Arteta: “Laca’nın durumu diğerlerinden farklıydı!”

Arsenal patronu Mikel Arteta, Aston Villa mücadelesi için düzenlenen basın toplantısında birçok konu hakkında düşüncelerini paylaştı.

Kendisi için hazırlanan sorularla basın toplantısına başlayan Mikel Arteta’ya ilk olarak geçtiğimiz hafta sonu gösterdiği performansla taraftarların takdirini kazanan Alexandre Lacazette’in durumu soruldu. Lacazette hakkında düşüncelerini aktaran Arteta, “Her zaman yaptığını yapmaya devam ediyor, sadece Crystal Palace maçı değil Brighton karşısında da özel bir performans göstermişti. Burada geçirdiğim süre boyunca fazlasıyla maça çıktı ve bizim için önemliydi, önemli olmaya da devam edecek. Onun motivasyonundan hiç şüphem yoktu, eğer bundan şüphe duysaydım ona finansal anlamda bakarak geçtiğimiz yaz farklı bir karar alabilirdim. Laca için durum öyle değildi, onun değerinin farkındayım. Sözleşme görüşmeleri devam ediyor, bunu yineliyorum fakat ayrılık da opsiyonlardan biri olarak gözüküyor” diye konuştu.

Lacazette’in ardından Newcastle United’dan ayrılan tecrübeli menajer Steve Bruce hakkında konuşan Arteta, eski Newcastle United menajerine yapılanların kendisini üzdüğünü söyledi. Arteta, “Steve’in yaptığı açıklamaları görünce çok üzüldüm. 40 yılı aşkın süredir futbolun içinde olan ve 1000’den fazla oyun yöneten birinden bahsediyorsunuz. Bu deneyimine rağmen size bu tür suistimallerle mücadele ettiğini söylüyor, bu yüzden böyle sorunları kabul etmemiz gerektiğini düşünüyorum. İşlerin gözüktüğü gibi olmadığını unutmamalıyız. Herkes yaşanılanları farklı yorumluyor ama biz sadece takımları geliştirmek ve değiştirmek için buradayız. İngiliz futbol tarihinin en deneyimli yöneticilerinden biri size bir şey söylediğinde bunu düşünmelisiniz. Benim için bu çok ciddi bir açıklama ve bunu değiştirmeliyiz. Böyle olayların yaşanmasını bir şekilde engellemeliyiz” dedi.

Sözlerine geçtiğimiz yaz Arsenal’den ayrılarak Aston Villa’nın yolunu tutan Emiliano Martinez ile sürdüren Arteta, eski oyuncusu hakkında övgü dolu yorumlarda bulundu. Emiliano Martinez’den bahseden Arteta, “Kulübün en iyi imkanları ve çıkarları için geçmişte bazı kararlar aldık, bunu herkes biliyor. Bu kararlara katılan isimlerden biri de Emiliano Martinez olmuştu. O zamanlar öyle bir hale gelmişti ki kariyeri için bir hamle yapması gerekiyordu. Altımda görev bekleyen birçok iyi isim var, bundan dolayı böyle bir şey şart olmuştu. Onun için çok acildi çünkü uzun süre forma giymek istiyordu, bundan dolayı bunu yapmak zorundaydık. O harika bir çocuk, onunla beraber çalışma fırsatı yakaladım ve bu beni mutlu ediyor. Aldığı karar için onun adına mutlu olduğumu tekrar tekrar söylemek istiyorum” diye belirtti.

Özel yorumlarının ardından Crystal Palace maçında sakatlık korkusu yaşatan Bukayo Saka hakkında güncelleme yapan Arteta, genç oyuncunun henüz takım antrenmanlarına katılmadığını ve oyuncusunun durumuna bakarak hafta sonu için bir karar alacaklarını söyledi.

Kaynak: https://www.arsenal.com/