Arteta: “Işığı gerçekten görebiliyorum!”

Arsenal menajeri Mikel Arteta, deplasmanda oynanacak Burnley maçının basın toplantısında düşüncelerini paylaştı.

Sezona felaket bir başlangıç yapmalarına rağmen asla umudunu kaybetmediğini belirterek, olumlu mesajlar veren Arteta, “Hayat size bir şeyler getiriyor ve buna siz karar veremezsiniz. Kontrol edemeyeceğiniz bazı şeyler vardır. Her şey bir sebepten dolayı geliyor. Bazen ondan kaçmak istiyoruz, ama dediğim gibi her şey bir sebeple geliyor ve muhtemelen doğru sebep için geliyor. Bir bakıma yaşadıklarımıza verdiğimiz tepkiler her şeyin özeti oluyor. Etrafımdaki herkesin tepki verme şekli benim de tepki verme şeklimdir diyebilirim. Bu yüzden Norwich maçı bizler için iyi oldu. Her zaman kolaylıklarla karşılaşmıyoruz. Mesela oyuncuyken ailemle sorunlarım vardı ve Real Sociedad’a gitmeye karar verdim. Bu benim için oldukça zordu ve başka fırsatlarım da vardı. Fakat ben oraya gitmeyi tercih ettim ve bu zorluklarla kendimi yetiştirdim. Çok acı çektim, birçok kez yedek kulübesine bağlı kaldı. Kendimi göstermek için az fırsat buldum ama sonunda bir noktaya ulaştım.  Kendime ve herkese karşı çok kötüydüm ama bugün geriye dönüp bakınca doğru zamanda mükemmel bir andı. Her zaman bir şeylerden dersler almak gerekiyor” dedi.

Sezonun ilk galibiyetinin ardından neler düşündüğü sorulduğunda ise Arteta, parlak bir yol gördüğünü söyledi. İlk galibiyetin ardından pozitif düşüncelerini yenileyen Arteta, “Işığı gerçekten görebiliyorum. Size çoğu zaman çok pozitif olduğumu söylüyorum. Işığı gördüm ve arkasından parlak ışıkları görebiliyorum. Bu yolda tümsekler olabilir ama geleceğimiz parlak gözüküyor” ifadelerini kullandı.

Pozitif fikirlerinin ardından Burnley maçına odaklanan Mikel Arteta, rakibi Burnley ve Sean Dyche hakkında görüşlerini belirtti. Arteta, “Açıkçası sonuç almakta zorlandılar, izlediğim maçlarda bazı anlarda oldukça şanssızdılar çünkü gerçekten hakim oldukları maçlar olmasına rağmen kaybediyorlar. Burnley’e gitmenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz, orada neler olacağını biliyoruz ve buna hazırız. Sean bence büyük övgüyü hak ediyor. Sahip olduğu kaynaklarla, kulübü Premier Lig için kurma şekli ve yıllar içinde bunu nasıl başardığı herkes için büyük bir örnek. Kulüpte benzersiz bir kimlik yarattı. Bu ligde yapması çok zor bir şey, bu yüzden onu tebrik ediyorum” dedi.

Kendisine yöneltilen sorularla basın toplantısına devam eden Mikel Arteta çeşitli konularda düşüncelerini belirtti.

Bernd Leno ve Aaron Ramsdale konusunda Mikel Arteta: “Bernd tercihlerden dolayı sinirli olabilir ama takım arkadaşlarıyla ve takım antrenmanlarında zirvedeydi. Bu doğru değil. Yapmak istediğimiz şey performanslarını güçlendirmek ve onlardan mümkün olan en iyi şekilde oynamalarını istemek. Birinin bir şey yapmasını nasıl garanti edebilirim? Eğer bir garanti verirsem onlardan yapmalarını istediğimiz şey mantıklı olmaz. Hep bu kadar zinde ve kaliteli bir derinlik aramıştık, bunu şu an sağladık ve futbolun günlük formla alakalı olduğunu biliyoruz. Geçmişin bizim için bir nedeni yok.”

Thomas Partey’in durumu hakkında Mikel Arteta: “Partey bizim için orada olacak. Bu hafta antrenmanlara çıktı ve takımla birçok antrenman yaptı, sakatlığının erken safhaları olduğu için yükünün yönetilmesi gerekiyordu, sahip olduğu şey ancak her zaman olduğu gibi herkesi zorluyor. Takıma dahil olmak istiyor. Onun için en iyisinin ne olduğuna hafta sonu karar vereceğiz.”

Jack Wilshere hakkında Mikel Arteta: “Neye ihtiyacı olduğunu, ne aradığını anlamak için Jack ile görüşüyoruz. Sadece oyunculara veya taraftarlara değil, buradaki tüm personele karşı büyük bir hayranlığı var. Ona elimizden geldiğince yardım etmeye hazırız. Bunu biliyor ve durum bu.”

Kaynak: https://www.arsenal.com/