Hoca! Penaltı yok mu hoca? #8

Premier Lig, milli aranın ardından fırtına gibi bir hafta sonu ile geri döndü. Muhteşem mücadelelere sahne olan maç haftasında yaşanan tempoya orantılı olarak tartışmalı pozisyonların sayısı da hayli fazlaydı. Bakalım Dermot Gallagher bu haftanın pozisyonlarını nasıl yorumladı?

Sky Sports’un “Ref Watch” yazı dizisinden çevrilmiştir.

Everton – West Ham / Hakem: Stuart Attwell

Olay: West Ham’ın Ogbonna ile galibiyet golünü bulduğu korner pozisyonu öncesi Michail Antonio’nun Pickford’a faul yaptığı düşünülüyordu. Hakem herhangi bir düdük çalmazken korner kararı verdi. Kullanılan korner ile gelen gol West Ham’a 3 puan kazandırdı.

Dermot’un kararı ve yorumu: Ben bunun bir faul olduğunu düşünmüyorum. Bana göre Antonio muhteşem bir zamanlamayla zıpladı. Kaleciyi engellediğine katılmıyorum. Top için sıçradı ve ek olarak pozisyona bakarsanız topun kalecinin ellerinden çıktığını görürsünüz. Pozisyon korner olduğu gibi faul de değil.

“Pozisyon özelinde konuşmam gerekirse, hakemin kesinlikle kaleciye koruma sağlayan o çizgilerin tuzağına düşmemesi çok önemliydi. Hayli iyi bir iş çıkardığını söylemeliyim.

Newcastle United – Tottenham / Hakem: Andre Marriner

Olay: St James’ Park Stadyumunda dakikalar 40’ı gösterirken hakem Andre Marriner, oyuncular ve taraftarlar tarafından tribünlerdeki bir taraftarın sağlık problemi hakkında uyarıldı.

Dermot’un yaşananlarla ilgili görüşleri: “Bu tamamen iletişimle ilgili. Sahadaki karar mercii olarak bu duruma müdahale etmesi gerekiyordu ve etti. Hakemlerle ve oyuncularla sürekli olarak iletişim halinde olmanın ne kadar önemli bir konu olduğunu kanıtlamış oldu.”

Marriner’in süreci başından sonuna dek çok doğru ve kararlı yürüttüğüne de değinen Gallagher; “Oyunun durması, oyuncuları içeri gönderişi, geri dönüşte ısınmalarına zaman tanıması ve başladıktan sonra oynattığı süre. Süreci çok doğru yönetti.”

“Ayrıca Reguilon ve Dier’ın da süreçte çok iyi bir iş çıkardığını söylemeliyim. Sağlık personelinin görevini daha kolay yerine getirebilmesi için inanılmaz yardımcı oldular. Herkesin çok iyi yardımlaştığı bir olaydı. Andre Marriner, olayları yönetiş tarzıyla herkese neden zirvedeki hakemlerden biri olduğunu gösterdi.”

Aynı maçtaki ikinci olay: Uzun süredir beklenen oldu ve Harry Kane, Premier Lig’de bu sezon ilk golünü attı. Gol gelse de VAR olaya dahil oldu ve inceleme nedeniyle yıldız isim sevinmek için bir süre bekledi.

Gallagher: “Olaylar çok hızlı gelişiyor ve yardımcı hakemin bayrağını neden geç kaldırdığını anlayabiliyorsunuz. Kane çok hızlı hareket etti ve aynı zamanda pozisyon büyük bir dikkat gerektirecek kadar inceydi. Büyük olasılıkla Kane’in vücudu pozisyondaki diğer aktörün durduğu noktayı yardımcı hakemden gizledi. Bu nedenle hakem ofsayt kararı verdi fakat VAR bu nedenle hayatımıza girdi. Büyük bir karardı ve doğru şekilde düzeltildi.”

Norwich – Brighton / Hakem: Peter Banks

Olay: Brighton forveti Neal Maupay ceza sahası çizgisinin üzerindeyken Tim Krul’un müdahalesiyle yerde kaldı. Olası bir penaltı için VAR kontrolü gerçekleştirilirken, pozisyonda penaltı olmadığı yönünde karar çıktı.

Dermot: “Pozisyona defalarca baktım. Tekrar tekrar izledim ve buradaki tavrımın hakemden yana olduğunu söyleyebilirim. Hiç şüphe yok ki burada bir temas var fakat minik bir temas. Burada konuşulacak olan şey bu denli ufak bir müdahalenin Maupay’i o şekilde yere düşürecek etkiyi yapıp yapamayacağı. Ve ben o kadar etkili bir müdahale olduğunu düşünmüyorum. Durum buyken VAR’da kararı değiştirmekten yana olmayacaktır.”

“Şunu unutmamak gerekiyor. VAR sahada hakemsiz bir ortam yaratmak için oluşturulmuş bir sistem değil. Hakemin aldığı karara destek olmak için burada. Yani hakem penaltı kararı alsaydı dahi ona temasın olduğu görüntüleri gösterecek ve penaltı kararını iptal etmesine sebep olmayacaktı. Çünkü temas var. VAR, hakemin aldığı kararda büyük bir hata yapmasının önüne geçmek için mevcut.”

Watford – Liverpool / Hakem: Jonathan Moss

Olay: Liverpool, skoru Roberto Firmino’nun attığı golle 3-0’a getirirken Mo Salah’a ofsayt kararı verilmesi beklendi. Pozisyonun hazırlık aşamasında ofsaytta yer alan oyuncuya rağmen gol geçerli sayıldı. Tartışmalara sebep veren Mısırlı oyuncunun pozisyona ne kadar etki edip etmediği oldu.

Dermot’un kararı ve yorumu: Savunma oyuncusu olsanız eminim ki bunun son derece adaletsiz olduğunu ve birçok hakemin de aynı fikirde olduğunu söylersiniz. Fakat Cathcart topla oynamak için niyetlendiği ve topla belirgin bir temas sağladığı andan sonra, eğer topu kaybederse Mo Salah ofsaytta olmaktan çıkar. Ofsayt pozisyonunda sayamayız çünkü ilk anda topla oynamak için hareketlenmedi, savunmacı oyuncuya etkide bulunmadı. Zaten aralarında mesafe vardı.

“Bu hakemlerin pek sevmediği fakat uygulamak zorunda olduğu bir kural. Bunu Kylian Mbappe’nin pozisyonunda gördük. Yaşadığımız pozisyon için de aynı şey geçerli.”