Arteta: “Kazanmak için artık harekete geçmeliyiz!”

Sezona felaket bir başlangıç yapan Arsenal, hafta sonu oynanacak Norwich City maçıyla lige geri dönmek istiyor. Oynanacak maç öncesi kameraların karşısına geçen Arsenal patronu Mikel Arteta, düzenlenen basın toplantısında kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Basın toplantısına sezon başlangıcı ve kadrosunda değerlendiremediği oyuncuların durumu ile başlayan Arteta, “Gerçekten herkesin hazır olmasını ve sezona istediğimiz şekilde başlamayı dört gözle bekliyorum. Herhangi bir mazeret kullanmak istemiyoruz. Sakatlıklar ve koronavirüs sorunlarımızla başlangıcın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Artık her şeyi sıfırlamamız gerekiyor. Herkesi tekrar rayına oturtmamız ve maçları kazanmaya başlamamız gerekiyor. Yapmamız gereken şey sadece bu” diye belirtti.

Sezon başlangıcı hakkında gelen soruları yanıtladıktan sonra hafta sonu oynanacak maça geçen Mikel Arteta’ya Norwich City maçının mutlaka kazanılması gereken bir maç olup olmadığı soruldu. Kendisine yöneltilen soruyu sakinlikle yanıtlayan İspanyol menajer, “Arsenal için bu her zaman bir gerekçe. Karşımızda kimin olduğu önemli değil, bizim her maçı kazanmak için sahaya çıkmamız gerekiyor. Lig tablosunda olabildiğince yükselmek için baskı her zaman arkamızda duruyor. Sahip olduğumuz şeyleri sürdürmek ise tamamen bize bağlı. Norwich’in yıllardır yaptığı şey hiç değişmedi. Onları izlemek gerçekten keyifli. Sonuçlar iyi olmasa bile gördüklerim gayet iyiydi” ifadelerini kullandı.

Hız kaybetmeden basın toplantısını sürdüren Mikel, Norwich City hakkındaki düşüncelerinin ardından transferin son gününde kadroya dahil olan Takehiro Tomiyasu’yu değerlendirdi. Yeni transferi hakkında düşüncelerini paylaşan Arteta, “Önce bir çalışma iznine ihtiyacımız var. Kulüp, önümüzdeki birkaç saat içinde bunu başarmak için çok çalışıyor. Tomiyasu’nun arka dörtlüde her yerde oynayabilecek yeteneği var. Sağ bek pozisyonunda bize farklı nitelikler kazandırabilir. Takımda sahip olmadığımız nitelikleri barındırıyor. Bizim için uygun olduğunu düşünüyorum” dedi.

Sözlerine devam eden Arteta, uluslararası aranın kendilerine çok iyi geldiğini de belirtti. Artık kazanma zamanının geldiğini de vurgulayan İspanyol, “Oyuncuları tekrar kazanmak için biraz ara vermemiz gerekiyordu. Umarım Cumartesi gününe kadar farklı bir takım oluruz. Şu an için tamamen farklı bir kadromuz var. Hiç duyulmamış bir şey gibi duruyor. Artık bu kadroyu harekete geçirmeliyiz. Birlikte hareket ederek aramızda ilişkiler, kimya ve doğru bir anlayış inşa etmeliyiz. Bunu gerçekten hızlı bir şekilde yapmalıyız” diye konuştu.

Son olarak kiralık olarak takımdan ayrılan Hector Bellerin ve eski Arsenal oyuncusu Jack Wilshere hakkında konuşan Arteta, “Üzüntüyle Bellerin’e veda etmek zorundaydım. Bir süredir yeni bir mücadeleye ihtiyacı var. Son 10 yılda Arsenal’de olan her şeyin önemli bir parçası oldu. Olağanüstü ve inanılmaz bir oyuncu. Kesinlikle özlenecek. Kulüpteki herkes tarafından seviliyor. Yeni bir mücadeleye ihtiyacı vardı, bu yüzden gitmesine izin vermeye karar verdik. Jack’e gelirsek ise ona her zaman kapımız açık. Bunu o da biliyor” dedi.

Arteta ayrıca Emile Smith-Rowe’un kendisini iyi hissetmediğini ve hastalandığını söyledi.

Kaynak: https://www.arsenal.com/