Bielsa, “Formda takımlar rakiplerinin dikkatini çeker”

Leeds United baş antrenörü Marcelo Bielsa, Premier Lig’in 12. haftasında yarın karşılaşacakları West Ham United maçı öncesi basın toplantısı düzenledi.

Düzenlenen basın toplantısında birçok konuya değinen Arjantinli teknik adam, sözlerine Robin Koch’un tedavi süreciyle başladı. Geçtiğimiz günlerde ameliyat olan Koch’un durumunu değerlendiren Bielsa, “Ameliyat iyi geçti ve sahalardan uzak kalacağı süreç kendisinin gelişimine bağlı olacak. Muhtemelen üç ay gibi bir süre olduğunu tahmin ediyoruz. Elbette onu bu kadar uzun bir süre özlemek utanç verici ancak bir sezonda bir takımın başına sakatlık gelmesi oldukça normaldir” dedi.

“SAVUNMAYA TRANSFER DÜŞÜNMÜYORUZ”

Sezonun başından itibaren farklı savunma dizilimleri ve oyuncularıyla sahaya çıkmasının yarattığı soru işaretlerini de gidermek isteyen Bielsa, herhangi bir savunma transferine ihtiyaçlarının olmadığını söyledi. Bielsa, “Aston Villa’ya karşı oynanan maçta Luke Ayling stoperde oynadı ve çok iyi bir oyun oynadı. Liverpool’a karşı oynanan maçta Pascal Struijk stoperde oynadı ve çok iyi oynadı. Geçmişte Kalvin Phillips de stoper olarak oynadı ve bu role adapte oldu. Şu an herhangi bir savunma oyuncusunu takıma kazandırmak istemiyoruz. Bunun dışında Şubat ayından itibaren Gaetano Berardi’ye de güven istiyoruz” diye belirtti.

Geçtiğimiz sene kalitesini istatistik anlamında ortaya koyamayan fakat daha zorlu Premier Lig’e uyum sağlayan Patrick Bamford’u da değerlendiren Bielsa, oyuncusunun Erling Haaland’ı gözlemleyerek gelişimini sürdürdüğünü vurguladı. Bielsa, “Bu konuda bir adım bizim tarafımızdan değil, onun tarafından geldi ve Haaland örneğini bizlere sundu. Onun oyun tarzından bir şeyler alıp alamayacağımıza baktık. Benim açımdan bu kolay bir öğrenim şekli değil fakat Bamford için her geçen gün olumlu sonuçlar yaratan bir erdem. Haaland’ın yaptıklarını gözlemlemesinin onun için faydalı olacağını düşündüm. Taklit ve kopyalama, bir oyuncunun gelişiminin temel unsurudur” dedi.

“MESLIER’İN ZİHİNSEL GÜCÜ ONU DESTEKLİYOR”

Oyuncularını kişisel olarak değerlendirmeye devam eden Bielsa’ya ise düzenlenen basın toplantısında özellikle Illan Meslier’ın durumu soruldu. Genç eldiven hakkında önemli açıklamalarda bulunan tecrübeli teknik adam, oyuncusunun zihinsel gücüne dikkat çekti. Bielsa, “Belli ki bir kalecinin erdemlerinden birinin kötü bir hafızaya sahip olması olduğunu söylüyorlar, böylece sıkıntılı anları unutup oynamaya devam edebilme şansı yaratıyor. Meslier üzerinde büyük bir etkim yok ama gözlemlediğim şey Meslier, Casilla ve kaleci antrenörümüz Marcos Abad’ın karışımı gibi. Bir kalecinin bedenini ve zihnini hazırlamak için bilmediğim kaynakları var. Sentezlemek için Meslier’in zihinsel gücü hakkında konuşmak gerekiyor, kendisi ve Marcos’tan daha iyi durumda olan kimse yok. Bundan eminim” ifadelerini kullandı.

Son olarak geçtiğimiz haftalarda oynadıkları maçları değerlendiren Bielsa, “Öncelikle Arsenal ve Everton’a karşı oynadıktan sonra Chelsea’ye karşı oynadık, her ikisi de bizim için olumlu maçlardı. Bir takım iyi iş çıkardığında, bu onların sorumluluğunu artırır. Sorumluluklar artar çünkü takım iyi oynarsa rakipler bunu fark eder ve dikkatlerini çeker. Bu Chelsea maçına açıkça yansıdı çünkü bu oyunda Chelsea, fiziksel veriler açısından en iyi oyununu üretti” dedi.

Kaynak: https://www.leedsunited.com