Hoca! Penaltı yok mu hoca? #3

Hoca! Penaltı yok mu Hoca? #3

Hoca! Penaltı yok mu hoca?

Eski Premier Lig Hakemi Dermot Gallagher’ın her hafta tartışmalı pozisyonlar ve bu pozisyonlarda çıkan kararları değerlendirdiği köşesinin çevirisini yaptığımız “Hoca! Penaltı yok mu hoca?” yazı dizisiyle tekrar karşınızdayız. Premier Lig’de milli ara başlarken Gallagher’ın VAR ve kurallar boyutuyla geride kalan haftaya dair yorumları neler?

Sky Sports’un “REF WATCH” yazı dizisinden çevrilmiştir.

Pogba’nın Ruben Neves’e yaptığı faul, Granit Xhaka’nın Manchester City karşısında gördüğü kırmızı kart, Norwich-Leicester maçının tartışmalı kararları…

Olay: İlk yarının sonlarına gelinirken Sadio Mane’nin şutu Reece James’in dizinden sekerek eline geldi. Oyuncu elini kullanarak mutlak gol pozisyonunu engellediği gerekçesiyle kırmızı kart görürken VAR, Liverpool lehine penaltı kararını teyit etmiş oldu.

Dermot’un Kararı: Hakemin kararı doğru. Pozisyon penaltı ve kırmızı kart.

“Bana kalırsa hakem kamera karşısında 20 dakika bile geçirse karar değişmezdi ve aynı kararı alırdı. Kanıtlar açıkça ortada. Top bacağından sekiyor fakat James topa koluyla vuruyor. İşte bu detay, VAR’ı hakemin ekrana gitmesi gerektiğine ikna eden şeydi.”

“Bu pozisyon net bir kırmızı kart. Çünkü kale çizgisinde topu elle kontrol ediyor. Bunu içgüdüsel olarak yapıyor, topun kaleye gittiğini düşünerek temas ediyor.”

Olay 2: Mason Greenwood’un galibiyeti getiren golünden önce Paul Pogba, Ruben Neves’e bariz bir faul yaparken görüldü. Wolves’lu oyuncuların yoğun itirazlarına rağmen gol geçerliliğini korudu ve hiçbir kart çıkmadı.

Dermot’un Kararı: “VAR, saha hakeminin kararını destekleme hakkını kullandı. Bu durum doğal olarak insanları böldü. Dün olayı gördüğümde, temas olduğunu düşünmedim. Tekrar izlediğimde kesinlikle kaval kemiğine bir darbe olduğunu fark ettim. Ancak bunun minimal bir temas olduğunu düşünüyorum.”

“Mike Dean pozisyon için en iyi açıda ve mükemmel bir görüşü var. Hakem hakkında söyleyebileceğim bir diğer konu ise, çok yakın olduğu için ne kadar bir temas olduğunu bildiğine inanıyorum. Sanırım daha ağır bir darbe olsaydı bunu duyardı.”

“VAR için konuşacak olursak, sahaya bakıp tüm bileşenleri değerlendirdiklerinde Mike Dean’in nerede olduğunu, aldığı verileri görerek kararı saha hakemine bırakmaları bana kalırsa doğruydu. Bu temasın ne kadar olduğuyla da ilgiliydi. Hareketi gördüğünüzde temas olduğuna şüphe yok ama bence minik bir darbeden öte değil. Konuştuğum diğer insanlarsa bunun çok kötü bir darbe olduğunu düşünüyor.”

Olay 3: Devreye on dakika kala Granit Xhaka, Joao Cancelo’ya karşı çift ayağını da kullanarak bir meydan okudu ve Martin Atkinson Arsenal oyuncusuna direkt olarak kırmızı kart gösterdi.

Dermot’un Kararı: Karar doğru, kırmızı kart.

“Bir hakem olarak bu pozisyonda oyuncunun hızına, geldiği mesafeye ve yoğunluğuna dikkat edersiniz.”

“Havada uçan ve kontrolden çıkmış birine ne denirse tam olarak o durumdaydı. Bedeni üzerinde hiçbir kontrolü yoktu, buna hiçbir şüphem yok. Havadan uçarak geliyor ve yalnızca bu yoğun hareket hali bile hakemin zihninde tehlike çanlarını tetiklemeye yetiyor.”

“Topu kazanmak bir bonus çünkü rakibin artık havada. Yaptığı hareket karşı tarafın güvenliğini tehlikeye atmak dışında bir anlam taşımıyor.”

Olay 4: Manchester City’nin ikinci golü, gol öncesi hazırlık aşamasında Calum Chambers’a Ferran Torres tarafından yapılan olası bir faul nedeniyle VAR’ın incelemesine takıldı. Ancak karar Mikel Arteta’yı memnun etmeyecek bir biçimde golün geçerli sayılması oldu. Maçtan sonra Arteta; “Bu gole izin vermeleri beni çok büyük hayal kırıklığına uğrattı.” yorumunda bulunmuştu.

Dermot’un Kararı: Karar doğru. Faul yok.

“Bence iki oyuncu da birbirine doğru uzanıyor. İkisi de birbiriyle temas halinde. Buna hiç şüphe yok ve bu noktadan sonra ikisinin de eşit derecede suçlu olup olmadığına karar vermelisin, ki hakem de bunu gerçekleştirdi.”

“Ya da biri saldırgan taraftı, öyle olmadığını düşündü ve oynatma hakkını kullanmak istedi.”

Olay 5: Norwich, Kenny McLean’in kafa vuruşuyla geç bir eşitlik golü yakaladığını düşündü. Ancak VAR bir kez daha devreye girdi ve Kasper Schmeichel’in tam önünde duran Todd Cantwell’in ofsaytta bulunduğuna karar verdi.

Dermot’un Kararı: Karar doğru. Gol iptal.

“Ofsayt pozisyonunda olduğu açıkça hissediliyordu. VAR, ofsayt pozisyonunda olduğunu düşünüyorsa tanım gereği Kasper’in vizyonunda olmalı ve tam olarak öyle olduğu için ofsayt verildi.”

Olay 6: Çağlar Söyüncü, VAR incelemesi sonrası ceza sahası içerisinde Pierre Lees-Melou’ye faul yaptığı gerekçesiyle cezalandırıldı ve penaltı kararı verildi. Teemu Pukki devre öncesi takımı adına skoru eşitledi.

Dermot’un Kararı: Karar doğru. Penaltı.

“Bence bu bir faul. Baş hakemin ve yardımcının kaçırdığı bir faul. VAR, doğru kararı vererek hakemi gidip bakması için uyardı.”