Ballack, Chelsea günlerini değerlendirdi

Almanya’nın dünya futboluna kattığı en önemli isimlerden biri olarak gösterilen ve kariyerinde birçok şampiyonluğu bulunan Michael Ballack; katıldığı podcast programında Chelsea günlerini değerlendirdi.

Chelsea’ye gelme sürecinden başlayan Ballack, birçok futbol devinden teklif gelmesine rağmen neden Chelsea’yi seçtiğini şöyle ifade etti: “Transferimden önce Jose Mourinho ile görüşmem gerçekten harikaydı. Onun hırsına ve kişiliğine yakalanmıştım. Böyle bir koçla çalışmak benim için tamamen yeni bir şeydi. Çok etkileyiciydi ve almam gereken karar konusunda kendimi çok rahat hissettim.”

“MOURINHO’YU SEVMEYEN FUTBOLCU PEK BULAMAZSINIZ”

Portekizli teknik adam kulübün arka arkaya aldığı Premier Lig şampiyonluklarının ve Roman Abramovich’in mali gücünün yardımıyla Avrupa’nın en önemli isimlerini Batı Londra’ya çekmekte zorluk yaşamıyordu. Ballack, kendisini Chelsea’ye getiren Mourinho’nun geçirdiği ilk sezonun ardından gidişine tanık olmuştu. Mourinho’nun ayrılışına ve yerine gelen teknik adamlara değinen Ballack, “Anlayacak kadar deneyimliydim. Kazanmadığınız zaman, koç takımın değiştirilebilecek en zayıf kişisidir. O (Mourinho) dördüncü yılındaydı. Bir menajerin bir kulüpte çalışması gereken ortalama süreye bakarsanız, oldukça iyi bir zamandı. Çalışma şekli o kadar yoğundu ki, belki de artık işlerin çalışmadığı bir noktaya gelmişti. O zaman bile, taraftarlar onları bu seviyeye geri getirmek için kulüpte neler başardığını biliyordu. Bu az çok herkesin hatasıydı. Bu pişmanlık duyduğumuz bir şey değildi, ancak ileriye bakmak zorundaydık. Mourinho ile ilişkilerim hala iyi. Onun hakkında kötü konuşacak pek futbolcu göremezsiniz” diye konuştu.

“AVRAM GRANT İYİYDİ, SCOLARI HİÇBİR ŞEY YAPMADI”

Sözlerine devam eden Michael, “Avram Grant’ın hiç şansı olmadı. Jose Mourinho’dan sonra Chelsea’de çalışmak gerçekten zor. Herhangi bir menajer için bir soruna neden olabilir, çünkü oyuncular ve taraftarlarla böyle bir ilişkisi vardı. Onun altında gerçekten iyi bir futbol oynadık (Grant), daha fazla özgürlüğümüz vardı. Ekibi farklı bir şekilde yönetti. Daha fazla özgürlük vererek kendimizi göstermemizi istedi. Birçok oyuncu onun zayıf olacağını düşündü, ama değildi. Gerçekten akıllı ve zekiydi. Ardından kulüp, hiç işe yaramayan Scolari açısından farklı bir karar verdi. Oyuncularla gerçekten hiç bir ilişkisi olmadı. Ardından Hiddink geldi ve bazı şeyleri sabitledi fakat unuttuğu şey bunların geçici olmasıydı. Hiddink büyük bir etki yaratamadı ve Ancelotti geldi. Carlo bir beyefendi ve akıllı bir adam, bir şeyler topladı ve oyuncuların nasıl çalıştığını gördü. Saygı duyulan kişi olmakla birlikte her oyuncunun parlamasına izin veren iyi bir kombinasyon buldu. Carlo benden kalmamı istiyor ama kulüp sadece o yaştaki oyunculara bir yıllık sözleşme yapma kararı aldı. Bense iki sene istemiştim. Bugün, belki de yanlış olduğumu söyleyebilirim. Bir yıl bile olsa kalmalıydım. Leverkusen’e geri döneceğimi asla hayal edemezdim. Geçen güne kadar, aslında Chelsea’de bir yol bulacağımızı düşündüm. Gerçekten sonuna kadar kalabileceğimi umuyordum” dedi.

Ballack’ın Chelsea kariyerinde çalıştığı teknik adamlar ve istatistikleri;

  • Jose Mourinho (Mayıs 2006 – Eylül 2007) Kazanılan Maç: 45; Beraberlik: 19; Kaybedilen Maç: 8; Galibiyet Oranı: %62.5
  • Avram Grant (Eylül 2007 – Mayıs 2008) Kazanılan Maç: 36; Beraberlik: 13; Kaybedilen Maç: 5; Galibiyet Oranı: %67
  • Luiz Felipe Scolari (Haziran 2008 – Şubat 2009) Kazanılan Maç: 20; Beraberlik: 11; Kayıp 5; Galibiyet Oranı: %56
  • Carlo Ancelotti (Haziran 2009 – Mayıs 2010) Kazanılan Maç: 40; Beraberlik: 7; Kaybedilen Maç: 9; Galibiyet Oranı: %71

Alman oyuncu Chelsea’de geçirdiği dört yılda, bir Premier Lig, 3 FA Kupası, 1 Lig Kupası ve 2 Community Shield kazanma başarısı gösterdi.

Leave a Comment