Arteta: “Zihinsel olarak hazır olmamız gerekiyor!”

Arsenal patronu Mikel Arteta, hafta sonu karşılaşacakları zorlu Manchester City maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında düşüncelerini paylaştı. Zoom üzerinden düzenlenen basın toplantısına katılan Arteta, çoğunlukla transfer dönemi ve oyuncuları hakkında konuştu.

Bukayo Saka, Ben White, Gabriel gibi birçok oyuncusunun sakatlık durumu hakkında bilgi vererek basın toplantısına başlayan genç teknik adam, oyuncularının mevcut durumlarına açıklık getirdi. Arteta, “Saka maçtan sonra topallıyordu, dizinin nasıl tepki vereceğini göreceğiz ama bir darbe aldı. Oyuncuların birçoğunu ise Covid nedeniyle kaybettik. Ben White hala bizimle değil, Alex Runarsson bizimle değil, uzun süreli sakatlıklar da var ve takım hala tam olarak birlikte hareket edemiyor. Gabriel ise takımla antrenman yapmaya daha da yaklaştı. Ne durumda olduğunu tam olarak bilmiyoruz, takip ediyoruz. Ben White dediğim gibi Covid nedeniyle bizimle değil. Asemptomatik, kendini iyi hissediyor. Elimizden geldiğince onu çok çabuk bir şekilde takıma geri getirmek için çalışıyoruz” dedi.

Sakatlık değerlendirmelerinin ardından Aubameyang, Lacazette ve Odegaard’ın durumu hakkında gelen soruyu yanıtlayan Mikel Arteta, oyuncuları hakkında olumlu cümleler kurdu. Arteta, “Pierre-Emerick Aubameyang bizim oyuncumuz, burada kalacak. Fazla bir şey söylemeye gerek yok, bizimle olmaya devam edecek. Böyle büyük oyuncuları büyütmeye devam etmek her takım için önemlidir. Auba ve Laca bizim en önemli tehditlerimiz, onlar bizim golcülerimiz. Onlara yardımcı olması için Odegaard gibi bir yeteneği kalıcı olarak takımımıza kattık. Daha birçok isim onlara yardımcı olmak için çaba gösteriyor. Odegaard gerçekten fit durumda, Madrid’de iyi bir yaz dönemi geçirdi ve gayet hazır gözüküyor. Dün sahadaydı, nasıl toparlanacağını gördükten sonra hafta sonu oynayıp oynamamasını değerlendireceğiz” diye konuştu.

Alınan kötü sonuçların üstünde baskı yaratıp yaratılmadığı sorulduğunda ise Arteta, işleri düzeltmek için Arsenal’e geldiğini hatırlattı. Mikel, “Sahip olduğumuz durumu değiştirmek için buraya geldim ve geldiğim günden beri aciliyet hissediyorum. Önümüzdeki üç maçı kazanırsak ya da kazanamazsak bu değişmeyecek. Kulübe başarı getirme taahhüdü her zaman olmalı. Elbette bir baskı yaratıyor ama bunu iyi niyetli görmekten yanayım” ifadelerini kullandı.

Kişisel düşüncelerinin ardından transfer konusuna geçen İspanyol menajer, takımından transfer dönemi kapanmadan hamle beklediğini söyledi. Willian konusuyla transfere geçen Arteta, “Onunla ve menajerle bazı görüşmeler yapıyoruz ve şu anda içinde bulunduğumuz durumu değerlendiriyoruz. Willian durumu hakkında herhangi bir gelişme olduğunda haberdar olacaksınızdır. Kolasinac ise takımdaki diğer oyuncular gibi adil bir şekilde forma şansı buluyor, şu an için fazlasını söylemek doğru olmaz. Transfer konusunda neler oluyor bilmiyoruz. Bazı yenilemelerle birlikte toplamda 16, 17 anlaşma olduğunu düşünüyorum ve son birkaç gün içinde hala yapılacak bazı şeyler var. Çünkü hala bazı soru işaretleri dikkat çekiyor, olabilecek anlaşmalar var. Neler olacak göreceğiz. Kalan günleri iyi değerlendirmek istiyoruz” diye belirtti.

Son olarak oynanacak Manchester City maçına değinen Mikel Arteta, “Onlara karşı zihinsel olarak hazır olmanız gerekir. Maçın çoğu anında topa dokunmamayı, acı çekmeyi bilmek zorundasınız. Ama aynı zamanda, doğru zamanlarda bulacağımız fırsatlarla maça tutunacağımızı düşünerek ilerlemek istiyorum. Takımı bu inançla görmek istiyorum. Tamamen kararlılar, tamamen hazırlar ve Manchester’a gidip istediğimiz sonucu alabileceğimize inanıyorlar. Kolay olmayacağını hepimiz biliyoruz ve kendimizi oldukça iyi bir şekilde hazırlıyoruz” dedi.

Kaynak: https://www.arsenal.com/