Arteta: “Yükselen performansımızı sürdürmek istiyoruz!”

Arsenal patronu Mikel Arteta, Patrick Vieira yönetimindeki Crystal Palace maçı için düzenlenen basın toplantısında düşüncelerini paylaştı.

Basın toplantısına takımının zindeliği ve performans gelişimi hakkında konuşarak başlayan Arteta, oyuncularının milli arada oldukça iyi gözüktüğünü vurguladı. Arteta, “Moladan sonra herkes gayet iyi görünüyor, Granit Xhaka da iyi ilerliyor ama onunki uzun süreli bir sakatlık. İşleri biraz olsun tersine çevirmeyi başardık, ancak gelişmek için hala büyük bir alanımız var. Bazı iyi puanlar almamıza rağmen, hala tabloda ilerlememiz gerekiyor. Özellikle gol yollarında gelişim göstermemiz gerekiyor. Kale önünde verimliliğimizi artırmalıyız. Bu dengeyi sağlayabildiğimiz sürece eminim daha fazla maç kazanabileceğiz” ifadelerini kullandı.

Patrick Vieira’nin Arsenal karşısında maça çıkması hakkında sözlerine devam eden Mikel Arteta, Arsenal efsanesi hakkında övgü dolu sözler kullandı. Arteta, “O bir Arsenal efsanesi ve umarım hak ettiği karşılamayı bulur. Bir oyuncu olarak kulübün en başarılı yıllarında kaptanlık yaptı. Ona herkesin çok büyük saygı beslediğini biliyoruz. Oyunculuk yılları kadar menajerlik kariyeri de olumlu ilerliyor. Daha önce menajerlik tecrübesi oldu ama Crystal Palace’a özelinde dokunuşlarını görebiliyorsunuz. Maç için sahada nasıl dizileceklerini bilmiyorum, bu yüzden oyunun nasıl gelişeceğini görmemiz gerekecek. Ona ve ekibine çok saygı duyuyoruz” dedi.

Rakibinin ardından takımına dönen ve Aaron Ramsdale hakkında özel düşüncelerini aktaran Arteta, “Hala onun hakkında bir karar vermek için çok erken ama takıma iyi yerleşti. Saha içinde ve dışında aktarabilecekleri gerçekten önemli ve gerçekten iyi adapte olduğunu düşünüyorum. Ayrıca taraftarlarımızla harika bir ilişki kurdu ve bunun nedeni iyi bir performans göstermesi. Alçakgönüllü kalır ve gelişmeye devam ederse, her şey doğal olarak gelecektir. Aldığı tüm fırsatları hak ediyor” diye belirtti.

Ayın menajeri olması hakkında Arteta: “Evet, kişisel bir şey olabilir ama benim için öyle değil çünkü bu kupaları elde etmeye yardım eden arkadaki tüm insanlar için de geçerli bir ödül. Bu, ben ve ekip için çok özel. Şimdi sadece bir sonraki şeye odaklanacağız, o da daha fazla futbol maçı kazanmak gibi duruyor. Umarız daha fazlası olur çünkü bu doğru şeyleri yaptığımız anlamına geliyor.”

Thomas Partey hakkında Arteta: “Bakalım, uygun olacak mı, tam bilmiyorum. Henüz bazı oyuncularımız geri gelmedi. Bazıları hala seyahat ettikleri ve sağlık personeli tarafından değerlendirilmedikleri için aramıza katılamadılar. İki maçı da çok iyi bitirdi. İyi oynadı ve diğer birçok oyuncunun bu uluslararası molada yaptığı gibi birkaç gol attı ve umarım Pazartesi günü herkes maçı kazanmamıza yardımcı olmak için iyi durumda olur. Onun durumunu değerlendireceğiz.”

Uluslararası aranın zamanlaması hakkında Arteta: “İyi bir anınızda, mümkün olduğunca çabuk oynamaya devam etmek istersiniz. Güven ve momentum orada olduğunda, devam etmek istersiniz, ancak yine de o maçtan sonra durmamız gerektiğini biliyorduk. Daha fazlası için neler yapabildiğimizi gördük ve bunun daha da fazlasını arıyoruz. Bundan dolayı bir an önce sahaya dönüp basamakları hızlı bir şekilde çıkmak istiyoruz.”

Arsene Wenger’in ilk maçından 25 yıl sonra Arsenal’i yönetmesi konusunda Arteta: “Bu bir süreç ve benden sonra yine böyle bir şey olacak. Bir kişi gidecek bir başka eski oyuncu takımın başına geçecek. Onun neler yaptığına, neler başardığına çok yakından tanık oldum. Bizim için çok özel bir insan ama bu hep böyle olmak zorunda. Zaman geldiğinde değişiklikler istemesek bile oluyor. Benim için farklı hissettiriyor.”

Alexandre Lacazette’in durumu hakkında Arteta: “Takımdaki herkesten en iyi şekilde yararlanmak için çaba gösteriyoruz. Kalitesini gösterebilmesi ve takım için daha iyisini yapmasına yardımcı olabilmesi için ona doğru dakikaları vermek istiyoruz. Kararlılığını her geçen gün bize gösteriyor.”

Jack Wilshere hakkında Arteta: “O bizimle birlikte ve biz onun formda kalmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bazen bizimle bazen akademiyle antrenman yapıyor, etrafta dolaşıyor ve onun etrafta olması harika hissettiriyor. Durum böyle olmaya devam edecek, birbirimize destek oluyoruz.”

Kaynak: https://www.arsenal.com/