Bielsa, “Futbolun devam etmesi ahlaki açıdan beni zorluyor”

Leeds patronu Marcelo Bielsa, koronavirüs vakalarındaki mevcut artış esnasında futbol oynamanın kişisel ahlaki değeri açısından kendisini zor durumda bıraktığını itiraf etti.

Geçtiğimiz günlerde yaşanılan karışık dönem hakkında açıklamalarda bulunan ve ligin ilk yarısında pek çok oyuncusundan koronavirüs nedeniyle yararlanamayan Steve Bruce’a katıldığını belirten Bielsa, yaşanılan durumun kendisini kötü hissettirdiğini vurguladı.

Koronavirüs nedeniyle oyuncularını sahaya sürerken herhangi bir soru işareti taşıyıp taşımadığı hakkında gelen soruyu yanıtlayan Bielsa; “Bu çok zor bir soru. Size kararın ahlaki değeriyle ilgili bir cevap vermek gerekirse, bunu yapabilecek durumda değilim. Bunun yanlış olduğunu söylemek çok zor ve doğru olduğunu söylemek de bir hayli zor. Futbolun devam etmesi iyi çünkü nüfusta etkilenen ve etkilenmeyenlere eğlence veriyorsunuz. Ama şunu da söyleyebilirsiniz; örneğin, bir futbolcunun çocukları futbol oynamaya devam ettikleri için enfeksiyon kaparsa ne yaşanacak? Bu nedenle, ülkedeki tüm kesimlerden sorumlu yetkililer bu kararları alıyor” dedi.

Newcastle United patronu Steve Bruce, West Bromwich Albion menajeri Sam Allardyce gibi birçok menajer yaşanılan durumdan şikayet ederken; Leeds United menajeri Bielsa da sessiz kalamayacağını söyledi. Bielsa, “Sam Allardyce’ın yaptığı yorumu anlıyorum, bu kesinlikle mantıklı bir düşünce. Olası bir duraklama için sorumluların, yetkililerin ve Hükümet’in risk aldıklarını düşünmüyorum. Futbolun elit kesimi ayrı tutuluyor. Alınan kararların derinlemesine ve düşünülerek alınacağına inanıyorum” diye konuştu.

Bielsa ayrıca kulüp kurallarının, Leeds oyuncularının veya personelinin Covid-19 için pozitif sonuçları konusunda yorum yapmasına izin vermediğini de söyledi.

Yaşanılan yoğun ve acımasız döneme rağmen Premier Lig’e bu sezon geri dönen Leeds United; ilk 17 maç sonunda topladığı 23 puan ile Arsenal’in bir basamak altında 12. sırada bulunuyor. Premier Lig’de çıktığı 17 maçta 7 galibiyet, 2 beraberlik ve 8 mağlubiyet alan Bielsa’nın öğrencileri, her şeye rağmen Premier Lig’de kalmak istediklerini göstermeye devam ediyor.

Kaynak: www.skysports.com