Hoca! Penaltı yok mu hoca? #7

Geride kalan haftanın tartışmalı pozisyonlarını değerlendiren Dermot Gallagher ile “Hoca! Penaltı yok mu hoca?” tekrar karşınızda. Fakat bu hafta tecrübeli hakemin yanında bir de konuğu var. İngiliz kadın futbolunun simge isimlerinden Sue Smith, pozisyonlara sahada uzun yıllar yer almış bir oyuncu gözüyle yorum getiriyor.

Sky Sports’un “Ref Watch” yazı dizisinden çevrilmiştir.

Liverpool- Manchester City – Hakem / Paul Tierney

İlk yarı yaptığı faul nedeniyle sarı kartı olan James Milner, sol kenarda Bernardo Silva’ya sert bir müdahalede bulundu. Herkes ikinci sarı kartı beklerken Tierney kartını cebinde tutmayı tercih etti ki verdiği bu karar Micah Richards’a göre “kesinlikle şok edici”ydi.

Dermot’un kararı ve yorumu: “Eğer ikinci sarı kartı görecekseniz, sahadaki herkesin ‘evet, başka şansı yoktu’ demesini istersiniz. Bence bu onun için bir hediye paketi gibiydi. Hakemin onu neden oyundan atmadığını yalnızca kendisi bilebilir. Herkes bunun kırmızı kart olmasını beklerdi.”

Sue Smith: “Burada tartışılacak hiçbir şey yok. Herkesin bunun ikinci sarı kartı hak edecek bir müdahale olduğunda hem fikir olduğunu düşünüyorum.”

James Milner’ın gözden kaçan kartından birkaç dakika sonra Fabinho, Bernardo Silva’ya benzer bir faul yaptı ve sarı kart gördü.

Dermot: “Kabul ediyorum ki 90 dakika boyunca tutarlı olabilmek kolay değildir. Daha önce ben de orada bulundum ve bunun zorluğunu biliyorum fakat bu bir kayarak müdahale ve karşılığında sarı kartı gördü. Doğal olarak insanlar birkaç dakika geriye sardı ve neden aynı kararı önceki pozisyonda vermediğini sorguladılar.”

Chelsea – Southampton – Hakem / Martin Atkinson

Devreden hemen önce Timo Werner’in skoru 2-0’a getiren golü VAR’ın iki dakikadan uzun süren incelemesi ve aynı anda hakem Atkinson’un saha kenarındaki monitörden takibi sonrası iptal edildi. Golden 17 saniye önce Cesar Azpilitueta’nın faul yaptığı kararı çıktı.

Dermot’un kararı ve yorumu: “Burada gerçekten enteresan bir karar var. Faul olduğu konusunda hiçbir şüphe olduğunu düşünmüyorum. Arkadan müdahale ettiği görülüyor. Fakat karar çıkmadan evvel bu kadar geriye dönük bakılmasına şaşırdım. Benim için gol ve faul arasında çok ama çok uzun bir zaman geçiyor. Altı farklı Chelsea oyuncusu ve bir Southampton oyuncusu bu süreçte topa dokunuyor.”

“O denli geriye dönüp karara bakıldığı noktada karar doğru. VAR için her şey açık ve net. Hakem gidip izlediği an onun için de aynısı geçerli. Ancak o kadar geri gidip kontrol konusunda sübjektif olduğunu söyleyebilirim.”

Sue Smith: “Ben pozisyonun faul olduğundan emin olmadığımı belirtmeliyim. Geriye dönük izlemiş olmama rağmen bu görüşteyim. Hele ki bu kadar geri dönüp faul kararı vermek? Karara şaşırdım.”

Maçtaki bir diğer VAR olayı James Ward-Prowse için yaşandı. Oyuncu ceza sahasının sınırında Jorginho’ya kayarak müdahale etti ve bileğine darbe almasına sebep oldu. Martin Atkinson, oyuncuya sarı kartını göstermişti ki VAR’dan gelen uyarıyla bir kez daha ekranın başına gitti. Pozisyonu izleyen hakem kartın rengini kırmızıya çevirdi.

Dermot’un kararı ve yorumu: “Pozisyonu ilk gördüğüm an fikrim sarı kart olduğu yönündeydi. Fakat VAR’ın yaptığı gibi pozisyonu tekrar izlediğimde söyleyebilirim ki bu bir kırmızı kart. Pozisyona geç dahil oluyor, ayağı hayli yukarıda ve VAR, hakemi ekrana göndermekte haklı.”

Sue Smith: “Ward-Prowse’un itiraz etmediğini gördünüz. Bazen oyuncuya bakıp, verdiği reaksiyondan bazı şeyleri anlamak mümkündür. Pozisyon için konuşursam eğer, oyuncunun ne yapmak istediğini anlayabiliyorum. Topu kazanabilseydi pozisyonun kendileri için avantajlı olacağını biliyordu fakat geç kaldı. İlk görüşte ben de sarı kart diye düşündüm fakat tekrarı izlediğimde kırmızı kart olabileceğine katılıyorum.”

Leeds United – Watford – Hakem / Simon Hooper

Leeds, maçta 1-0 öndeyken Danny Rose’un kullandığı kornerde top Meslier’in elinden Liam Cooper’ın sırtına düşürtü ve top ağlarla buluştu. Hakem Hooper, top gol çizgisini geçmeden önce Christian Kabasele’nin Cooper’a faul yaptığı kararıyla Watford’un eşitlik golünü geçersiz saydı.

Dermot’un kararı ve yorumu: “Pozisuonu dikkatlice izlemelisiniz. Cumartesi günü bahsettiğimiz pozisyon yaşandığında ilk olarak kalecinin topu düşürdüğünü, bu nedenle Kabasele ve Cooper’ın mücadelesinin gol üzerinde bir etkisi olmadığını düşündüm.”

“Ancak dikkatlice izlediğimde etki ettiğini fark ettim. Çünkü top Cooper’ın sırtına çarparak ağlara gidiyor ve topun sırtına gelmesine sebep olan şey sahada yaşanan karmaşa. Burada tek taraflı bir hareket yok tabii ki. İkisi de birbirini tutuyor fakat görmezden gelemeyeceğiniz şey topun ağlarla buluşmasına neden olduğu. Bu yüzden bence golü geçersiz saymakta haklıydı.”

Sue Smith ise Dermot Gallagher ile aynı fikirde değil; “Ben pozisyona baktığımda tek taraflı değil iki tarafından birbiri ile itiş kakış içinde olduğunu görüyorum. Benim fikrim golün geçerli sayılması gerektiği yönünde.”

Maçtaki bir diğer pozisyonda Daniel James, Watford ceza sahasına girerken William Troost-Ekong oyuncuyu kolundan çekerek düşürdü. James yerde kalırken hakem Hooper penaltı kararı vermeyi reddetti.

Dermot’un karar ve yorumu: “Hakem pozisyona hayli yakındı. Eğer penaltı kararı verseydi de çok fazla insanın buna itiraz edeceğini düşünmüyorum. Ancak penaltı kararı vermemesinin sebebi bana göre oyuncuların birbirlerini tuttuğunu düşünmesiydi. Ekong, orada Dan’i kolundan tutarak çok ama çok büyük bir risk aldı.”
Sue Smith: “Bence bu bir penaltı. Evet, bir savunmacı olarak kolunuzu koyarak öne geçmeye çalışabilirsiniz ancak burada önde olan Dan James. Ve yaptığı müdahaleyle öndeki oyuncuyu yere serdi.”

Burnley – Norwich – Hakem / Kevin Friend

Ashley Westwood takımı için serbest vuruşu kullandığı sırada Norwich kalecisi Tim Krul topu yumruklamak isterken Matej Vydra’nın kafasına vurdu. Hakem Kevin Friend pozisyonu devam ettirirken VAR’dan hakeme herhangi bir uyarı gelmedi ve oyun devam etti.

Dermot’un kararı ve yorumu: “Pozisyonda birbirlerine çok yakın olduklarını görmezden gelemeyiz. Bunca yıldır bu mesleğin içerisindeyim ve böyle bir pozisyona penaltı kararı verileceğini göreceğimi sanmıyorum. Çok kez böyle pozisyonlar yaşadık ve asla penaltı verildiğini görmedik. Oyuncunun topa kaleciden daha önce sahip olma şansının varlığını göz ardı edemem ancak bu tarz durumlarda penaltı kararı çıkmaz.”

Pozisyonu değerlendiren Sue Smith’in pozisyonla ilgili fikri ise çok net; “Bu açıkça penaltı.”