Hoca! Penaltı yok mu hoca? #6

Dermot Gallagher’ın gözünden haftanın tartışmalı pozisyonlarına baktığımız “Hoca! Penaltı yok mu hoca?” yeni baskısıyla karşınızda. De Gea’yı iç güdülerinin kurbanı, Emi Martinez’i akıl oyunları üstadı, Ben White’ı “şanslı” olarak tanımlayan kurt hakem bakalım pozisyonları nasıl yorumladı?

Sky Sports’un Ref Watch adlı yazı dizisinden çevrilmiştir.

Olay 1: Villa’nın bulduğu golde Solskjaer ve De Gea, Ollie Watkins’in ofsayt pozisyonunda olduğunu iddia etti. Golün geçerli kalması doğru muydu?

Dermot’un yorumu ve kararı: Etrafta hiçbir savunma oyuncusu yok. Bu nedenle Watkins ofsayt pozisyonunda. Bu noktada Watkins’in bir suçu yok ancak kaleciye engel olacak mı? Eğer top oraya gelseydi yardımcı hakem %100 “Evet” diyecekti. Mike Dean’e kalecinin hangi noktada olduğunu belirtecek ve De Gea’yı engellediğini öğrenecekti.

“Fakat bu pozisyonda Dean’in ne gördüğü ve De Gea’nın ne yaptığı açısından bakıldığında yaşananlar çok ilginç. Burada ben David’in içgüdülerine kurban gittiğini düşünüyorum. İspanyol kaleci topu görmek istediği için Watkins’i itiyor ve kendine boşluk yaratıyor.”

Pozisyonu detaylarıyla yorumlayan Gallagher; “Top kafaya geldiği anda Mike Dean, Watkins’in De Gea’nın görüş açısında olmadığını biliyor. Hakem, kararını vermek için asistanından gelen bilgileri kullandı ve bu nedenle golün verilme sebebini anlayabiliyorum.”

Peki bu pozisyonun Harvey Barnes’ın Brighton kalecisini engellediğine hükmedilen ve iptal edilen pozisyondan farkı nedir?

“Barnes’ın pozisyonu için konuşursak, Harvey doğrudan kalecinin önünde bulunuyordu. Topa doğru hareket etmişti ve bu da kaleciyi etkilemişti. Bu yüzden ben pozisyonların farklı olduğunu düşünüyorum.”

Olay 2: Golü bulduktan bir süre sonra Hause, oyuna sonradan giren Cavani’nin uzatmalarda gelen kafa vuruşunda topa elle müdahale etti ve penaltı kararı geldi. Penaltı mıydı?

Dermot’un yorumu ve kararı: Kollarını açıyor. Top çok uzak mesafeden gelmemiş olsa da Hause’un kolu tarafından durduruluyor. United geçtiğimiz hafta masanın diğer tarafındaydı. West Ham karşısında aynısı Shaw ile kendi başlarına gelmişti.

“Bu açıdan bakarsak hakemlerin tutarlı olduğunu söylemeliyiz. Hakem Mike Dean, kolu vücuttan ayrılmış biçimde gördü ve bu kritik noktaydı. İlk görüşte oyuncunun bunu isteyerek yapmadığı hissine kapıldım fakat kuralın işleyişi bu şekilde.”

Aynı maçtan bir diğer olayla devam ediyoruz. Harry Maguire, John McGinn’i indirdi. Peki neden pozisyon son adam kuralı çerçevesinde değerlendirilmedi?

Gallagher’ın yorumu ve kararı: Burada birçok sebep olduğunu söylemeliyiz. Öncelikle, McGinn topa doğru uzun bir mesafeden koşuyor. Yani pozisyon içerisinde oyuncunun topla oynama halinde olmadığını söyleyebiliriz.
“Topla pozisyonu yakaladığında ise çizgiye doğru açılıyor. Kaleye doğru uzun bir mesafe var ve savunmada oyuncular da bekliyor. Bu nedenle pozisyonu net gol pozisyonu olarak değil olası gol pozisyonu olarak değerlendirmek daha doğru.”

Dermot Gallagher’ın Machester United – Aston Villa maçı hakkındaki yorumlarına devam ediyoruz.

Olay 3: Maguire’ın Ezri Konsa ile yaşadığı mücadele sonrası penaltı kararı çıkmalı mıydı?

Dermot: “İkisi de birbiri ile temas halinde. Harry, Konsa’yı bir süre tutuyor fakat Ezri’nin kendini kolaylıkla bıraktığı fikrindeyim. Penaltı yok.”

Olay 4: Emi Martinez, United’ın kazandığı penaltı sonrası Old Trafford’da akıl oyunları oynadı. Penaltı noktasını eşeleyen Emi, penaltı kaçınca ödülünü aldı. Size kaleci sınırı aştı mı?

Gallagher: “Penaltının atılışını geciktirmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Çünkü biliyor ki ne kadar geciktirirse Bruno’nun üzerindeki baskıyı daha da arttırabileceğini biliyor. Bu dönemde kalecilerin penaltı atışını geciktirebilmek için hareketler yaptığı bir trendi yaşıyoruz. Hakemlerin bu konuya eğilmesi ve neleri daha farklı yapabilecekleri üzerinde çalışması gerek.”

Arsenal – Tottenham maçıyla devam ediyoruz…

Olay 5: Tottenham, Arsenal karşısında 3-0 gerideyken Craig Pawson, Ben White’ın Harry Kane’e yaptığı müdahale sonrası penaltı kararı vermedi. Ancak tekrarlarda görüldü ki müdahale ceza sahası içinde gerçekleşmişti.

Dermot: “Bana kalırsa White bu pozisyonda şanslıydı. Topu kazanamadı ve Kane o noktaya çok hızlı geldi. Penaltı verilseydi asla şaşırmazdım. Ancak bariz bir hata eşiğini geçtiğine inanmıyorum. Pozisyon bu, kesinliğe sahip bir bilim gibi bakamayız. Gri bir alana bazen izin verebilirsiniz ve bence bu o noktaya dahildi.”

Maçtaki ikinci pozisyon: Aubameyang golü bulmadan önce Xhaka’nın gole hazırlık aşamasında Ndombele’ye faulü var mıydı?

Tecrübeli Hakem; “Bence hayır. Topu korumaya çalıştığını düşünüyorum. Ayrıca VAR, pozisyona dahil olmak istese golden hayli geriye gidip olaya müdahil olmak zorunda kalırdı ki zaten ben faul olmadığını düşünüyorum.”

Everton – Norwich maçının tek tartışmalı pozisyonu ise Milli oyuncumuz Ozan Kabak ile ilgili: Kabak’ın yaptığı müdahale sonrası VAR, Allan’a faul yapıldığını belirledi.

Dermot; “Bu bana kalırsa VAR’ın pozisyona müdahil olması ile ilgili güzel bir örnek. Ozan, topa yöneliyor fakat ıskalıyor. Kesinlikle bir penaltı.”

Haftanın son tartışmalı pozisyonu ise West Ham’ın galip geldiği Leeds deplasmanından.

Olay 6: Tomas Soucek’in golü, hazırlık aşamasında Michail Antonio’nun kaleci Illıan Meslier’e yaptığı müdahale sebebiyle iptal edildi. Antonio’ya gösterilen sarı kart adil miydi?

Dermot Gallagher’ın karar ve yorumu: “Burada tartışmasız bir faul olduğunu söylemeliyiz, kesinlikle faul var. Kolunu kaldırıyor ve Meslier’in yüzüne vuruyor. Michail’in bunu yapmak istediğini düşünmüyorum fakat yakalandı. VAR’a gidildi ve sürecin nasıl işlediğine açıkça şahit olduk. Çünkü VAR’ın olmadığı dönemde bu gol rahatlıkla verilirdi.

“Son olarak burada savrulan bir koldan söz etmeliyiz. Niyet kesinlikle vurmak üzerine değil. Bu nedenle sarı kart kararı doğru.”