Arteta: “Her zaman öğreneceğimiz yeni şeyler var!”

Arsenal patronu Mikel Arteta, yarın oynanacak olan Aston Villa mücadelesi öncesi düzenlediği sanal basın toplantısında düşüncelerini ifade etti.

Manchester United ve Wolverhampton karşısında alınan puan kayıplarının ardından kameraların karşısına geçen Arteta; birçok konuya açıklık getirdi.

Düzenlenen basın toplantısında ilk olarak Wolverhampton maçının ardından toparlanma süreci sorulması üzerine Arteta; “Herkes için ne kadar zor bilmiyorum ama devam etmeliyiz. Cumartesi günü büyük bir maçımız var ve tekrar oraya gitmemiz gerekiyor. Oyundan öğrenecek şeyler var, açıkça kontrol edemediğimiz şeyler oldu ve oraya götürmek için pek çok olumlu şey yaşadık. Bu yüzden devam etmeliyiz, bir sonrakine geçmeli ve ivmeyi sürdürmeliyiz” yanıtını verdi.

Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayama devam eden Arteta’ya ise Bukayo Saka’nın tekrar sahalara dönüşünün etkisi soruldu. Genç oyuncusunun performansından memnun olduğunu uygun olduğu her an vurgulayan Arteta, oyuncusunun takım içi düzene katkı sağladını belirtti. Arteta; “Bence kolektif olarak takım, oynayış şeklimiz, atmamız gereken goller, gösterdiğimiz üstünlük gibi detaylara devam etmeliyiz. On veya dokuz kişiyle, maçı tekrar izledikten sonra takımın mücadelesini, dayanıklılığını, oynadıkları tutkuyu bir kez daha gördüm. Övgüm orada duruyor çünkü dokuz oyuncuyla bile gol atma şansımız vardı ve bu tamamen onlara bağlı. Ne kadar savaşmak istediklerini ve yakaladıkları ruhu gösterebiliyorlar. Bu ruha destek veren oyunculardan biri kuşkusuz Saka. Onun sahada olması bize yardımcı oluyor ve bizi güçlendiriyor” dedi.

“ZAMANLA HER ŞEY YERİNE OTURUYOR”

Sezon başına göre daha iyi bir performans göstermeleri üzerine takımının aklındakileri daha iyi yansıttığını da belirten Arteta; “Evet. İlk transfer dönemi çok aceleciydi çünkü yeni gelmiştim. Diğer ikisine biraz daha zamanımız vardı. Bu pencerede yaptığımız işlemlerin miktarını görürseniz, bu inanılmaz. Kulübe kredi verin, yaptığı iş için Edu’ya teşekkür edin çünkü yaptığımız şeylerin miktarını tek bir pencerede elde etmek kolay değil. Çoğunuzun aklında bazı oyuncuları dışarı çıkarmak ve takımın etrafında bir alan yaratmak olduğunu biliyorum; ancak bu pencerede veya bu pazarda hala yapılması kolay bir şey değil. Zaman geçtikçe bazı yenilikler ortaya çıkıyor ve bunları daha net bir şekilde sahada gösterebiliyoruz. Transfer döneminin yarattığı yoğunlukla, sahadaki oyunumuzu ortak bir noktaya yansıtabiliyoruz” diye konuştu.

“ONLARIN NE KADAR İYİ OLDUĞUNUN FARKINDAYIM”

Sözlerine Aston Villa maçını değerlendirerek devam eden Mikel Arteta; ligin ilk yarısında oynanan ve Aston Villa’nın galibiyetiyle sonuçlanan maça dikkat çekti. Arteta, “Onların performanslarını değerlendirmek için burada değilim. Sezon boyunca harikaydılar, en iyi takımları yendiler, gerçekten güçlü bir formda bulundular ve bizi yendiler. Bu yüzden oraya gidip maçı kazandığımızdan emin olmalıyız. Onların West Ham karşısında aldığı mağlubiyeti konuşmak istemiyorum. Onların ne kadar güçlü ve iyi bir ekip olduklarını biliyorum. Sahaya çıktığımız andan itibaren galibiyet konusunda emin hissetmeliyiz” dedi.

Kaynak: https://www.arsenal.com