Bielsa: “Bize ilham veren kimse yok!”

Leeds United menajeri Marcelo Bielsa, hafta sonu oynanacak West Ham United maçı için düzenlenen basın toplantısında kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Bu sezonla geçtiğimiz sezon arasındaki farklar nedir?

Bielsa: “Oynama projemiz ve şeklimiz geçen yıl ile aynı, herhangi bir farklı bir durum olduğunu sanmıyorum.”

David Moyes ve West Ham hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bielsa: “West Ham bu sezona geçen sezonda olduğu gibi devam ediyor, onlar hala aynı takım. Yaratıcı oyunlarında gelişme kaydettiler. Oynarken çok istikrarlı bir tarzları var. Oyuncularının çoğu geçen yıldan daha iyi durumda.”

Leicester City ve West Ham, Leeds United’a ilham veriyor mu?

MB: “Böyle bir şey olduğunu sanmıyorum.”

Dünya Kupası için planlanan yedi haftalık ara ne kadar kötü gözüküyor?

MB: “Bu konu hakkında fikir sahibi olmak gibi bir arzum yok. Öncelikle bu konuda yeterli bir bilgiye sahip değilim. Bir görüş belirtmek için ihtiyacın olan tüm bilgilere sahip olmalısın. Bunun tek bir çözümü var. Birileri bizim kazandığımız paradan çok oyunun kalitesine bakmalı. Daha az gelir getiren herhangi bir proje duymadım. Bunu geliştirmenin tek yolunun daha çok değil, daha az oynamak olduğu düşünüldüğünde, kulüplerden ve ülkelerden oyuncular ve yöneticiler maçlara hazırlanabilir ve yeterince dinlenmiş oyunculara sahip olabilir. Bunun için daha az oynamamız gerekiyor. Bunun dışında şunu da ifade etmek gerekirse, futbolcuların durumlarına bakmalıyız. Tek yapmamız gereken daha az kazanmak için bir adım atmak ve bunu ilk yapan biziz. Kararları verenler, daha azını vermeye istekli olduklarını gösterdikleri sürece hiçbir sorun olmaz. Her şeyin temelinde bildiğimiz bir şey var, para. Önce veya sonra, bu yaşanacak. Kriterler oldukça düşük ve tek düşünülen sadece daha çok para kazanmak. Yorgun, doygun, aşırı talep edilen, sakatlanan oyuncular olacak, böyle futbolcular şu anda var. Memnun olmayan antrenörler, özellikle milli takımlarda fazlasıyla ortaya çıkacak. Kurallar oyunun ruhunu korumak değilse hiçbir şey yapamayız. Bütün bunları ben söylemiyorum, her gün okuyorum. Bu sonuçları ben icat etmedim. Benim eserim değil. Onları duydum. Doğru kararlardan hiçbir şey kazanamayanları dinleyin neler olduğunu göreceksiniz. Bunun hakkında konuşmaya değmez çünkü yineliyorum, kendi fikrimi değil gördüklerimi konuşuyorum. Bundan hiçbir şey kazanmayan ve bundan hiçbir şey kaybetmeyenlerin akıllıca görüşlerini dinleyin. Biraz daha sağduyu olmalıyız.”

Charlie Cresswell, Premier League için hazır mı?

MB: “Herhangi bir rahatsızlığı yok, forma giydiği dönemde nerede ve nasıl oynayacağı konusunda fikirlerimiz oldu. Yakaladığı şansları iyi değerlendirdi ve onun gösterdiği etkiyi doğru bir şekilde okumalıyım.”

Sakatlık tablosu nasıl gözüküyor?

MB: “Llorente, Koch ve Bamford maç için kesinlike müsait değil. Diğerlerinden ise emin değilim.”

Yaşadığınız dönem sizin için ne kadar zorlu?

MB: “Yeterince oyuncumuz var. Koşullara uyum sağlamaya hazırız. Fulham maçında sekiz veya dokuz kişi müsait değildi. Bu kadar çok oyuncunun müsait olmaması önemli değil denilemez. Tabii ki, diğer oyuncular aynı pozisyondayken zorluk çektik ama uzun zamandır burada çalışıyorum. Bu rahatsız edici zamanları düzeltmemiz gereken dönemler geliyor. Bizim için hazır ve uygun olan birçok oyuncumuz var. Genç oyuncuları sadece tecrübeli oyuncular sakatlık yaşadığı zaman ya da onlar yokken kullanmak zorunda değiliz, onları kullanmamız gerektiğinde sürekli birinci takım oyuncularının eksik olduğu iddiası var. Yaptığımız şey ise bizim için uygun olan oyuncuları seçerek ilerlemek.”

Yardımcınız Diego Flores aranızdan ayrıldı ve menajerlik görevi üstlendi, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

MB: “Teknik direktöre yardım eden kişiler bir yöneticinin sahip olduğu özelliklere sahip olmalıdır. Flores ve Corberan örneğinde bunu görüyoruz, onlar çok değerli insanlar. Yönetici olma yeteneğini görebiliyoruz. Bilgi, ikna etme yeteneğinden daha az önemlidir. Çok farklı olmaya çalışan birçok fikre sahipler. Flores ve Corberan’ın büyük erdemleri var ve bunun için çaba gösteriyorlar. Kendileri bir şeyler inşa etmek istiyor ve buna saygı duyuyorum. Tüm personelimin kendi yolunu bulmak için beni terk edeceğini hayal edin, kolay değil ama bu yeteneğe sahipler.”

Yardımcılarınızın yanınızda olmasına ne kadar değer veriyorsunuz?

MB: “Onlara her zaman fırsat geldiğinde gitmelerini söyledim, her zaman bunu tavsiye ederim.”

Kaynak: https://www.leedsunited.com/