Godfrey: “Dünya iyi olana dek ırkçılıkla savaşacağız!”

Avrupa Şampiyonası final karşılaşmasında penaltı atışlarından yararlanamayan üç İngiliz oyuncuya yönelik içler acısı ırkçı tacizlerin ardından Ben Godfrey, Everton’ın resmi kanalına yaptığı açıklamalarla ırkçılığa karşı çağrıda bulundu.

Marcus Rashford, Jadon Sancho ve Bukayo Saka’ya yönelik gerçekleşen ırkçı ifadelerin ardından meslektaşlarına sahip çıkan Godfrey, dünya çok daha iyi bir yer olana kadar ırk eşitliğini savunmaya devam edeceği konusunda söz verdi. İngiltere menajeri Gareth Southgate, oyunculara yapılan sorumsuzca davranışları “affedilemez” olarak nitelendirmişti.

Yaşanılan üzücü olayların ardından Everton TV’ye açıklamalarda bulunan Godfrey; “Ne kadar üzücü olursa olsun, her zaman bu yaşanıyor. Böyle olmasını yaşananlardan dolayı alışıyorsun ama böyle olmamalıydı. Şu anda içinde yaşadığımız dünya bu. Bunu değiştirmek için çok çalışmaya devam etmeliyiz. Futbolun insanların dışarıdaki hayatlarını ırk açısından etkilediği bir dünyada yaşamamalıyız. Bunları görmek hayal kırıklığı yaratıyor. Ülkenin çoğunluğunun çocukları destekleyeceğini düşünüyorum ve bunu yapmamız önemli. Her siyah oyuncu, bir noktada, sosyal medya aracılığıyla veya her ne olursa olsun bir şekilde istismar yaşadı. Sanırım genç siyahi oyuncuların yüzde 99’una sorarsanız; bu hepimizin başından geçen bir şey ve hepimiz bununla farklı şekillerde başa çıkıyoruz” diye konuştu.

Sözlerine devam eden Godfrey; “İçinde bulunduğumuz durumu değiştirmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız ve bunu yapmak için çok fazla çalışma ve insanları eğitmemiz gerekecek. Ama sürekli olarak bunu tersine çevirmeye ve değiştirmeye çalışacağız. Dünya çok daha iyi bir yer olana dek asla durmayacağız” dedi.

İngiltere Milli Takımı’nın performansını ve durumunu da değerlendiren Godfrey; “Menajer genç oyuncularla iyi işler çıkardı ve onlara şans verdi. Bu inanılmazdı ve herkes adına büyük bir üzüntü yaşıyorum. Çok iyi iş çıkardılar ve bunun devamının gelmesi gerekiyor. Özellikle Dom (Calvert-Lewin) için çok üzüldüm, o benim en yakın arkadaşlarımdan biri ve her zaman iyiydi” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.evertonfc.com/