“Big Six” lige daha hakim!

Sky Sports’un yeni araştırmasına göre “Big Six”, Premier Lig’in diğer kulüplerine daha baskılı ve lige her zaman olduğundan daha hakim.

Manchester City ve Liverpool şampiyonluk unvanını alabilmek için kıyasıya rekabet içindeyken; Tottenham, Arsenal, Manchester United ve Chelsea ise ilk dört için zorlu bir savaşa düştü.

“Big Six” olarak adlandırılan altılı bu sezon toplamda 383 puan topladı ve Chelsea’nin maç eksiği olmasına rağmen geçtiğimiz sezonun bu aşamasından 12 puan yukarıda.

Premier Lig tarihine bakıldığında ilk 30 hafta içinde takımların puan ortalamasında ise “Big Six” fark yaratmaya ve ligin geri kalanından ayrılmaya devam ediyor.

30 hafta sonunda Liverpool’un 73 puanla ikinci sırada olması; Manchester United ile Chelsea’nin topladıkları puanlarla beşincilik ve altıncılığı elde etmesi ise farklı bir tabloyu ortaya çıkardı. Premier Lig tarihinde ilk 30 hafta sonunda sıralamaları belirleyen maksimum puanlar ise şu şekilde.

Ancak Huddersfield ve Fulham için ligin diğer tarafı felaketi temsil ediyor. Her iki takımda tarihi ortalamaların çok altında kalmayı başardı. Özellikle Fulham 30 hafta sonunda topladığı 17 puan ile 19. sırada yer alan bir takım için en düşük puanı elde etti.

Premier Lig tarihinde alınan puan ortalamaları 30 maç değerlendirmesinde verildi. Chelsea’nin maç eksiğine rağmen veriler ortalamanın üstünde yer aldı. Büyük altılının performansının yükselmesinden dolayı ise diğer takımların puan ortalamalarında düşüşler yaşandı. Fulham’ın 17 puan ile 19. sırada yer alma rekorunu kırmasının en büyük nedenlerinden biri de bu olarak gösterilebilir. Premier Lig’e bu sezon başı yükselme başarısı gösteren Fulham, büyük altılıdan hiç puan alamadı.

Leave a Comment