Hoca! Penaltı yok mu hoca? #2

Hoca! Penaltı yok mu hoca?

Eski Premier Lig Hakemi Dermot Gallagher’ın her hafta tartışmalı pozisyonlar ve bu pozisyonlarda çıkan kararları değerlendirdiği köşesinin çevirisini yaptığımız “Hoca! Penaltı yok mu hoca?” yazı dizisiyle tekrar karşınızdayız. Premier Lig’de ikinci hafta geride kalırken bakalım Gallagher’ın VAR ve kurallar boyutuyla yorumları neler?

Sky Sports’un “REF WATCH” yazı dizisinden çevrilmiştir.

Jürgen Klopp ve Ole Gunnar Solskjaer, Premier Lig’deki kural değişikliklerinin oyunu “güreş” ve “ragbi” gibi riskli sporlara dönüştüreceğini iddia etti.

Tecrübeli çalıştırıcıların tepkilerine Gallagher’ın yorumu ise şu oldu;

“Açıkçası biraz şaşırdım.”

“Herkesin Avrupa Kupası’nı nasıl benimsediğini ve nasıl oynandığını gördük; Premier Lig’in de Avrupa Şampiyonası’ndan çok şey öğrendiğini ve birçok şeye adapte olduğunu düşünüyorum. Geçen hafta oyunun nasıl oynandığına dair övgü doluydu ve bu hafta sonu da pek bir fark görmedim.”

“Fiziksel zorluklara karşı daha yüksek bir tolerans vardı, geçen yıl yaşansa verilecek olan penaltılar verilmedi. İnsanların istediğinin bu olduğunu düşünüyordum.”

Özellikle hafta sonu gündem olan Fred’in kendi kalesine attığı golden önce Bruno Fernandes’e faul yapıldığına dair tartışmalara değinen Dermot; “Maçın yönetim şekline ve standartlarına bakıldığında pozisyon asla faul değildi. Hakem ilk dakikadan son dakikaya kadar oyunun akışına bu şekilde izin verdi. Mücadelenin dozunu ve zorluğunu bu şekilde ayarladı.”

“Hakem yönetimi ve oluşturduğu mücadeleci ortam maçtan ziyade oluşan sonuç nedeniyle belirlendi. Bence genel olarak Craig Pawson çok çok iyi bir eşik ve denge belirledi.”

Pozisyona da değinen eski hakem; “Top böyle kazanılır. Birinin arkasından gelerek topu alabilirsin ama açık ve net bir faul de olabilir. Ancak ben burada faul olduğunu düşünmüyorum. Eğer bu pozisyon kendi ceza sahasında yaşansaydı yine faul verilmezdi. Herkes bunun başarılı ve güçlü bir savunma olduğu konusunda hemfikir.”

Hafta sonu yaşanan diğer tartışmalı pozisyonlar:

Olay: Aston Villa, Jamaal Lascelles’in elle oynaması sebebiyle VAR’dan gelen uyarıyla penaltı kazanıyor.

Dermot’un Kararı: Pozisyon bence penaltı. Futboldaki gri noktaları ortadan kaldıramayacağımızı ancak bu alanları daraltmaya çalıştığımızı hatırlatmalıyım. Söylediğimiz şeylerden biri de kolunuzu vücudunuzdan o kadar uzağa uzatırsanız ve top çarparsa, penaltı verilecektir. Bu riski göze almalısınız. VAR’ın hakemi uyarması ve pozisyona bak demesi benim için sürpriz olmadı.


Olay 2: Aston Villa kalecisi Emi Martinez ceza sahası içerisinde Callum Wilson’ı yere düşürdü ve penaltıya sebebiyet verdi. Ancak VAR Newcastle forvetinin ofsaytta olduğunu belirledi.

Dermot’un Kararı: İlk olarak çizgiler örtüşmedi ve bu nedenle ofsayt verildi. Buna rağmen Martinez’in sarı kartı da iptal olmadı. Çünkü pervasızca hareket ettiği için kaleci saha hakemi tarafından sarı kartla cezalandırılmıştı. Ofsayt kararına rağmen sarı kartın iptal olmaması bana göre çok doğruydu. Çünkü yapılan hareket kural dışı ve siz ofsayt nedeniyle bunu göz ardı ederseniz bu bir hapisten kurtuluş kartı niteliği taşır ve uygun olmaz.

Olay 3: Liam Cooper’ın Dominic Calver Lewin’e yaptığı faul sebebiyle Everton’a VAR kararıyla penaltı verildi.

Dermot’un Kararı: Bu hareket nedeniyle kırmızı kart görmeli miydi? Muhtemelen evet. Bence onu kurtaran hakemin Calver-Lewin’in topa tam olarak sahip olmadığını hissetmesiydi. Ancak bu pozisyon nedeniyle Cooper atılsaydı çok fazla şikâyet edecek bir sebebi olduğunu düşünmüyorum.

Olay 4: Patrick Bamford, Yerry Mina’nın müdahalesiyle yerde kaldı ancak Leeds lehine penaltı kararı verilmedi.

Dermot’un Kararı: Bu pozisyonun önceki ile aynı olduğunu düşünmüyorum. Bence oyuncular iç içe. Cooper, Calvert-Lewin’e kollarını sarmıştı ancak burada Bamford Mina’ya gidiyor. Bence ikisi de suçlu.

Olay 5: Dele Alli’nin Jose Sa tarafından düşürülmesi sonrası Tottenham penaltı kazandı.

Dermot’un Kararı: Penaltı olduğunu düşündüm. Kaleci kalesini terk ediyor ancak topu alamıyor. Dele Alli zeki bir oyuncu, topu uzaklaştırarak kaleciye çarpıyor. Bu her koşulda verilecek bir penaltıydı.

Olay 6: Nelson Semedo, Oliver Skipp’in müdahalesiyle yerde kaldığı an Kurtlar penaltı bekledi ancak beklenen karar çıkmadı.

Dermot’un Kararı: Hakemlerden tutarlılık bekliyorsunuz ve bence bu hafta sonu farklı maçlarda farklı hakemler tutarlılık göstererek aynı sonuca vardı. Müdahale olabilir ancak bu mutlaka faul değildir.

Olay 7: Bukayo Saka, Reece James’in müdahalesiyle yerde kalıyor ancak penaltı kararı çıkmıyor.

Dermot’un Kararı: İlk anda görür görmez penaltı diye düşündüm. Tekrarı gördüğümde “belki değil” dedim. Tekrar izliyorum ve “Hayır, değil” düşüncesindeyim. James önce avantajlı konumda ve ona Saka geliyor. Bir bacak karışıklığı mevcut fakat bana kalırsa Semedo ve Skipp pozisyonuyla aynı.

Olay 8: Jurgen Klopp, Burnley takımının bazı müdahalelerinden memnun olmasa da Sean Dyche, Alexander-Arnold’un McNeil’a yaptığı müdahalenin penaltıyla sonuçlanması gerektiğini düşünüyor.

Dermot’un Kararı: Yine görüyoruz ki Trent burada topu kazanan taraf ve iki oyuncu omuz omuza mücadele halinde. Burada gerçek bir müdahaleden söz edemeyiz. Bu yer tutmak. Faul yok.

Olay 9: Ferran Torres’in golü öncesinde Bernardo Silva’nın faul yaptığı gerekçesiyle iptal edildi. İptal kararı için yeterli bir temas var mıydı?

Dermot’un Kararı: Var olduğunu düşündüm. Burada bence VAR iyi bir iş çıkardı. Norwich oyuncuları hemen faul olduğunu düşünüyor ve hakem ekrana gönderildiğinde bir faul olduğu açık.