Arteta tüm merak edilenleri bir bir açıkladı!

Arsenal menajeri Mikel Arteta, hafta içi oynanacak olan Crystal Palace maçı öncesi düzenlediği basın toplantısında düşüncelerini ifade etti. İspanyol teknik adam, düzenlenen basın toplantısında Premier Lig’in dönüşünden, oyuncularının durumuna kadar birçok konuya değindi.

Premier Lig’e verilen aranın ardından Crystal Palace maçı ile lige dönmeye hazırlanan Arsenal’de Mikel Arteta; basın toplantısında öncelikle lige dönmenin heyecanından ve bu hafta oynayacakları iki maçın öneminden bahsetti. Arteta, “Evet, şu an önümüzde pek çok maç var, bazı önemli olanlar da önümüzde duruyor. Ev formumuzu oluşturmalıyız, orada bazı sorunlar yaşadık ve şimdi biraz kazanma zamanı diye bakıyoruz. Evimizde oynayacağımız Premier Lig’deki sezonumuzun geleceği için kilit rol oynayan iki tane maça sahibiz. Takım harika bir ruh halinde. Açıkçası, dört galibiyetten sonra her şey daha iyi görünüyor ve maçları dört gözle bekliyoruz. Önümüzdeki iki maçtan sonra çok daha fazlasını öğreneceğiz. Bu tutarlılığı korumak ve her oyuna onu kazanacağımız duygusuyla girebileceğimiz inancını sürdürmek istiyoruz. Ne kadar çok oyun kazanabilirsek o duygu o kadar iyi olacak. Kesinlikle geleceğimiz için önemli maçlar olacak” diye konuştu.

Fikstür yorumlarının ardından birçok oyuncusunu tek tek değerlendiren Mikel Arteta, sözlerine geçtiğimiz hafta tekrar sakatlık yaşayan Gabriel Martinelli ve yükselen yıldız Emile Smith Rowe ile başladı. Genç oyuncularının ardından ise Arteta; Gabriel, Partey, Özil, Torreira ve Holding hakkında konuştu.

“BU SADECE BİR BAŞLANGIÇ…”

Martinelli’nin durumu hakkında bilgi veren ve Smith Rowe’u değerlendiren Arteta, “Martinelli’nin kronik bir sakatlık sorunu yaşadığını düşünmüyoruz. Bugün yaşadığı sakatlığı tarama ile inceleyecekler ve durumu değerlendireceğiz. Şu an yaşadığı durum geçmiş sakatlığı ile bağlantıydı ve eskisi herkesin başına gelebilecek bir şeydi, bu yüzden gerçekten şanssız. Umarım hafif bir sorundur, ki sert bir sorun olsa bile onun pes edeceğini sanmıyorum. Emile’ye geçersek ona ‘Croydon De Bruyne’ demek yerine sadece Emile demelisiniz. Bu henüz sadece bir başlangıç ve devamını görmek için sabırsızlanıyoruz. Ona destek oluyoruz ve onun kiralık olarak gitmesine gerek olmadığını düşünüyoruz. Enerjisi ve gösterdiği istekle bizim için uygun olduğunu görebiliyoruz. Performansından ve bunu arka arkaya oyunlarla gösterme kapasitesinden etkilendim ki normalde genç oyuncularla bu pek yaygın bir şey değil. Kadrodaki her oyuncu farklı olduğu için herkes farklı bir şekilde katkıda bulunur. Başka bir oyuncuya mesaj vermek için değil, onun iyi olmasından dolayı sahada görüyoruz” diye belirtti.

“PARTEY VE GABRIEL İÇİN HER ŞEY YOLUNDA GÖZÜKÜYOR”

Genç oyuncularının ardından takımındaki tecrübeli isimlere geçen Arteta, kiralık olarak takımdan ayrı olan Lucas Torreira’ya da ayrı bir parantez açtı. Arteta, “Gabriel’den başlayabiliriz. Geçen gün Gabriel antrenman yaptı. Test sonucu pozitif çıktı ve çok hafif semptomları vardı, bu yüzden izole edilmesi gerektiğinden birkaç haftalık eğitimi kaçırdı. Şimdi daha iyi ve önümüzdeki birkaç gün içinde bizimle birlikte antrenman yapmasını bekliyoruz. Ardından Perşembe günü ona sahip olup olamayacağımızı değerlendireceğiz. Thomas ise son dört veya beş gündür tam bir eğitimde, tamamen asemptomatik. Onu Newcastle’a karşı oynatmak biraz aceleci olurdu ama perşembe gününe hazır olacağını düşünüyorum. Onun için her şey yolunda gidiyor. Rob Holding ile sözleşme konusu ortaya çıktı, bunun farkındayım ve bunu en yakın zamanda halletmeyi düşünüyoruz. Lucas Torreira’nın geleceği için ise konuşuyoruz. Atletico Madrid şu an kendi liginde lider ve kazanan takımların kadrosu kolay kolay değişmez, onu anlayabiliyorum. Onunla yakın bir zamanda konuştum ve görüşlerini aldım. Kesin bir şey söylemem doğru olmaz fakat onun durumunu takip ediyoruz” dedi.

“EN UYGUN YOLU ARIYORUZ!”

Adı Fenerbahçe ile anılan ve transferine kesin gözüyle bakılan Mesut Özil’in durumunu da değerlendiren Arteta, tecrübeli 10 numaranın yaşadığı zorlukları bildiğini ve her iki taraf için en uygun yolu düşündüklerini vurguladı. Mikel Arteta, “Öncelikle Mesut’un sosyal medyada taraftarla konuşmalarını takip etmiyorum. Twitter kullanmıyorum, ki bu doğal bir şey bu konuda ona bir şey diyemem. Her oyuncu oynamak ister, eğer böyle isimlere sahipseniz ve oynayamıyorsa herkes için kolay olmayan bir sürece girersiniz. Onun için ve kulüp için doğru yolu bulmaya çalışıyoruz. Bunlarla Edu ilgileniyor fakat şu an için herhangi bir gelişme yok, yakında olursa paylaşabiliriz. En doğru şey için çaba gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

ARTETA, PALACE’NİN GÜCÜNÜN FARKINDA!

Düzenlenen basın toplantısında son olarak karşılaşacakları Crystal Palace‘ı ve Palace menajeri Roy Hodgson hakkındaki düşüncelerini belirten Arteta; “Gerçekten tehlikeli bir takımlar ve bunu büyük takımlara karşı gösterdiler. Gerçekten derli toplu ve organize bir ekipler ve onların neler yapabileceğini biliyorsunuz. Oyun kazanmak için, oyunu dengesizleştirebilecek eylemler yaratmak için dakikalara ihtiyaç duyan büyük yeteneklere sahip oyuncuları var, bu yüzden buna çok dikkat etmeliyiz. O halde oyuna hakim olmak için oynamalıyız. İlk dakikadan itibaren oyunu kazanmaya çalışmak, onlara saldırmak ve sahip oldukları güçlü yönlere karşı dikkatli olmak ve onları olabildiğince kontrol etmeye çalışmak için sahaya çıkacağız. Roy Hodgson’ın tecrübeli ve kaliteli bir teknik direktör. Onunla aynı sahada olmak ayrıcalık, onun kadar yıllarımı verebilir miyim? Pek emin değilim fakat bu işin bağımlılık yaptığını biliyorum. Onun yaptıklarına saygı duyuyorum” dedi.

Kaynak: https://www.arsenal.com