Hoca! Penaltı yok mu hoca? #11

Emekli Premier Lig hakemi Dermot Gallagher’ın gözünden tartışmalı pozisyonları incelediğimiz “Hoca! Penaltı yok mu hoca?” Dermot’un es geçtiği bir haftadan sonra tekrar karşınızda. Bakalım kurt hakemin yorumları neler…

Skysports’un “Ref Watch” yazı dizisinden çevrilmiştir.

Maç: Brentford – Everton / Hakem: Darren England

Ivan Toney, eski menajeri Rafa Benitez’i penaltıdan bulduğu golle cezalandırırken bu gol Brentford’ın 3 puanı kazanmasına yetti. Buna karşın dakikalar 45+1’i gösterirken Charlie Goode’un Salomon Rondon’u formasından çekerek yere düşürmesi Everton’da penaltı beklentisi yarattı.

Tecrübeli hakeme göre bu VAR’dan çok saha da verilmesi gereken bir karar; “Eğer hakem pozisyonu gördüyse bu sahada vermesi gereken bir karar. Formasının yukarı kalktığını görüyorsunuz. VAR’ın varlığı hakemlerin tolerans seviyesini arttırdı. Eğer gerçekten penaltı olduğunu düşünürlerse bildirimde bulunacaklardı. Fakat Jonathan Moss, pozisyonun “penaltı yok” kararını değiştirmek için yeterli olmadığını düşündü.” diyor.

Dermot Gallagher’a göre bu tarz pozisyonlarda saha hakemi belirleyici; “Eğer burada bir penaltı kararı çıksaydı da bu VAR’dan değil hakemin kendisinden gelmeliydi.”

Maçtaki bir diğer pozisyon ise Brentford’ın kazandığı penaltıyla ilgiliydi. Andros Townsend’in Frank Onyeka’nın yüzüne vurduğu darbe hakem Darren England tarafından atlansa da VAR pozisyona dahil oldu. Jonathan Moss, England’ı saha kenarı monitörüne davet ederken, hakem kararını değiştirdi ve penaltıyı verdi.

Dermot’a göre kararın değiştirilmesi tartışmasız bir biçimde doğruydu; “Kesinlikle doğru olan karar buydu. VAR hakemi Moss’a hakkını vermemiz gerekir. Herkesin tekrarı izlerken gördüğünü o da kaçırmadı. Fazlasıyla yukarı kaldırılan bir ayak ve yüze gelen bir darbe. İşte bu penaltıdır! Hakemin monitöre çağırılmasına kimsenin itiraz ettiğini sanmıyorum. Townsend ayağını o kadar yukarı kaldırdığı anda bir temasın faul olacağını bilmeliydi.”

Maç: Arsenal – Newcastle / Hakem: Stuart Atwell

Arsenal’in farkı ikiye çıkartmasından kısa bir süre önce Newcastle ciddi bir penaltı beklentisi içerisindeydi. Ceza sahasında Callum Wilson’ı omuz darbesiyle düşüren Nuno Tavares sonrası Stuart Atwell penaltı kararı vermedi. Newcastle’ın yeni menajeri Eddie Howe ise maçtan sonra Wilson’ın penaltı beklemek yerine önce şutu çekmesi gerektiğini düşünse de Big 6’e karşı deplasmanda bu kararların kendi aleyhlerinde olmasına şaşırmadığını söyledi.

Howe; “Callum böyle bir pozisyona girdiğinde eğer gerçekten kendisine faul yapılmadıysa yere düşecek bir oyuncu değil. Maçın kırılma anlarından biri buydu.” sözleriyle penaltı beklediğini gösterdi. Fakat Dermot, Howe ile aynı fikirde değil:

“Hayır. Bu benim için penaltı değil. Pozisyonda omuz omuzalar. Yan açıdan baktığınızda da penaltı olmadığını görüyorsunuz. Pozisyonda Tavares sahip olduğu mücadele hakkını sonuna kadar kullanmakta haklı.”

Maç: Chelsea – Manchester United / Hakem: Anthony Taylor

Haftanın en çok beklenen karşılaşmasında Chelsea ve United sahadan birer puanla ayrılırken tartışmalı kararlar da kaçınılmazdı. Chelsea’nin beraberlik golünü bulmasını sağlayan penaltı pozisyonunda Michael Carrick hakeme katılmazken sonuç değişmiyordu.

Gallagher; “Bu pozisyonda Carrick gibi düşünenler bence azınlıktadır. Çoğunluğun penaltı kararına katıldığını düşünüyorum ve bana kalırsa da penaltıydı. Tabii ki hepimiz biliyoruz ki Wan-Bissaka’nın amacı topa vurmaktı ama Silva’ya vurduğu konusunda da şüphe yok.”

“Bu pozisyonda Anthony Taylor’a hakkını vermem gerek. Kararı vermeden önce acele etmedi ve düşünmek için zamanını kullandı. Büyük hakemler işlerini böyle yapar. Gördü, düdüğünü çaldı. O andan itibaren tüm seçenekleri ortadan kaldırmıştı ki tamamen doğru bir karardı.”

Skorda eşitlik sürerken United kontra atağında Ronaldo ofsayt pozisyonunda olmasına rağmen yardımcı hakem bayrağını kaldırmadı. Devamında Kırmızı Şeytanlar korner kazanırken Thomas Tuchel ve ekibi karara çıldırdı. Alman çalıştırıcı sarı kart görürken VAR pozisyona müdahil olmamıştı. Pozisyonda yanlış giden neydi? Yardımcı bayrağı kaldırmalı mıydı?

Dermot’a göre yardımcı biraz geç kaldı; “Bu yaşandığında yardımcı hakemin sonucu görmek için kararı ertelediğini anlarsınız. Fakat Thiago Silva topa müdahale etti anda bayrağı kaldırması gerekiyordu. Fakat bayrağı kaldırmadığı zaman anlıyorsunuz ki Cristiano’nun ofsaytta olduğunu görmemişti ve bu Tuchel’i hayal kırıklığına uğrattı. Tabii ki hayal kırıklığına rağmen bu tarz davranışları kabul edemezsiniz ve sarı kart vermeniz doğru.”

Tecrübeli hakeme göre pozisyon korner sonrası gol olsaydı işler o zaman karışabilirdi; “Ronaldo golü ilk anda atmış olsaydı VAR iptal edebilirdi. Fakat korner kullanıldıktan sonra gol gelseydi VAR’ın müdahale etme şansı kalmazdı. İşte o zaman işler biraz çetin hale gelebilirdi. Ki bu da sistemin sorun yaşadığı noktalardan biri olabilir.”

Maç: Crystal Palace – Aston Villa / Hakem: Michael Salisbury

Oyuna sonradan giren Douglas Luiz maçın bitimine 18 dakika kala kırmızı kart gördü. VAR’ın devreye girmesi sonrası karar iptal edildi. İlk kez bir Premier Lig maçı yöneten hakem Salisbury, pozisyonu izledikten sonra Kouyate’ye sarı kart vererek kararını değiştirdi.

Dermot’a göre VAR’ın mevcudiyeti sahadaki oyuncular için bu tarz pozisyonlarda avantaj; “Bazen oyuncu olarak VAR olduğu için kendinizi güvende hissedersiniz. Çünkü bu tarz bir karar çıktığında eğer karar yanlışsa iptal edileceği ortadadır.”

Bonus Yorum: Burnley – Tottenham / Leicester – Watford / Manchester City – West Ham United

Burnley’nin evinde Tottenham’ı ağırlayacağı karşılaşma ağır hava koşulları sebebiyle ertelendi. Diğer yandan City’nin West Ham’ı ağırladığı maçta Michael Oliver, sahanın temizlenmesi için ikinci yarıyı geç başlattı. Leicester City’nin Watford’ı mağlup ettiği maçtaysa tüm oyuncular ağır hava koşullarından etkilendiklerini ifade etti.

Dermot’un konuyla ilgili bakışı net; “Öncelikle bir hakem olarak ilk düşünmeniz gereken ‘önemli çizgileri görebiliyor muyum?’ sorusudur. Ceza sahası çizgileri vb. Diğer önemli unsur ise topun rahatlıkla görülüp görülemediğidir.”

Michael Oliver’ın ikinci yarıyı bir süre ertelemesine de yorum yapan hakem; “Fazladan sekiz buçuk dakikalık bir gecikme yaşandı. Toplam devre arası süresi 23 dakikaya çıktı fakat buna değdi. Çünkü saha çalışanları tüm sahayı temizlediler. İnanılmaz bir iş çıkardılar ve bunu başaran herkese kredisi verilmeliydi.” ifadelerini kullandı.