Guardiola: “İstatistikler bizi önde başlatmıyor!”

Hafta sonu oynanacak olan Manchester CityTottenham maçı öncesi kameraların karşısına geçen Pep Guardiola, düzenlenen basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Sözlerine sakatlık tablosu ve dönmesi beklenen oyuncuları hakkında başlayan Guardiola, Tottenham mücadelesinde kimlerin kadroda olup olmayacağı hakkında tahminlerini sundu. Guardiola, “Rodri bugün oldukça iyi antrenman yaptı ve sanırım yarın müsait olacak. Fernandinho bizimle olmadı, Ruben bugün geri geldi ve Sergio bizimle ikinci antrenmanını yaptı. Fernandinho, Nathan ve Kevin dışında ilk takım kadrosunun geri kalanının müsait olduğunu düşünüyorum. Tottenham maçında bu saydığım isimlerin olmasını beklemiyorum” ifadelerini kullandı.

Tottenham maçını değerlendirmeden önce yakaladıkları galibiyet serisini ve takımının durumunu değerlendiren Guardiola, oyuncularının sezonun başında yaşadıkları zor duruma gerekli cevabı verdiğini fakat henüz şampiyonluk için yeterli olmadığını söyledi. Pep, “15 maçlık galibiyet serisi harika. Bayern ve Barcelona’da da iyi seriler yaptık. Bu, oyun bazında şeylerin bir sonucudur. İstatistikler güzel ama istatistikler bir sonraki maçı kazanmamız için yardımcı olmuyor. Sıradaki maç Tottenham. Yenilmez değiliz. Üst üste 15 maç kazanmak 2-0 önde başlamamıza yardımcı olmadı. Pek çok kez söyledim. Bu gayet güzel ve iyi. Carabao Kupası, FA Kupası, Şampiyonlar Ligi ve Premier Lig’de olmamıza yardımcı oldu. 15 galibiyet olduğumuz yerde olmamıza yardımcı oldu ama bundan fazlası değil. Yarın yeniden başlamalıyız. Hedef bu. İyileşmeye, kim olduklarını, orada oynadığımızda ne yaptıklarını görmeye çalışıyoruz ve daha iyi oynamak, onları yenmek için ne yapacağımızı bilmemiz gerekiyor. Swansea’dan bu yana geçen üç gündeki tek endişem bu oldu” diye konuştu.

“MOURINHO İLE BİRBİRİMİZE BENZİYORUZ”

Oynanacak maç öncesi rakibini sezonun ilk yarısında oynanan maçla değerlendiren Guardiola, Jose Mourinho’ya da ayrı bir parantez açtı. Sezonun ilk yarısında oynanan maçı hatırlatarak sözlerine başlayan Pep; “Gerçekten iyiydik ama biz kaybettik çünkü o maçta birçok yönden bizden daha iyiydiler. Sahip oldukları oyuncuların ve menajerin kalitesini görüyorsunuz, onlar güçlü bir takım. Onları yenmek için yarın daha iyisini yapmalıyız. Jose ile hemen hemen aynıyız. Bu uzun yıllar çalıştığımız anlamına gelir, bu bizim için iyi bir şey. Birbirimizle birçok kez yüzleltik, bunun nedeni sevdiğimiz işi yapmamızdan kaynaklanıyor. Jose iyi bir rakip. Basit bir şekilde oynadığınızda onların oyunu kontrol edilebilir. Karşı saldırılar, yalnızca bir veya iki değil, on bir oyuncu tarafından kontrol edilir. Bergwijn, Lucas, Ndombele, Kane, Son’un kalitesi ortada. Güçlü noktaları var. Duran toplar başka bir detay. Everton’a karşı bunlarla ne kadar güçlü olduklarını gördük. Bu durumda kaliteleri var. İşte bu yüzden Tottenham, güçlü oluyor. Her zaman Premier Lig ve Şampiyonlar Ligi pozisyonları için savaşıyorlar. Onlara karşı iyi hazırlanmalıyız” dedi.

GUARDIOLA: “ÇOCUKLAR GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR”

Son olarak kadrosunda yer alan oyuncuların birkaçına değinen Guardiola, İlkay Gündoğan’ın Ayın Oyuncusu ödülünü hak ederek aldığını da vurguladı. Guardiola, “İlkay bunu hak etti. Onun adına çok sevindim. Sahada olduğu süre boyunca birçok şeye katkı sağladı. Hak ettiği bundan daha fazlası. Onun için mutluyum. Phil Foden ise gelişmeye devam ediyor. Phil, David Silva’dan çok şey öğrendi. Ancak Phil’in hala David gibi olamayacak belirli şeyleri var, ancak özel olan başka şeyleri de var. Phil her iki tarafta veya ortada da oynayabilecek bir oyuncu. Rodri de aynı şekilde gelişimini sürdürüyor. Rodri takıma hızlı adapte oldu. Hala genç. Hala öğrenmesi gereken bazı konular var ve öğrenecek. Ama bizim için gerçekten önemli bir oyuncu. En iyi defansif orta saha oyuncuları gazetelerde veya ön sayfalarda görünmez. Takımın arkasına saklanırlar ama takım iyi oynadığında bunun nedeni olağanüstü olmalarıdır. Oyuncularım her geçen gün gelişmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.mancity.com