Hoca! Penaltı yok mu hoca? #10

Milli ara başlarken geride kalan hafta yaşananlara Dermot Gallagher’ın gözünden bakmaya devam ediyoruz. Emekli hakem Jurgen Klopp ve Ronaldo’nun yorumlarına katılmazken, Arsenal’in galibiyet golüne de yorum getirdi.

Sky Sports’un “Ref Watch” yazı dizinden çevrilmiştir.

West Ham – Liverpool / Hakem: Craig Pawson

Haftanın en çok tartışılan kararlarının başında West Ham’ın bulduğu ilk gol öncesi verilmeyen faul kararı geldi. Pablo Fornals’ın kullandığı kornerde Alisson’un ellerinin arasından geçen top ağlarla buluştu. Pozisyon potansiyel faul incelemesi için VAR’a giderken faul kararı çıkmadı ve gol verildi. Maçtan sonra konuşan Jurgen Klopp, pozisyonda net bir faul olduğunu belirtirken kararı eleştirmişti.

Emekli hakem Dermot Gallagher’a göre pozisyona verilen karar tamamen doğru; “Bence bu güzel bir gol. Ben bu pozisyonda Ogbonna’nın yanlış bir şey yaptığını düşünmüyorum. Top için hamle yaptı ve önde olan oyuncu da kendisiydi. Burada Alisson’un gelip Ogbonna’nın alanına girdiğini görüyoruz. Aksi bir durum söz konusu değil.”

Pozisyona baktığında nerede faul olduğunu anlamadığını, hakemin verdiği karar ve VAR’ın yaklaşımının doğru olduğunu belirten Dermot, Creswell’in potansiyel kırmızı kartına da değindi.

Dakikalar sekizi gösterirken Aaron Creswell, Jordan Henderson’a sert bir müdahalede bulundu. Oyuncu topa temas etse de yükseğe kaldırdığı ayağı Henderson’ın dizine geldi. Pozisyon VAR’da incelense de hakeme izlemesi tavsiye edilmedi.

Dermot; “Bu pozisyon için azınlık durumunda olduğumu bilsem de bence burada bir kırmızı karta gerek yok. Kırmızı kart değil diyorum çünkü Mason Holgate’in yaptığı gibi bir müdahale yapmadı. Eğer hakem sarı kart ve faul kararı verseydi doğru karar olurdu. VAR, pozisyonu yine kontrol ederdi fakat kırmızı kart tavsiyesi çıkmazdı.” yorumunda bulundu.

Arsenal – Watford / Hakem: Kevin Friend

Watford’a karşı sahadan tek golle üç puanı çıkartan taraf Arsenal oldu. Tartışmalara sebep olan, Arsenal golünden hemen önce Ozan Tufan’ın tedavisi için duran oyunda topun Watford’a geri verilmemesiydi. Topu rakibe vermeyen Gunnerlar birkaç pas oyunu sonrası golü bulan taraf oldu. Pozisyonda ekstra olarak Ismaila Sarr ile Maitland-Niles mücadelesi VAR tarafından izlendi.

Dermot’a göre bu golde hakemin yapabileceği bir şey yok; “Eğer topu sakatlık sebebiyle dışarı attıysanız geri alırsınız. Fakat size geri verilmezse bu aşamada hakemin yapabileceği hiçbir şey yok. Buoyuncuların vermesi gereken bir karar ve Arsenal oyuncuları kendi seçimlerini yaparak topu vermedi.”

Maçtaki bir diğer pozisyonda Danny Rose, Lacazette’i sert bir müdahaleyle yerde bıraktı. Maçı izleyen herkesin sosyal medyada “futboldan çok kafes dövüşü” müdahalesine benzettiği hareket sonrası Arsenal penaltı kazandı.

Pozisyon için Gallagher çok net; “Bu kesinlikle bir penaltı. Hayli düşüncesizce bir hareketti!”

Everton – Tottenham / Hakem: Chris Kavanagh

Golsüz tamamlanan ve izleyenlerin de hayli şikayetçi olduğu 64 dakika geride kalırken maçın kırılma anı yaşandı. Ceza sahasındaki topa hareketlenen Richarlison, Hugo Lloris’in müdahalesiyle yerde kaldı ve hakem penaltı kararı verdi. Ancak VAR’da incelenen pozisyonda Lloris’in topa müdahalesi görülünce penaltı iptal oldu.

Dermot; “Lloris topa dokunuyor. Ancak burada topa dokunma sebebi topun geliş açısı. Richarlison topla oynayabilse daha da uzaklaşabilirdi. Topu alır mıydı? Evet alırdı. Ancak bu tarz durumlarda hep temas yaşanır. Bana kalırsa oyuncunun kendisi de penaltı olduğunu düşünmüyordu.” yorumunda bulundu.

Ancak durumun bu kadar basit olmadığını düşünen tecrübeli hakem; “Pozisyon içerisinde birçok detay mevcut ve hepsi farklı ihtimaller barındırıyor. Penaltı kararını vermek yanlış bir karar mıydı? Sanmıyorum. Bu durumda hakemin penaltı kararı vermeyip oyunu akışına bırakması büyük bir kumar olurdu.” diyor.

Holgate’in gördüğü kırmızı kart pozisyonunu da değerlendiren hakem; “Bence hayli kötü bir müdahale. Bu pozisyonda hakemin ekrana gidip karar vermekten başka bir şansı yoktu ve doğru kararı verdi. Bana göre Creswell’in pozisyonundan hayli farklı.”

Manchester United – Manchester City / Hakem: Michael Oliver

Manchester derbisinde gülen taraf City olurken maçta Ronaldo’nun gördüğü sarı kart tartışma konusu oldu.

De Bruyne’e yaptığı müdahale sonrası sarı kart gören Cristiano, kırmızı kart görmediği için şanslı mıydı sorusunu Gallagher yanıtlıyor; “Ben burada şanslı demeyi tercih etmem fakat yaptığı hareket hiç de akıllıca değildi. Özellikle de oyunu durduran düdük çalındıktan sonra. Kırmızı kar olduğunu düşünmüyorum. Hayal kırıklığının etkisiyle yaptığı belli fakat hiç de akıllıca olmayan, düşüncesizce bir hareket olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.