Bielsa, “Onun artık yanımızda olmaması bizi zayıf hissettiriyor”

Leeds United baş antrenörü Marcelo Bielsa, yarın oynanacak olan Everton maçı öncesi basın toplantısı düzenledi. Arjantinli teknik adam, düzenlenen basın toplantısında Diego Armando Maradona’yı unutmadı.

Sözlerine geçtiğimiz gün hayata gözlerini yuman futbol efsanesi Diego Armando Maradona ile başlayan Bielsa, efsane ismin önemine ve konumuna dikkat çekti. Bielsa, “O bizim içindi, idol olmaya devam edecek ve artık burada bizimle olmadığı gerçeği bize büyük bir üzüntü veriyor. Bir idolü kaybettik ve bu bizi zayıf hissettiriyor. Bir futbolcu olarak yaptığı her şey, eşleştirilemeyecek kadar güzeldi” ifadelerini kullandı.

Farklı kuşaklarda oynayan oyuncuların kıyaslanmasının imkansız olduğuna ve etkenlerin farklılık gösterdiğine de dikkat çeken Bielsa, “Karşılaştıracak olsaydınız, bu kadar çok faktörü karşılaştırmanız gerektiğinden bir sonuca varmak gerçekten zor olacaktır. Her şey o anda her oyuncunun size bıraktığı hisle ilgilidir. Belki de zamanınızın bir parçasıydı ve size yanınızda taşıdığınız belli bir his bıraktı. Bazı hisler bazı detaylardan daha önemlidir. Bunları kaçırmamak gerek” dedi.

Maradona’nın yasını tutan Bielsa, basın toplantısının devamında ise takımı hakkındaki görüşlerini belirtti. Mateusz Klich ile ilgili gelen soruya yanıt veren Bielsa, “Benim için Klich, dünyanın en iyi takımlarının hepsinde oynayabilecek bir oyuncu. Şans eseri Leeds’te. Leeds ile devam etmesine karar vermemle ilgisi yok. Sezon öncesi ilk dedikleri gibi, ona stoper olarak oynamayı düşünüp düşünmediğini sordum. Ancak, sezon başlamadan önce Las Palmas’a karşı sezon öncesi maçta oyuncuyu sekiz numaralı rolde düşünmeye başladım. Adam Forshaw ve Ronaldo Viera’dan bahsediyorum ve yoklukları ona oynamasına ve yeteneklerini göstermesine izin verdi. O zamandan beri takımdan hiç çıkmadı. Her durumda, tüm övgü ona ve onu buraya getiren kişi olan Victor Orta’ya gitmeli” diye belirtti.

“BU SADECE BENİM İÇİN DEĞİL”

En İyi FIFA Erkek Antrenörü adaylığı üzerine de düşüncelerini belirten Bielsa, “Aday gösterilmek her zaman bir ayrıcalıktır, bunu takdir ediyorum ama her menajer seçildiğinde oyuncular bu seçime dahil oluyor. Antrenör her zaman oyuncuların ve aynı zamanda teknik personelin bir parçasıdır, çünkü bir futbol takımının inşası yalnızca sorumlu kişinin sorumluluğunda değildir. Bu adaylık aynı zamanda teknik personel ve Leeds için de bunun bir sonucu olarak kabul edilmektedir. Bu, aşırı olarak da kabul edilebilecek bir adaylıktır, ancak yankı uyandıran herhangi bir emek, övgü veya eleştirilere sahip olabilir. Tüm destekler için minnettarım ve tüm eleştirileri kabul ediyorum” diye konuştu.

“CARLO KENDİNİ DÜNYAYA KANITLADI”

Hafta sonu oynanacak olan Everton maçı hakkında da konuşan Bielsa, Everton menajeri Carlo Ancelotti hakkındaki görüşlerini vurguladı. Bielsa, “Ancelotti’ye saygı ve hayranlık duyuyorum. Her şeyden önce, dünyanın en iyi takımları tarafından aranıyor. Futbolun en güçlü kurumlarından bazıları tarafından ne kadar iyi olduğunu kanıtlama şansı buldu. İkincisi, bulunduğu her yerde zafer kazanmış olması ve üçüncüsü ise oyuncuların yanı sıra diğer meslektaşları tarafından da saygı duyulan bir menajer olması onu özetliyor. Son olarak, oyun tarzıyla ilgili hiç eleştirilmediği, her zaman bencil olmadığı ve her zaman değerli olduğu biliniyor. Tüm bunların tek bir yöneticide olması çok sık rastlanılacak bir şey değil” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.leedsunited.com