir iş çıkardı. Sahada yaşanan her şeyi görebilme lüksüne sahip olarak gözlemlediği tüm verileri çok iyi işledi ve Kavanagh’a kontrol etmesini söyledi.”

Aynı maçta yaşanan ikinci olayda ise Konsa’nın kırmızı kartından hemen önce orta sahada bir mücadele daha yaşandı. Kortney Hause, Fornals’a önce dirseğiyle temas etti, ardından ayaklarına bir müdahalede bulundu ve West Ham oyuncusunun yerde kalmasına sebep oldu. Pozisyon VAR’da incelendi fakat ne VAR hakemi ne de saha hakemi kırmızı karta gerek duymadı.

Gallagher bu noktada saha hakeminin kararını önemli bulduğunu ifade ediyor; “Bu pozisyon biraz karışık. Çünkü hemen devamında Konsa’nın kırmızı kart pozisyonu yaşandı. Yani burada VAR hakemi Stuart Atwell, Konsa’nın kesin bir kırmızı kartı hak ettiğini, Hause’un ise kırmızı ya da sarı kart olabileceğini düşünmesiydi.”

“Tüm verileri ele aldığımızda şunu söylemeliyiz; hakeme sarı kart vermesini tavsiye edemezsiniz. Ya bir kırmızı kart önerisinde bulunur ya da hakemin kararına saygı duyarsınız. Çünkü riski alan saha hakemiydi ve orada avantajı oynatmasaydı Konsa-Bowen pozisyonu yaşanmayacaktı. Bu nedenle saha hakeminin kararında buluşulması doğru olandı.”

Manchester City – Crystal Palace / Hakem: Andre Marriner

Tıpkı Villa – West Ham maçında yaşanan pozisyona benzer bir olay Etihad Stadyumu’nda da yaşandı. İlk yarıda uzatma dakikaları oynanırken Wilfried Zaha’ya yaptığı müdahale sonrası Aymeric Laporte, kırmızı kartla atıldı. Kararın sebebi net gol şansının engellenmesiydi.

Dermot, tıpkı diğer maçta olduğu gibi burada da kararın doğru olduğunu düşünüyor; “Sürecin nasıl işlediğini tekrar görüyor muyuz? Kesinlikle. Zaha, topu kazanarak kendisine net bir pozisyon yaratabilecek durumda mı? Büyük olasılıkla çünkü rakibinin önünde ve yolu açık.”

Kyle Walker’ın yeri ve Zaha’nın kaleye uzaklığına da değinen tecrübeli hakem; “Mesafe çok mu uzak? Bana kalırsa değil! Çünkü onun ne kadar hızlı olduğunu biliyoruz. Hiçbir şeye takılmayacağı açık. Tabii ki Kyle Walker’da hızlı ve siz onun savunmaya yetişeceğini düşünebilirsiniz fakat ben Zaha topu bir kez aldığı anda Walker’ın ona yetişip pozisyonu durdurabileceğini düşünmüyorum.”

Emekli hakem pozisyona son noktayı da net bir biçimde koyuyor; “Eğer kırmzı kart vermeseydi hepimiz ‘Nasıl olur da kırmızı kart vermez?’ sorusunu sorardık.”

Leicester – Arsenal / Hakem: Michael Oliver

Leicester deplasmanına konuk olan Arsenal maçı 2-0 kazanırken tıpkı diğer maçlarda yaşananlara benzer bir pozisyon Aubameyang ve Jonny Evans arasında yaşandı. İkinci yarıda Auba, direkt olarak kaleye gidebileceği bir pozisyonda Evans tarafından çekilerek düşürüldü. Hakem faul kararı verse de diğer maçların aksine yalnızca sarı kartına başvurdu ve VAR hakemi kırmızı kart önerisinde bulunmadı.

Gallagher kendi standartlarını korumaya devam ediyor; “Hatalı bir karar. Burada yargıya varma hatası olduğunu düşünüyorum. Çünkü Oliver pozisyona direkt olarak arkadan bakıyor ve top yere düştüğünde Auba ile topun arasındaki mesafeyi kestiremiyor. Evans oyundan atılmalıydı.”

Pozisyonu hakem ve VAR hakemi boyutuyla düşünen Dermot; “Auba, Evans’ı geçse dahi topun kontrolüne sahip olmadığını düşünebilirsiniz fakat oyuncunun önünde bomboş bir alan olduğunu göz ardı edemezsiniz. Çok net bir gol şansı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bana kalırsa hakem Michael Oliver verdiği kararı VAR’a dikte etti ve bu nedenle de hata yapmış oldu.”