Dyche artan vakalar nedeniyle artık test yerine aşı istiyor!

Burnley patronu Sean Dyche, oyuncuları test etmek için harcanan parayı NHS’ye geri göndermek istediğini ve futbolcuların en yakın zamanda aşılanması gerektiğini söyledi.

Premier League, güncel pandemi planında oyuncuları haftada iki kez teste tabi tutuyor ve son hafta artan vakalar sonucunda yaklaşık 40 yeni koronavirüs vakasının lig içinde olduğu tahmin ediliyor. Geçmişte uyguladığı haftalık tek test planını geçtiğimiz hafta artan vakalar nedeniyle ikiye çıkaran İngiltere Futbol Federasyonu bu kararı sadece Premier League için değil alt ligler için de uygulamaya aldı.

Son günlerde artan vakalardan etkilendiklerini doğrulayan Sean Dyche, her şeye rağmen FA Cup’ta karşılaşacakları MK Dons maçı için durumlarının vahim olmadığını söyledi. Sadece birkaç oyuncusunun pozitif sonuç aldığını belirten Dyche, aşılanmanın en yakın zamanda gerçekleşmesini istedi. Dyche, “Benim görüşüme göre aşılamanın futbol için ilerleme yolu açacağını düşünüyorum. Premier Lig’de testlere harcanan para NHS’ye ve aşılama sistemine geri yönlendirilirse, kesinlikle futbolcuları sürekli test etmekten daha iyi bir sonuç alabiliriz. Bazı insanların bu yoruma şaşırmasını takdir ediyorum ve insanlar “Futbolcular neden aşı olmalı?” gibi şeyler düşünebilir ancak test azalırsa, bu para çok daha iyi bir amaç için kullanılabilir. Bu şekilde olursa futbol tehlikeli bir ortam olmak yerine tekrar rekabetçi bir ortam haline dönüşebilir. Tehlikenin farkında olarak adım atmak yerine, tekrar güvenilir bir rekabet ortamı yaratılabilir. Bu sağduyuya dayalı bir görüş” dedi.

“ÖNCELİKLİ İNSANLARAENGEL OLMADAN GERÇEKLEŞTİRMELİYİZ”

Aşının sadece futbolculara yönelik olmasını istemediğini vurgulayarak öncelikli insanlara dikkat çeken Dyche, sözlerine şu şekilde devam etti. Dyche, “Açıkça belirteyim, futbolcuların önünde elbette öncelikli olması gereken insanlar var. Bu düşüncemin savunmasız insanların refahının önüne konması gerektiğini asla söylemiyorum ama bunun için bir plan yapılması doğru olabilir. Demek istediğim şu: O dönemi hızlı bir şekilde izleyebilecekleri bir zaman çizelgesi var mı? Mantıksal olarak, daha fazla aşıyı teşvik etmek için teste ayrılan finansmanı sisteme almak daha iyi olur. Test için ayrılan bu büyük ücretler, öncelikli insanlara ve doğru sektörler içinde aşı için kullanılmalı diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.skysports.com