Gelecek sezondan itibaren VAR uygulanacak!

Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi, kulüplerin harekete geçmesi üzerine gelecek sezondan itibaren Premier Lig’de uygulanmaya başlanacak.

Bugün gerçekleştirilen toplantıda kulüplere bu sezon uygulanan Video Yardımcı Hakem denemelerinde değişiklik yapılacağı bildirildi. VAR sistemi 15 Eylül’den itibaren test amaçlı deneniyordu.

Premier Lig yönetimi Uluslararası Futbol Birliği Yönetim Kurulu ve FIFA’ya gelecek sezon VAR’ı kullanmak için resmi bir talepte bulunacağını onayladı.

Premier Lig’in bugün yayınladığı bildiride, “Bugün gerçekleştirilen toplantı ile birlikte kulüplere, denemesi yapılan VAR sisteminde güncellemeler yapıldığı bildirildi. VAR’ın FA ve Carabao dışında dünyadaki diğer liglerdeki kullanımları hakkında tartışıldı. Premier Lig’in canlı olmayan test programı, bu sezonun geri kalanı boyunca, cumartesi günleri birkaç maçta denemeye devam edilecek ve taraftarı bilgilendirmek için açık bir protokolle geliştirilecek. Premier Lig gelecek sezon VAR’ı kullanmak için Uluslararası Futbol Birliği Yönetim Kurulu ve FIFA’ya talepte bulunacak.” ifadeleri yer aldı.