Bielsa: “Sorunları çözmeye çalışıyorum!”

Son zamanların eleştirilen ismi Marcelo Bielsa, Tottenham maçı için düzenlenen basın toplantısında kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Puan tablosundaki konumlarından dolayı duyduğu endişe hakkında Leeds United patronu Marcelo Bielsa: “Elbette çok endişeliyiz. Sonuçta endişemiz aldığımız sonuçlarla doğru orantılı.”

Üzerindeki baskı hakkında Marcelo Bielsa: “Ben normal bir insanım, çok fazla yankı uyandıran bir iş yapıyorum ve beklenen sonuçları sunamayan tüm insanlar gibi doğal olarak üzerimde baskı hissediyorum. Yaşadığım durum, olması gerekeni elde edemeyen sıradan bir insanın durumuna benziyor. Görevim gereği böyle şeyler yaşamaya alışkınım.”

Savunma problemleri hakkında Marcelo Bielsa: “Yapabileceğim herhangi bir açıklamada ortaya herhangi bir mazeret sunmamaya çalışıyorum. Böyle, yani olumsuz anlar yaşadığınızda her açıklamanız farklı bir şekilde değerlendirilebilir. Bize sürekli söylenenlerden biri, stoper ve defansif orta sahamızda toplam beş oyuncunun olduğuydu. Bu pozisyonlar Llorente, Struijk, Koch, Phillips ve Cooper tarafından dolduruldu. Son olarak eklediğimiz altıncı isim ise genç bir oyuncu olan Hjelde oldu. Leeds United gibi bir takımın planlamasında bir pozisyon için iki isimin kullanılmaz söz konusu olamaz, bundan dolayı böyle kalabalık bir rotasyona sahibiz. Ama buna rağmen bu saydığım altı oyuncudan beşi uzun bir süre aramızda değildi. Böylece bu durum, Ayling’in stoper ve Forshaw’ın defansif orta saha olarak oynamasıyla çözüldü. Bazen sorun sadece göründüğü gibi değildir. Sorunun çözümü ise oyuncuların durumlarına göre değişir.”

Savunma futbolu oynayıp oynamayacağı hakkında Bielsa: “Bana sorduğunuz şey sanırım, kendi sahamızda oynayıp oynamayacağımız diye düşünüyorum. Bunların hepsini yapmak, hatta doğru şekilde uygulamak zorundayız, özellikle de duran toplarda daha iyi bir görüntü sergilemeliyiz. Bu takımın başında geçirdiğim süre boyunca sürekli aynı eleştiriyi aldım. Savunma açısında sürekli aynı yorumları duydum. Ama her görüşe rağmen her gün bir şeyleri düzeltmeye çalışıyorum.”

En çok gol yiyen takım olmaları hakkında Bielsa: “Takımın liderine güven kaybı yaşanıyorsa, doğru ve düzgün bir yoldan gidemiyorsanız, Premier Lig’de en çok gol yiyen takımı ve kendimi nasıl savunabilirim? Hala bazı şeylerde hatasızız, hatalı olduklarımızı şeyleri ise çözmek için çalışıyorum.”

Ligde kalma umutlarını korumakta ne kadar zorlandığı hakkında Marcelo Bielsa: “Bu bir seçenek değil, mümkün olan tek yol bu. Bu oyuncular Premier Lig’de oynayacak seviyeye sahip olduklarını zaten gösterdiler. Bizim tarzımız, modelimiz Premier Lig’de işe yarayabileceğini zaten gösterdi. Takımın çabası ve istekliliği yargılanamaz veya şüphe edilemez çünkü Premier Lig’de en çok efor sarf eden oyunculardan bahsediyoruz. İki yol var: Yaptığın her şeyi bırak, takımın profilini değiştir ya da kötü yapılanı düzeltmeye çalış. Biz şu an bu yollardan ikincisini seçiyoruz ama belli ki başaramıyorum.”

Sakatlıklar hakkında Marcelo Bielsa: “Llorente ve Koch oynamak için müsait. Patrick Bamford ise sahada değil. Onu umarım sezon sonu gelmeden aramızda göreceğiz.”

Kaynak: https://www.leedsunited.com/