“Emery yıldız santraforlarını beraber oynatmalı”

Phil Neville’e göre Unai Emery kazandıran formül olan “Aubameyang-Lacazette” ikilisinden vazgeçmemeli.

Premier Lig’in ilk üç haftasında yedekten gelen Lacazette ilk 11’de şans bulduğu ilk maç olan Cardiff City karşısında 1 gole imza atarken Aubameyang’ın attığı golde asist yapan isim oldu. Özellikle Aubameyang’ın sol çizgiye geçmesi ile sonuçlanan bu tercih Neville’e göre yapılması gereken en doğru hamle.

Manchester United ve Everton formalarıyla Premier Lig’de uzun yıllar boy gösteren Neville, Emery’nin gelecek hafta sonu Newcastle United karşılaşmasından da galip ayrılarak 3 maçlık bir galibiyet serisi yakalaması için bu ikiliyi kullanmaya devam etmesi gerektiğini açıkladı.

Basına konuşan Neville; “Lacazette ve Aubameyang birlikte daha çok gol atacaktır çünkü farklı bir hareketliliğe sahipler.” şeklinde konuştu.

Lacazette’in oyun tarzına da değinen Neville; “Savunma oyuncuları Lacazette’e karşı oynamayı sevmezler. Oyunu çok iyi bilen, keskin ve hedef gözeten bir hareketliliğe sahip. Onunla birlikte Arsenal daha iyi bir hal alıyor. Geleceğe daha iyi bakabilmeleri için onun varlığı çok önemli” sözleriyle oyuncunun sahaya olan etkisini ön plana taşıdı.

Ancak önemli olanın Aubameyang tarafından bu duruma nasıl yaklaşılacağı olduğunu da belirten İngiliz Antrenör, sol tarafta oynamak onun için “fedakârlık mı yoksa mutluluk kaynağı mı?” sorusunun kilit önem taşıdığını ifade etti.

Neville’in bu konudaki en büyük dayanağı ise hiç şüphesiz istatistikler. Londra ekibi Lacazette ile başladığı maçlarda ortalama 2.2 gole imza atarken oyuncunun yedek kulübesinde olduğu maçlarda 1.5 gol ortalaması yakalayabildi.

Ayrıca Fransız forvetin sahaya çıkması Arsenal’in puan ortalamalarına da yansımış durumda. Lacazette’in ilk 11’de yer aldığı karşılaşmalar 1,1 puan olan ortalamanın 2,0’a yükselmesini sağlıyor.

Alexandre Lacazette, 2017 yılında 53 milyon Euro bedelle Lyon’dan Arsenal’e transfer olmuş, 43 maçta 18 gol 7 asiste imza atmıştı.