Arteta: “Kazanmak için en uygun düzeni bulmalıyız!”

Arsenal patronu Mikel Arteta, yeni sezonun açılış maçında karşılaşacakları Brentford maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında düşüncelerini aktardı. Kameraların karşısına geçen İspanyol teknik adam, birçok konuya değinerek merak edilen konuları aydınlattı.

Düzenlenen basın toplantısına transfer dönemindeki durumları ve kalan süreyi nasıl değerlendirecekleri hakkındaki görüşleriyle başlayan Arteta; “Transfer döneminin bu ilk döneminde yapmak istediğimiz birkaç şeyi yaptığımızı düşünüyorum ve bu kadroyu çok daha iyi bir yere getirmemize yardımcı olacak hamleler yaptığımı biliyorum. Hala biraz zaman var, bu yüzden her iki şekilde de gerçekleşeceğine eminim. Şu anda sahip olduğum oyuncularla çalışmaya ve onlardan en iyi şekilde yararlanmaya hazırım ve neler yapabileceğimizi göreceğiz. Neler olup biteceğine beraber bakacağız. Pekala, ne yapmak istediğimizi ve ekibimizi kısa, orta ve uzun vadede nasıl güçlendirebileceğimizi ve bunu başarmak için neye ihtiyacımız olduğunu belirledik. Mali durumumuzu düşünerek sahip olduğumuz modele uygun oyuncu profilini belirledik ve buna bağlı olarak üç hamle yaptık. Dahası için bir şeyler söylemem doğru olmaz, bakacağız” dedi.

Yeni sezon hakkında düşünceleriyle devam eden ve olumlu görüşlerini paylaşan Arteta; “Amacımız, sürekli olarak kazandığımız en iyi versiyonu elde etmek. Takımdan istediğim şey bu. Bunu her maçta tutarlı bir şekilde yaparsak, iyi bir yerde olacağız; ancak bu yapamadığımız bir şey ve sürekli olarak en iyi versiyonu arıyoruz. Bu, kontrol etmemiz ve yapmamız gereken bir şey ve bence bunu yapabilirsek, sonuçlar bununla birlikte gelecek. Cuma günü Brentford’a karşı kazanmalıyız, o zaman ligde güçlü bir konumda olacağız. Yapmamız gereken tek şey bu ve sonra gerisi gelecek. Her şey bu sırayla devam etmeli” diye belirtti.

Arteta: “Onların kalitesi her hareketlerinden belli!”

Brentford maçı için ise rakibini analiz ederek düşüncelerini aktaran Arteta, temkinli olup olmayacakları hakkında gelen soruya; “Hayır, tarihsel olarak son birkaç yılda yaptıklarına bakarsanız, çok net bir yönleri var. Bence kulübün başından sonuna kadar ne yapmak istediklerini biliyorlar ve bunu gerçekten iyi uyguluyorlar. Premier Lig’deki her takım için gerçekten zorlu bir rakip olacaklarını düşünüyorum. Yaptıklarının netliği gayet ortada. Bunu uzun süredir birlikte yapıyorlar ve aralarında o akışkanlık, kimya olduğunu görebiliyorsunuz. Uygulamaya koydukları planın kendileri için işe yaradığına inanıyorlar. Bence bu her takım için büyük bir güç. Ivan Toney… Oldukça kaliteli bir isim. Evet, kalitesini gösterdi, orası kesin, ancak son birkaç yılda Brentford için o pozisyonda yaptıkları her işe alım oldukça başarılı oldu. Bu yüzden uyguladıkları sistem onlar için harika” diye yanıtladı.

Son olarak yeni transfer Ben White ve kaptan Aubameyang’a değinen Mikel, “Çok heyecanlıyım. Uzun zamandır izlediğimiz bir oyuncu. Tam olarak istediğimiz şeyin profiline uydu ve gerçekten iyi bir şekilde takıma yerleşiyor. Ben için umutluyuz ve ondan beklediğimiz şeyleri iyi biliyor. Auba’ya gelirsek sezon öncesinden beri doğru zihniyetle yaklaşıyor ve geçen sezonu geride bırakıyoruz. Sadece onun için değil herkes için zor olan bir dönemdi; farklı nedenlerden dolayı kaybettiği konumu yerine getirmeye ve aynı seviyeye geri dönmeye çalışıyor. Bunu başarabilir. Çünkü neler yapabileceğini biliyor. Biliyoruz ki onun seviyesi ile bu takım çok daha iyi şeyler başarabilir. Hem o hem biz kalitesinin farkındayız” diye konuştu.

Kaynak: https://www.arsenal.com/