Guardiola, “Kompany kalsın istiyorum”

Pep Guardiola, Vincent Kompany’nin Manchester City’de kalmasını umuyor. Manchester City patronu Pep, Vincent Kompany’nin sezon sonunda sona erecek olan sözleşmesini uzatmasını istediğini belirtti.

2008 yılında İngiltere’nin yolunu tutan Kompany, 338 kez Manchester City formasını giydi. Belçikalı savunma oyuncusu aynı zamanda 2011 yılından beri kaptanlık konumunda bulunuyor.

Manchester City tarihine bakıldığında Kompany kulüp tarihinin en başarılı kaptanı durumunda. 32 yaşındaki oyuncu City kariyerinde 3 Premier Lig, 3 Lig Kupası ve 1 FA Kupası zaferi yaşadı.

Kompany’nin City’de kalmasını isteyip istemediği sorusuna Guardiola, “Bunu istiyorum” cevabını verdi. Guardiola sözlerine şu şekilde devam etti: “O bizim kaptanımız, burada 11 yıl geçirdi. Son iki maçta gördük onun tek sorunu sadece bir maçta oynayabilmesi. Bunun sebebi fiziksel sakatlıklar. Üst üste maçlarda bu sakatlıklar onu yıpratıyor.”

Guardiola, kariyeri boyunca Carlos Puyol, Gerard Pique ve Philipp Lahm da dahil olmak üzere birçok birinci sınıf savunma oyuncusu ile çalıştı. İspanyol menajer Kompany’i de çalıştığı birinci sınıf savunma oyuncularından biri olarak gösterdi. Laporte ile Kompany’i karşılaştıran Guardiola, “Sadece Laporte, Vincent’tan daha iyi bir sol ayağa sahip. Her merkezi savunucunun kalitesi onda var ama şüphesiz Vincent özel. Karizma, kazanan, inanılmaz. O gördüğüm en iyi merkezi savunmacılardan biri” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Manchester City kadrosundan Real Madrid’in yolunu tutan Brahim Diaz hakkında da açıklamalarda bulunan Guardiola, oyuncunun Madrid’e gitmesini engellemek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

“4 FARKLI CEPHEDE SAVAŞABİLİRİZ”

Pep Guardiola, Manchester City’nin yoğun programlarına rağmen unvan mücadelesini devam ettirebileceğini düşünüyor. 4 farklı alanda yarışa devam eden City için Pep, “4 cephede savaşabiliriz” dedi. Yaşanılan sakatlıklardan ve kadro yapısından yola çıkarak bu savaşı değerlendiren İspanyol, “Eğer herkes uygun ve sakat değilse, onunla başa çıkabiliriz. Sorun şu ki, 10 sakat oyuncunuz varsa neredeyse imkansız. Herkes uygun olduğunda daha iyi olacak. Şimdi herkes katılıyor. Oyuncular Burton’a karşı kimin oynayacağını bilmiyorlar. Bu maçtan dört gün sonra evde Wolves’a karşı bir başka maça çıkacağız. Mümkün oldukça dört yarışmaya katılmaktan hoşlanıyorum. Wigan’ın geçen sezon bizi FA Cup’ta elemesine çok üzülmüştüm” diye belirtti.